1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Doğum Borçlanması Erken Emelilik Hakkı Sağlayabilir
Doğum Borçlanması Erken Emelilik Hakkı Sağlayabilir

Doğum Borçlanması Erken Emelilik Hakkı Sağlayabilir

Ücretsiz doğum ya da analık izin süreleri ile doğumdan sonraki boş geçen iki yıl için doğum borçlanması yapılarak erken emeklilik sağlanabiliyor.

A+A-

Kadınların istihdama ve iş gücüne katılımı konusunda Türkiye diğer ülkelerden epey geride. Kadınların iş gücünde sürekliliğinin önünü kesin bir faktörse doğumdan sonra işlerine ara vermek zorunda olmaları. Çalışmaya ara veren kadınlardan bir kısmı çalışma hayatına geri dönerken bir kısmı geri dönemiyor. Çalışmaya ara veren kadınlar ise emeklilik için gereken prim günü sayılarını doldurmakta zorluk yaşıyor.

Kadınların emeklilik için prim günü doldurmakta çektiği bu sıkıntıların önüne geçmek için üç çocuk için her birinde iki yıl olacak şekilde borçlanma hakkı tanınıyor. Doğumdan sonraki iki yıl için doğum borçlanması yapılabiliyor.

Doğum borçlanması talebinde bulunabilmek için ensaf, memur ve işçi statüsündeki kadınlarda aranan şartlar şu şekilde,

  • 4/a (SSK) kapsamında sigorta girişi yapılmış olmak ve adına “kısa veya uzun vadeli” sigorta kollarına tabii prim bildirmiş olmak.
  • 4/b (BAĞ-KUR) kapsamında, prim ödemiş olup olmadığına bakılmaksızın tescil edilmiş veya prim tahakkuk edilmiş olmak.
  • 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında tescil edilmiş olmak.

Staj Sigortası ile Doğum Borçlanması Yapılabilir

Normalde doğum borçlanması sadece sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra doğan çocuklar için yapılabiliyor. Fakat, ilk kez sigortalılığı, “kısa vade” sigorta kollarına tabii prim bildirerek başlayan kadınlar, daha sonrasında uzun vadeli sigortaya tabii olarak çalışmaya başlarsa eğer arada kalan tarihte doğan çocukları için doğum borçlanması yapabilirler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.