Doktor Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Türkiye'de en saygın meslek dallarından biri olarak gösterilen doktorluk küçük yaştan itibaren çok sayıda kişinin hayali olmaktadır. Detaylar mymemur.com.tr'de!

63134

Özellikle çocuk yaşlarda doktor olma hayali kuran bireylerin bazıları bu hayalini gerçekleştirerek eğitim hayatını tamamlamakta ve bu mesleğe adım atmaktadır. Oldukça zori fakat bir o kadar da değerli bir meslek olan doktorluk için bazı şartlar bulunmaktadır. Doktor olmak adına öncelikli olarak üniversite mezunu olma şartı varken bu durum sadece lisans eğitimini tamamlamakla bitmiyor. Tıp fakültelerinden mezun olan doktorlar ardından yoğun bir sınav dönemine bir kez daha giriyor.

Doktor Nedir?

Doktor Nedir?

Doktorlar, insanların hastalıklarını önlemek, varsa hastalıkları tespit etmek ve tespit edilen hastalık üzerinde tedavi ile çalışmak amacıyla tıp eğitimi görmüş kişilerdir. Doktorlar bu mesleği yerine getirmek adına yoğun bir eğitim hayatını geride bırakmaktadır. Tıbbi durumlarda ve bozukluklarda uzmanlık gerektiren tıbbi beceriyi bireylere uygulayarak teşhis ve tedavi etmek için eğitim alırlar.

Doktor Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekiyor?

Doktor olmak isteyen bireyler öncelikli olarak eğitim hayatlarını başarılı bir şekilde tamamlamalıdır. Bu eğitimler üniversite ve üzeri düzeyler olabilir. Üniversitelerden Tıp Fakültesi’ni bitirerek mezun olan doktor adayları ardından bir sonraki adıma geçebilir. Doktor olmak için lise temel belirleyici konumda bulunmamaktadır. Bu bağlamda en az üniversite mezunu ve üniversitelerde tıp bölümünü bitirme şartı yer almaktadır. Tıp Fakültesi’ni hayal eden öğrenciler üniversite sınavında yüksek bir derece elde ederek hayalindeki mesleğin eğitimini almaya başlayabilir.

Tıp Fakültesinde Eğitim

Tıp Fakültesinde Eğitim

Tıp Fakültes’ni kazanan öğrenciler zorlu ve çetin bir yola ilk adımı atmış demektir. Çünkü tıp fakülteleri en az 6 yıl süren, toplam 12 dönemden oluşan bir eğitim sürecini oluşmaktadır. Bu bağlamda doktor olmanın yolunu ilk aşamada açmış olan bireyler ardından 6 yıl boyunca her dönemini başarılı bir şekilde tamamlayarak mezun olmaya çalışır.

Üniversitelerin tıp fakültesinde 6 yılın yarısı temel eğitim bağlamında tamamlanmaktadır. Fakat bazı üniversitelerin tıp fakülteleri, hazırlık sınıfı barındırır. Bu nedenle hazırlık sınıfını da bulunduran üniversiteler tıp fakültesini toplamda en az 7 yılda bitirme imkanı sağlar.

İlk 3 yıl temel eğitim alan doktor adayları ardından staj eğitimlerine başlamaktadır. Dördüncü ve beşinci senede staj eğitimi alan adaylar, son senelerinde ise intörnlük yapmaya başlar.

İntörnlük Nedir?

İntörnlük tıp fakültesinin son yılında adeta bir doktor gibi çalışma anlamına gelmektedir. Sınavın, staj eğitiminin ve teorik eğitimin olmadığı intörnlük döneminde doktor adayları bir anlamda ön hekimlik yapar. Son senelerini hastanelerde geçiren doktor adayları nöbet tutarak, müdahaleler ederek, hasta bakarak ve ameliyatlara yardımcı olarak çok sayıda kritik unsuru pratik olarak gerçekleştirir.

Nasıl Doktor Olunur?

Nasıl Doktor Olunur?

Doktor olmak adına, üniversitelerin tıp bölümünü bitirdikten sonra Tıpta Uzmanlık Sınavı, yani TUS’a katılmak şarttır. Her tıp mezunu, Pratisyen Hekim unvanı ile üniversitelerden mezun olur. Pratisyen hekimlerin herhangi bir uzmanlık alanı bulunmamaktadır.

Doktor adaylarının Pratisyen Hekim olarak mezun olmasının ardından uzmanlık sınavı sonucunda 3 ile 6 yıl arasında değişen uzmanlık eğitimi almaları şarttır. Bunun için de TUS’a girmek zorunludur. Oldukça zorlu bir sınav olan TUS’ta Temel Bilimler ve Klinik Bilimler ile ilgili sorular çözülmektedir. İki oturum için de 120 sorudan toplamda 240 soru sorulmaktadır. 240 soru için verilen süre ise 300 dakikadır. Çok sayıda dersten soruların sorulduğu sınavda Temel Bilimler ve Klinik Bilimler için ayrı ayrı dersler mevcut durumdadır.

