1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. Diyanet'ten MBSTS Hakkında Açıklama
Diyanet'ten MBSTS Hakkında Açıklama

Diyanet'ten MBSTS Hakkında Açıklama

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı hakkında duyuru yayınladı.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığı DİB tarafından yayınlanan duyuruda 2015 yılında Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı MBSTS,Ölçme, Seçme Ve Yerleştirme Merkezi Ösym Tarafından Yapılacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) arasında imzalanan protokol uyarınca 2015 yılında MBSTS, ÖSYM tarafından yapılacaktır.

SINAV TARİHİ:

Sınav, 22 Şubat 2015 tarihinde saat 14.00’da yapılacaktır.

BAŞVURU ZAMANI:

Sınava başvurular Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 22 Aralık 2014-31 Aralık 2014 tarihleri arasında alınacaktır.

BAŞVURU ŞARTLARI:

Bu sınava Diyanet İşleri Başkanlığı personeli (kadrolu ve sözleşmeli) katılabilecektir.

SINAV SORULARI:

Sınavda adaylara, çoktan seçmeli 80 sorudan oluşan bir test uygulanacaktır.

MBSTS NE İŞE YARAR?

Diyanet İşleri Başkanlığı ilgili mevzuatı uyarınca;

1.      Cami görevlilerinin görev yeri değişikliği,

2.      Başkanlığımız personelinden başka unvanlarda görev yapmakta iken Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip veya müezzin-kayyım unvanlarına müktesebi olanların naklen, müktesebi olmayanların ilk defa naklen atanmaları,

3.      Kariyer unvanları basamaklarında yükselmeler,

4.      Yurtdışı ile hac ve umre hizmetlerinde (hac ve umre hizmetleri için Müftü, Vaiz ve Eğitim Görevlileri hariç) din görevlisi görevlendirmeleri,

için Başkanlıkça yapılacak sınavlara katılmak isteyenlerin Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavından (MBSTS) Başkanlıkça belirlenen puanı almaları şarttır.

SINAV SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ:

 

1.Değerlendirme sırasında yalnız doğru cevaplar dikkate alınacak, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır. Değerlendirme, her sorunun değeri aynı olmak üzere 100 puan üzerinden yapılacaktır. Adayların doğru cevap sayısı ham puanı olacaktır. Aşağıdaki formül kullanılarak adayların 100 üzerinden puanları hesaplanacaktır.

2.Testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle ÖSYM tarafından “geçersiz” sayıldığı takdirde bu soru, ilgili testte en az bir işareti bulunan tüm adaylar için doğru cevaplanmış kabul edilecektir.

 

SINAV KONULARI:

1.      Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)

2.      Tefsir

3.      Akaid & Kelam

4.      Fıkıh & İlmihal

5.      Hadis

6.      Siyer & İslam Tarihi

7.      Dinler ve Mezhepler Tarihi

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.