1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Doğum Sonrası Yarı Zamanlı Çalışma İzninin Detayları
Doğum Sonrası Yarı Zamanlı Çalışma İzninin Detayları

Doğum Sonrası Yarı Zamanlı Çalışma İzninin Detayları

Memur ve işçi anne babaya doğum sonrası yarı zamanlı çalışma imkanı getiren düzenlemenin detayları belli oldu.

A+A-

Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Paketi'nde yer alan doğum sonrası yarı çalışma izninden memur ve işçi anne babalar yaralanabilecek.

Çocuğunun okul çağına kadar yarı zamanlı çalışma imkanı getiren düzenleme ile işçiye,İşsizlik Sigortası Fonu tarafından brüt asgari ücretin yüzde 80'i oranında ikinci maaş ödenecek.Bu da yaklışık 961 lira ek ücret anlamı ifade ediyor.

Ancak yarı zamanlı çalışma döneminde 961 liralık ikinci bir maaşı alabilmek için bayan işçinin doğum tarihinden önce ki son 3 yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi yatırılmış olması gerekir.Yarı zamanlı çalışma izninden yararlanabilmek için analık izni bitiminden en geç 30 gün içinde Türkiye İş Kurumu'na başvuru yapılması gerekiyor.

Memurlar emekliliklerinde gecikme yaşanmaması yarı zamanlı çalışma sürelerinin yarısı kadar borçlanabilecekken,işçiler yarı zamanlı çalışma sürelerini borçlanamayacak.Yani İşçiler yarı zamanlı çalışma sürelerinin yarısı kadar geç emekli olacak.

Diğer Haberler;

Memur Babaya da Yarı Zamanlı Çalışma İzni

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.