Doğum Borçlanması Nedir?

Doğum borçlanması; doğum yapan kadınların çalışamadıkları zamanların primini ödeyerek emekli olabilmeleri için tanınan bir haktır. Detaylar...

67813
Daha Fazla Göster

Doğum Borçlanması Nedir?

Doğum Borçlanması Nedir?
Doğum Borçlanması Nedir?

Doğum borçlanması; doğum yapan kadınların çalışamadıkları zamanların primini ödeyerek emekli olabilmeleri için tanınan bir haktır. Hizmet borçlanmasıdır.

Kadın çalışanların, sigorta veya bağkur gibi kapsamların başlangıç tarihinden sonra doğmuş olan çocukları için borçlanma yaparak bugünleri hizmetten saydırmalarını sağlar. Bütün kadın sigortalı olanlar doğum borçlanması yapabilir. Sigortalı olmadan önceli doğumlar borçlanılamaz ve borçlanma için çocuğun sağ doğması gereklidir. Borçlanması, doğum öncesi ve sonrası 16 haftalık izinde prim borçlarının ödenmesiyle daha erken emeklilik için sağlanan bir hizmettir.

Doğum Borçlanması Nasıl Taksitlendirilir?

Doğum Borçlanması Nasıl Taksitlendirilir?
Doğum Borçlanması Nasıl Taksitlendirilir?

Borçlanmanın aylara bölünüp taksitlendirme yapılması mümkün değildir. Borçlanma bedelinin ödenen kısmı kadar ödenen tutarın karşılığındaki gün kazanılır. Daha sonraki borçlanması başvurularında bu ödenen kısım düşülür. Borçlanmasının başvuru tarihinden itibaren bir aylık sürede tek seferde ödeme yapılması gerekmektedir. Eğer ilk ay ödeme yapılmazsa başvuru iptal edilir. Yeniden başvuru yapılabilir. Sadece bankadan kredi çekildiğinde taksitlendirme yapılabilmektedir.

Borçlanma için Kredi Çekilir Mi?

Doğum iznine ayrılmış kadınların sigorta borçlarını kapatmaları için sunulan borçlanma kredisi Ziraat, Türkiye İş Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, Akbank ve Garanti BBVA bankları tarafından verilmektedir. Doğum izni nedeniyle iş yerinden ayrılan kadınların bu izin günleri emeklilik durumunu olumsuz yönde etkilemektedir. İzin günlerinin sigorta primi SGK tarafından borç olarak görülmektedir. Kadın çalışanlar mağdur olmamak adına borçlanma kredisi kullanırlar.

Üç çocuk için de doğum iznine çıkmış olan anneler ve doğumdan önce sigortalı olanlar ya da doğum sebebiyle ara vermiş olan anneler bu borçlanma kredisinden faydalanabilir. Bu kredi çocuk sayısıyla doğru orantılı olarak artmaktadır. Çocuk sayısına göre sigorta borcunun artması bu kredi artışının sebebidir.

  • İlk çocuk için 720 gün, 22.955 TL olarak,
  • İkinci çocuk için 1440 gün, 45.910 TL olarak,
  • Üçüncü çocuk için 2160 gün, 68.865 TL olarak belirlenmiştir.

Borçlanma kredisinin avantajları vardır. Bağkur’ dan SSK’ya geçişte 3,5 yılın dolmasını sağlar. Erken emeklilik hakkı sağlar. Emeklilik maaşı artış gösterebilir. Sigorta prim günü artış gösterebilir. Bu kredinin olumsuz yanları da vardır. Değişen maaş hesaplama sistemiyle beraber o yıldan önceki doğumlar için kullanılan krediler emekli maaşında düşüşe sebep olabilir. SSK ve Bağkur emeklileri bu kredi için emekli aylıklarından vazgeçmelidirler. Borçlanma kredisi, alınan bankalara ödeme yapılabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Doğum Borçlanması Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!