1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. DPB 4/C'den 4/B'ye Geçişle İlgili Önemli Açıklama Yaptı
DPB 4/C'den 4/B'ye Geçişle İlgili Önemli Açıklama Yaptı

DPB 4/C'den 4/B'ye Geçişle İlgili Önemli Açıklama Yaptı

Devlet Personel Başkanlığı (DPB) 2 Ocak 2017 tarihinde başlatılan kadro geçiş süreci kapsamında 4/C'li personelin 4/B'ye atanıncaya geçen süredeki durumları ile ilgili görüş yazısı yayımladı. 4/’li personelin 4/B’ye atanmalarına dair detaylar!

A+A-

696 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin çerçevesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan istihdam şekillerinden 4/C’li olarak çalışmakta olan personellerin 4/B sözleşmeli personel pozisyonlarına atama işlemlerinin yapılmasına kadarki süre zarfındaki detaylar ele alındı.

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 657 sayılı Kanuna eklenen Geçici 43’ncü maddede Kamu kurum ve kuruluşlarında 4 Aralık 2017 tarihi itibarıyla adam/ay esasına göre kısmi süreli çalıştırılmakta olanlar ile saat ücreti karşılığı çalışmakta olanlar hariç olmak üzere 4/C’li geçici personel pozisyonlarında çalışmakta olanlar, pozisyonlarının tahsis edildiği teşkilat ve birimde, halen yürütmekte oldukları hizmetleri aynı şekilde yerine getirmeye devam etmek üzere, 657 sayılı kanunun 4/B kapsamında ihdas edilecek sözleşmeli personel pozisyonlarına bu maddesinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren doksan gün içinde kurumlarına geçirilirle hükmü yer aldığı hatırlatıldı.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunda 4/C’li olarak çalışmakta olanların aynı kanunun 4/B kapsamında  ihdas edilecek sözleşmeli personel pozisyonlarına 2 Ocak 2018 tarihten itibaren doksan gün içinde geçirileceği hüküm altına alınmıştır denildi.

Bu kapsamda çalışanların 657 sayılı Kanunun 4/B fıkrasına göre sözleşmeli personel pozisyonlarına atama izinlerinin yapılmasından evvel bu işleme esas teşkil edecek pozisyonların il bazında sayısının, unvanının ve ücretlerinin belirlenerek kurumlar itibarıyla tahsisinin yapılması gerekmektedir denildi.

Diğer taraftan 657 4/C kapsamında bulunanların istihdamlarına imkan veren usul ve esasları düzenlemek üzere yayımlanan ilgili Bakanlar Kurulu Kararlarının uygulama süresinin 2017 yılı sonunda sona ereceği bilinmektedir.

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin  18 inci maddesi hükmünde geçici personelin 657 sayılı DMK’nın 4/B kapsamında sözleşmeli personel statüsüne geçiş işlemlerinin bu süreç içerisinde gerçekleştirileceği öngörüşmüş ve ilgili personelin bu süreç içerisinde görevlerine son verileceğine dair herhangi bir hükme yer verilmemiştir.

İlgili personelin atama işleminden sonra da “halen yürütmekte oldukları hizmetleri aynı şekilde yerine getirmeye devam etmek üzere” şeklinde hükmün bir gereği olarak görevlerine devam edecekleri açık olduğundan, söz konusu personelin mevcut statülerinden yeni statülerine atanıncaya kadar kurumlarında görevlerine devam etmelerinin mümkün ve gerekli olduğu belirtildi.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.