Temel Bilimler Dersleri

 • Anatomi
 • Fizyoloji
 • Histoloji
 • Embriyoloji
 • Biyokimya
 • Mikrobiyoloji
 • Farmakoloji
 • Patoloji iken

Klinik Bilimler Dersleri

 • Dahiliye
 • Genel Cerrahi
 • Kadın Hastalıkları ve Doğum
 • Küçük Stajlar
 • Pediatri

TUS’a, tıp fakültelerinden mezuniyetinin üstünden uzun yıllar geçmiş olan bireyler de katılabilmektedir.

Doktorluk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doktorluk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doktorluk birçok kişinin hayali iken elbette ki her meslek grubunda olduğu gibi bu meslekte de bazı zorluklar yer almaktadır. Avantajlı yönleri olduğu kadar doktorluk hakkında bilinmesi gereken detayların da son derece önemli olduğu söylenebilir. Bu detaylara dikkat ederek tıp fakültesini tercih etmeden önce iş kolunun en önemli kısımlarını öğrenebilirsiniz.

 • Tıp fakültelerinin eğitim masrafları, diğer birçok bölüme göre daha yüksek seviyelerde seyredebilmektedir. Bu nedenle üniversite eğitimi öncesinde en çok dikkat edilmesi gereken nokta budur.
 • Doktorlukta nöbet sistemi bulunmaktadır. Zaman zaman 24 saat, zaman zaman ise 48 saatlik nöbetler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Eğitim sırasında doktor adaylarına verilen ödevler son derece zor olabilmektedir.
 • Üniversitede mezuniyet öncesinde ilk 3 sene yoğun şekilde görülen giriş dersleri, fazlasıyla ağır gelebilir. Sıkı bir vize ve finallere hazırlık süreci şarttır.
 • Doktor olmanızın ardından, çok sayıda farklı hasta türü karşınıza gelebilir. Bu bağlamda, farklı davranış biçimleri ile karşılaşmanız mümkündür.
 • Hastalarda olduğu gibi hasta yakınları için de aynı şey söylenebilir. Birçok farklı karaktere sahip hasta türü ile diyalog kurmanız gerekebilir.
 • Hasta yakınlarına, başarısız geçen bir operasyonun veya ameliyatın ardından ölüm haberini verebilirsiniz. Bu mesleğin en zor yanlarından biridir.
 • Ameliyat sırasında tüm müdahalelerinize rağmen hayat kurtaramayabilirsiniz. Aynı biçimde, yanlış bir müdahale sonucunda hasta hayatını kaybedebilir. Bu nedenle doktorluk çok yoğun bir dikkat ve titizlik isteyen bir meslektir.
 • Doktor olmak isteyen kişiler, eğitim gördükleri yıllarda kendilerini kişisel olarak da geliştirmelidir. Bu gerekliliğin nedeni hasta ve yakınları ile kurulan iletişim sırasında en verimli sonucu elde etme ihtimalinizi arttırmaktır.

Doktor Olmanın Avantajlı Yönleri

Doktorluk, son derece yoğun ve stresli bir zamanı geride bırakabileceğiniz bir iş koludur. Fakat bu mesleğin artı yönleri de çok fazladır.

 • Doktorluk mesleği, ülkemizde saygınlık sahibi ve karizmatik olarak gözüken meslek kollarından biridir.
 • Doktorların kendilerini sürekli olarak geliştirmesi mümkündür. Aldıkları tıp eğitiminin yanı sıra, kişisel gelişim için de çok fazla fırsata sahip durumdadırlar.
 • Doktor maaşları, ülkemizde en yüksek seviyelerde seyreden ücret aralıklarını kapsamaktadır. Türkiye’de en çok maaş alan mesleklerin başında bu anlamda doktorluk gelmektedir. Doktorların, geçim sıkıntısı derdi her zaman için ikinci plana atılabilmektedir.   
 • Doktor olmak isteyen bireyler, mezuniyetlerinin ardından çok sayıda insanın hayatını kurtarabilir. Bu bağlamda, doktorlar yüzlerce hasta yakınının kalbini kazanan kişilerdir.

Doktorların Sahip Olması Gereken Özellikler

Doktorların Sahip Olması Gereken Özellikler

Doktorlar, eğitim gördüğü süreçte bu eğitimi en iyi şekilde tamamlamalıdır. Bu anlamda stajın verimli geçmesi, öğrencilerin mezuniyet süreçlerini hızlandıran bir unsurdur. Doktor adaylarının yapması gereken, staj görevini oldukça dikkatli bir şekilde tamamlamaya çalışmaktır

Eğitim hayatı süresince bireysel gelişim büyük bir önem arz eder. Seminer, söyleşi, program ve daha pek çok bölümle ilgili etkinlikler sıkı bir şekilde takip edilebilir. Girişimci olmak, bu meslekte en büyük kilit noktalardan biridir.

Hastalarla ve yakınlar ile iyi bir iletişim kurmak da, verimli bir ilişkiyi tesis etmenizi sağlayacaktır.

Diş Hekimi Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Exit mobile version