Doğuştan Engelli Memur Ne Zaman Emekli Olur?

Doğuştan Engelli Memur Ne Zaman Emekli Olur? Mymemur soru cevapta doğuştan engelli memurun emekli olmasını yorumluyoruz . Detaylar haberimizin devamında

60633
Daha Fazla Göster

Doğuştan Engelli Memur Ne Zaman Emekli Olur?

Öncelikle 2008 yılında yapılan düzenlemelerle bu yıldan sonra ilk defa memurluğa başlamış kişilerin 5510’a tabi olduklarını hatırlatmakta fayda var. Bu yüzden işe giriş tarihi önemli. Bunun haricinde bir memurun malullük nedeniyle emekli olabilmesi için çalışma gücünü kaybettiğinin Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu’nca tespit edilmesi gerekir. Aksi taktirde malulen emeklilik olamaz.

Doğuştan Engelli Memur Emekli Olma Şartları

Doğuştan Engelli Memur Emekli Olma Şartları
Doğuştan Engelli Memur Emekli Olma Şartları

Memurun göreve girdikten sonra çalışma güzündeki kayıp oranı hususunda sağlık kurulunun raporunda kayıp oranı;

  • %50 ila %59 arasında olduğu anlaşılan sigortalıların, en az 16 yıldır sigortalı olmaları ve 4320 gün,
  • %40 ila %49 arasında olduğu anlaşılan sigortalıların, en az 18 yıldır sigortalı olmaları ve 4680 gün

Çalışma hayatlarının bulunması durumunda yaşlılık maaşı almaya hak kazanabilirler. Bu durumlarda olanlar ve şartları sağlayanlarda herhangi bir yaş şartı da aranmaz.

Sonuç olarak bir memurun öncelikle tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık raporu alması gerekir. Bu rapor, Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu’nca incelenir ve çalışma gücü kaybı %48 oranında ve üzerinde tespit edilirse, 18 yıldan bu yana sigortalı olma ve 4680 gün hizmet gününün olması gerekir.

Ne Zaman Emekli Olur?
Ne Zaman Emekli Olur?

Emekli olunduğunda emekli ayığının nasıl hesaplanacağı konusunda ise emekli aylığı konusunda 5510’a tabi olduğundan prime esas kazançlar üzerinden hesaplanmaktadır. Kimi zaman 5434’e tabi memurlardaki gibi derece, kademe, ek gösterge gibi unsurlar üzerinden hesaplanacağı düşünülse de bunun yasal geçerliliği yoktur.

Eğer yukardaki şartları taşıdığınızı düşünüyorsanız ve emekli olmak istiyorsanız kurumunuza belirttiğiniz nedenlerden dolayı emekli olmak istediğinizi bildiren bir dilekçe ile müracaat etmelisiniz. Daha sonra gerekli belgeler Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilecek ve kurumun cevabı beklenecektir. Duruma göre belge ve rapor gerekirse kurumumuz üzerinden iletişime geçilecektir.

Engelli Memur Hakları Nelerdir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Doğuştan Engelli Memur Ne Zaman Emekli Olur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!