1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Doğum İzninin 8 Haftadan 24 Haftaya Çıkarılması TBMM’ye Geliyor
Doğum İzninin 8 Haftadan 24 Haftaya Çıkarılması TBMM’ye Geliyor

Doğum İzninin 8 Haftadan 24 Haftaya Çıkarılması TBMM’ye Geliyor

4857 sayılı iş kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasında ilişkin kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu. Kanun teklifi ile analık izninin 24 haftaya çıkarılması talep ediliyor. Detaylar My Memur haberde.

A+A-

Ocak 2020 itibarıyla 4857 sayılı iş kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasında ilişkin kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM’ye sunuldu. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunulan kanun teklifi ile analık izninin doğumdan sonra sekiz haftadan, yirmi dört haftaya çıkarılması amaçlanmaktadır. My Memur olarak konunun gündeme gelmesi adına haberimizi hazırladık. Kanun teklifinin gerekçeleri ise şu şekildedir:

ANNE SÜTÜNÜN ÇOCUKLAR İÇİN ÖNEMİ

Anne sütü, bebeğin ilk ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerine sahip ideal besin kaynağıdır. Anne sütü ilk 6 ayda bebeğin ihtiyacının % 100’ünü, 6-12 ayda bebeğin ihtiyacının % 50’sini ve 12. aydan itibaren ise %30’unu karşılamaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü ilk 6 ay sadece anne sütü ve 6 aydan sonra ek gıdalarla beraber 2 yaşında kadar emzirme önermektedir.

Anne sütü ile beslenme bebeklerde diyabet, obezite gibi hastalıkların ve diğer birçok hastalığın daha az görülmesine, annede ise; yumurtalık kanseri, rahim kanseri gibi hastalıkların daha az görülmesine neden olmaktadır. Bu nedenlerle sağlıklı bireyler için anne sütü ile beslenmenin teşvik edilmesi gerekmektedir.

Tüm bebekler, anne sütü ile beslenme ve sağlıklı beslenme haklarına sahiptirler. Türkiye Nüfus Araştırması verilerine göre; bebeklerde ilk 6 ay anne sütü ile beslenme 2008 yılında yüzde 42 iken bu oran 2013 yılında yüzde 30’a düşmüştür. Bu oranın en önemli nedenlerinden biri olarak annelerin çalışma koşulları gösterilmektedir. Kadınların istihdama katılım oranının arttığı son 30 yılda bu oran giderek azalmaktadır. Özellikle kadınların en yoğun istihdam edildiği sektör olan hizmet sektöründeki uzun çalışma saatleri, yoğun çalışma koşulları nedeniyle anneler ilk 6 ay içerisinde bebeklerinin beslenmesinde ek gıda takviyesine geçmek zorunda kalmaktadırlar.

Dünyanın birçok ülkesinde analık izni süresi Türkiye’nin önünde yer almaktadır. Örneğin, Macaristan’da 20, Hırvatistan’da 24, Slovakya’da 26, Britanya’da 41 hafta olarak analık izin süreleri belirlenmiştir. Bu izin süresi ülkemizde ise 8 hafta olarak sınırlandırılmıştır.

Bu kanun teklifi ile Sağlık Bakanlığı tarafından da devlet politikası olarak özendirilen emzirme hakkının önündeki yasal engellerin kaldırılarak, analık izninin doğumdan sonra 8 haftadan 24 haftaya çıkarılması ve belirlenen süre zarfından bebeğin sadece anne sütü ile beslenerek sağlıklı bireylerin yetişmesi için gerekli koşulların sağlanması amaçlanmıştır.

4857 SAYILI İŞ KANUNU VE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINDA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 22/05/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 74 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan ‘'doğumdan sonra sekiz” ibaresi “'doğumdan sonra yirmidört” şeklinde, ”onaltı” ibaresi “otuziki” şeklinde, "sekiz hafta analık hâli” ibaresi "yirmidört hafta analık hâli” şeklinde, altıncı fıkrasında yer alan ‘’onaltı” ibaresi "otuziki” şeklinde ve ‘’onsekiz” ibaresi "otuzdört” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun; 104 üncü maddesinin (A) fıkrasında yer alan "doğumdan sonra sekiz” ibaresi "doğumdan sonra yirmidört”, "onaltı” ibaresi "otuziki”, "sekiz hafta süre” ibaresi, "yirmidört” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 3-14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun; 108 inci maddesinin (C) fıkrasında yer alan "sekiz” ibaresi "yirmidört” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 4- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun; ek 43 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan "sekiz” ibaresi "yirmidört” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 5- 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun; 15 inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan "sekiz” ibaresi "yirmidört” ve "on” ibaresi "yirmialtı” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 6- 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun; 18 inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde yer alan "önceki ve sonraki sekizer” ibaresi "önceki sekiz ve sonraki yirmidört” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 7- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 8- Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler