1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. Doçentlik Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
Doçentlik Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

Doçentlik Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

Doçentlik Sınav Yönetmeliği, Resmi Gazete'de Yayımlanmasının Ardından Yürürlüğe Girdi.

A+A-

Doçentlik Sınav Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girdi. Doçentlik  başvuruları, 2015 Nisan ve Ekim aylarının 15'inci başlayacak, en geç ilgili Nisan ve Ekim ayının son çalışma günü mesai saati bitimine kadar devam edecektir.

Doçentlik Sınav Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girdi. Bundan dolayı doçentlik sınavı artık Üniversitelerarası Kurulca belirlenen ve YÖK tarafından onaylanan bilim alanları ve kriterleri çerçevesinde yapılacağı duyuruldu

Doçentlik başvuruları, Üniversitelerarası Kurula yapılan çalışma ve eserlerle birlikte elektronik ortamda yapılmasına karar verildi. 

Doçentlik sınavı, eser incelemeleri ve sözlü sınav olmak üzere, iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek. Sözlü sınav, öğretim üyelerine de  açık olacak. Ayrıca sınavda adayı başarısız gören jüri üyeleri, gerekçeli kararı da  yazmaları gerekecek. 

Etik ihlalde bulunana 5 Yıla kadar başvuru yapma yasağı getirildi. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bünyesinde yapılacak incelemede, etik ihlalde bulunduğuna karar verilen doçentlik adayları, doçentlik sınavı başvurusunda direk başarısız sayılacak. Bu adaylar, ihlalin ağırlığına göre bir yıldan 5 yıla kadar doçentlik başvurusunda bulunama haklarından yoksun bırakılacak. Adayın idari, cezai ve hukuki sorumluluğuna ilişkin hükümler saklı kalmak koşulu olacak.

Etik ihlalde bulunduğuna karar verilen adayın, bağlı olduğu yükseköğretim kurumuna veya bağlı bulunduğu diğer kamu kurumuna aday hakkında gerekli disiplin işlemlerinin ve diğer idari işlemlerin başlatılması amacıyla da bilgi verilmesi de karara bağlandı.

Elektronik sistemler oluşturulup duyuru yapılana kadar eski yönetmelik hükümleri geçerli olacak ve uygulanmaya devam edilecek.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.