1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI - İŞ İLANI - KARİYER

  3. DPB, 3 Bin 274 Memur Atama Tercihleri Bugün Başlıyor
DPB, 3 Bin 274 Memur Atama Tercihleri Bugün Başlıyor

DPB, 3 Bin 274 Memur Atama Tercihleri Bugün Başlıyor

Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında Devlet Personel Başkanlığı tarafından geçtiğimiz hafta kadro ve kontenjanları verilen 3 bin 274 memur alımı için tercih başvuruları bugün başlıyor. Memur alımı başvuru şartları nelerdir?

A+A-

Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında istihdam edilecekler için 2018 tercih kılavuzunun Devlet Personel Başkanlığı tarafından geçtiğimiz hafta yayımlanması ile 3 Aralık - 14 Aralık tarihleri arasında başvurular e-Devlet üzerinden alınmaya başlanacak.

Henüz e-Devlet üzerinden başvuru sayfası açılmadı. Peki başvuru genel şartları nelerdir? İlkokul-İlköğretim, Ortaöğretim, Önlisans, Lisans mezunlarından olmak üzere toplam 3 bin 274 memur ataması yapılacak. Başvurularla ilgili My Memur olarak hangi bölümlerden, hangi kadrolara dair alım yapılacağını sizlere haberlerimizde açıklayacağız.

Memur alımına kimler başvuru yapabilecek? Bu yerleştirme işlemlerine yalnızca 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun ek 1 inci maddesi kapsamında olanlar başvuru yapabilecek. İşte hak sahiplerine dair detaylar:

Haklarında korunma veya bakım tedbir kararı alınmış, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal hizmet modellerinden en az iki yıl süre ile yararlanmış ve reşit olduğu tarih itibariyle de bu hizmetlerden yararlanmaya devam edenler memur alımına başvuru yapabilecek.

18 yaşının dolduğu ve korunma ya da bakım tedbir kararının veya himaye onayının sona erdiği tarihten itibaren beş yıl içinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvurarak hak sahibi olduğunun tespitini yaptırmış kişiler memur alımına başvuru yapabilecek.

Bu nedenle yapılacak yerleştirme işlemlerine yalnızca yukarıdaki şartları taşıyan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünce bu şartları taşıdığının kontrolü yapıldıktan sonra hak sahibi olduğu belirlenen kişiler katılabileceklerdir.

Sosyal Hizmetler kapsamında memur alımı başvuru genel şartları: İlan edilen kadrolara veya pozisyonlara atanmak için başvuracak adayların aşağıdaki genel şartlara sahip olmaları gerekmektedir. Tercih edilecek kadro veya pozisyonlar için aranan diğer başvuru şartlarını da taşımak gerekiyor. Özel şartlara dair detayları kılavuz haberimizde bulabilirsiniz.

Türk vatandaşı olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, Kamu haklarından mahrum bulunmamak, Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak gerekiyor.

Kılavuzda yer alan “kadroları” tercih edecek adaylar için; Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak

Kılavuzda yer alan “pozisyonları” tercih edecek adaylar için; Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamaları gerekiyor.

Kılavuzda yer alan “İşçi” kadroları için; Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, millî savunmaya karşı suçlar, Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak gerekiyor.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’inci maddesinin 6’ncı fıkrasında belirtilen askerlik şartını taşımak gerekiyor.

Kılavuzda yer alan “kadroları” tercih edecek adaylar için; Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak gerekiyor.

Kılavuzda yer alan “pozisyonları” tercih edecek adaylar için; Görevlerini yapmalarına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel engel ile engelli olmamaları gerekiyor. Başvuru kılavuzu ana haberi için TIKLAYINIZ. Hak sahipliği sorgulama için TIKLAYINIZ. (DPB sisteminde yoğunluktan dolayı hata verebilir. İlerleyen saatlerde düzelecektir.)

dpbbbb.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler