“Doğan Holding’in İşgali” Davası Ertelendi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Doğan Medya Center'in işgal edilmesine ilişkin 3'ü tutuklu 19 sanığın üçer kez...

35297-124
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Doğan Medya Center’in işgal edilmesine ilişkin 3’ü tutuklu 19 sanığın üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15’er yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı dava ertelendi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Doğan Medya Center’in işgal edilmesine ilişkin 19 sanığın üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15’er yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 27’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, 3 tutuklu sanık Erdal Şeker, Süleyman Ahmet Kaya, Mehmet Akif Aslan cezaevinden getirilirken, tutuksuz sanıklar Muhammed Orhan Kaya ve Muhammed Çınar ile taraf avukatları salonda hazır bulundu.

Duruşmada Sultan Akay, Ceyhun Kuruoğlu, Mutlu Turan ve Mehmet Can Ergin tanık olarak dinlenerek duruşmaya ara verildi.

Aranın ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Erdal Şeker, Süleyman Ahmet Kaya, Mehmet Akif Aslan’ın tutukluluk halinin devamına hükmetti. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, sanıkların “Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs”, “Cebir ve şiddet kullanarak TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya TBMM’nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs”, “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçlarından 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5’er yıldan 15’er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edilmişti.

Sanık Süleyman Ahmet Kaya’nın, Vedat Bağcerci’nin ölümü nedeniyle “kasten öldürme” suçundan müebbet ile “silahla tehdit”, 9 kez uygulanmak üzere “kasten öldürmeye teşebbüs”, “basın ve yayın organının yayınının hukuka aykırı şekilde engellenmesi” suçlarından 125 yıldan 215 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, sanık Mehmet Akif Aslan’ın “silahla tehdit”, iki kez uygulanmak üzere “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından 12 yıldan 39 yıla kadar, sanık Erdal Şeker’in ise “silahla tehdit” ve “basın ve yayın organının yayınının hukuka aykırı şekilde engellenmesi” suçlarından 4 yıldan 12,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

İHA

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!