Doğalgaz Faturalarında Yüzde 20 İndirim Bekleniyor!

Petrol fiyatlarının düşmesinin doğalgaz faturalarına da yansıması bekleniyor.

62819
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Brent Petrol Doğalgaz Fiyatlarını Düşürüyor

Dünya genelinde Brent petrol fiyatlarının düşüyor olması doğalgazda indirime gidilmesinin önünü açıyor. Brent petrol varil fiyatı gerilemeye devam ederken Türkiye bu düşüşün meyvelerini 2020 yılının ikinci yarısında toplamaya başlayacak. Yurtdışından satın alınan doğalgaz fiyatları da Brent petrolle orantılı olarak düşecek. Bu düşüşün vatandaşları sevindiren bir haber olarak faturalara da yansıması bekleniyor. Brent petrol fiyatlarının ivmesinin aşağı yönlü hareketi küresel pazarda doğalgaz fiyatlarının da güncellenerek aşağı çekilmesi anlamına geliyor. Türkiye yurtdışından satın aldığı doğalgaza böylece daha az ödeme yapacak. Bu durumda Türkiye’de doğalgaz faturaları da olumlu etkilenecek.

Türkiye Rusya’ya Daha Az Ödeme Yapacak

Brent petrol varil fiyatında yaşanan tarihi düşüş nedeniyle doğalgaz alım fiyatları da güncellenecek. Türkiye’nin Rusya’dan ithal ettiği doğalgaza daha az ödeme yapılacak. Türkiye 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren bu yılın ikinci üç aylık döneminde ithal ettiği her 1.000 metreküplük doğalgaz için 230 dolar ödeme yapıyor. Bu rakamın önümüzdeki aylarda güncellenerek düşeceği biliniyor. Bu konudaki hesaplamaların önemli bir bölümünün tamamlandığı öğrenildi. 1.000 metreküp doğalgaz için Türkiye’nin Rusya’ya temmuz ayında 183 dolar ödeme yapması bekleniyor. Her bin metreküp başına 47 dolarlık bu indirimin doğalgaz faturalarına yansıtılması bekleniyor.

Faturalar Ekim Ayında Yüzde 20 Düşecek

Bu indirimin doğalgaz faturalarına önümüzdeki ekim ayında yansıyacağı düşünülüyor. Kış aylarının başında doğalgaz fiyatlarında yüzde 20 oranında bir düşüş olabilir. Türkiye’de her yıl 45 milyar metreküp doğalgaz tüketimi gerçekleşiyor.

 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!