6 Aylık Doğum Borçlanması Emeklilik Yaşını Etkiler mi?

Doğum borçlanması emeklilik üzerinde etkili midir? 6 aylık doğum borçlanması neticesinde emeklilik yaşı etkilenir mi? Detaylar...

76782
Daha Fazla Göster

Memurluğa başlamadan önce yapılan doğumlar borçlanıldığında, bu durumun emeklilik yaşını etkileyip etkilemediği merak konusudur. Bu durumda borçlanma yapılacak zaman diliminin uzun ya da kısa olması da bu durum üzerinde etkili bir faktördür. Ayrıca, memurluğa başlamadan önce yapılan doğumlar için borçlanmanın emeklilik yaşını etkilediği belirtilirken, memur olarak görev yapıldığı zaman diliminde doğum yapılması ile alakalı herhangi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca borçlanma yapılacak sürenin durumu da kişinin yaşı baz alınarak değerlendirilmektedir.

6 Aylık Doğum Borçlanması Emeklilik Yaşını Etkiler mi?

Son düzenlemeler incelendiğinde, kamu personeli olarak göreve başlamadan önce doğum yapılması durumunda, bu zaman dilimi de borçlanma süresine dahil edilmektedir. Çalışılmayan sürelerin de borçlanmaya dahil edilmesi ile birlikte, kadınların hizmet süreleri kısaltılarak daha erken emeklilik hakkına sahip olmaları sağlanmaktadır. Belirli şartların sağlanması durumunda, borçlanılan zaman dilimi emeklilik yaşına dahil edilmektedir. Doğum yapılması ve göreve başlanması arasında geçen zaman dilimi hizmet süresine dahil edilerek, kişilerin daha erken emekli olma hakkı kazanması sağlanmaktadır.

Doğum Borçlanmasının Hizmet Süresinden Sayılmasının Şartları Nelerdir?

Doğum Borçlanmasının Hizmet Süresinden Sayılmasının Şartları Nelerdir?
Doğum Borçlanmasının Hizmet Süresinden Sayılmasının Şartları Nelerdir?

İlgili yönetmelikler incelendiğinde, her kadının en fazla 3 doğum için iki yıllık süreyi geçmeme şartı ile borçlanma hakkı bulunmaktadır. Memur olarak görev yapan kişilerin, uzun vadeli sigorta kolları açısından sigortalı sayılmaması ve çocuğunun yaşıyor olması şartlarıyla talepte bulunulan süreleri, borçlanabilecekleri belirtilmektedir.

Memurluktan önce doğum yapılması ve her doğum için iki yıllık sürelerden en fazla 3 doğum için toplamda 6 yıllık zaman dilimi borçlanma içine dahil edilmektedir. Dolayısı ile kişilerin borçlandığı süre hizmet süresine dahil edilmektedir. Bu durumda da kadınlar daha kısa zamanda emekli olma hakkını kazanmaktadırlar.

Bu noktada emeklilik yaşının belirlenmesinde ve borçlanma süresinde kişinin yaşı da önemli bir faktördür. Kişilerin memurluğa başlamadan önce doğum yapması ve sonrasında devlet kurumlarında memur olarak göreve başlaması durumunda, borçlanma hakkı bulunmaktadır. Bu aşamada kişiler, doğumdan memurluğa başlama zamanına kadar geçen süreyi borçlanabilmektedirler.

Doğum Borçlanması Nedir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
6 Aylık Doğum Borçlanması Emeklilik Yaşını Etkiler mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!