DPB’den 2828 Sayılı Kanunla Mayıs 2019 Memur Atama Duyurusu

Devlet Personel Başkanlığı, 2019 yılı Mayıs ayı için 2828 sayılı Kanun kapsamında korunmaya muhtaç çocuklar arasından yapılacak memur atamalarına dair kurumlara gerekli detayları yolladı. Talepler 22 Mayıs’a kadar verilebilecek.

featured

Devlet Personel Başkanlığı tarafından “2828 Sayılı Kanun Kapsamında Gerçekleştirilecek 2019/Mayıs Yerleştirme İşlemleri” konulu yazı tüm kurumlara gönderildi. 24 Mayıs 1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunundaki değişiklikle ilgili detaylar açıklandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal hizmet modellerinden yararlanan haklarında korunma veya bakım tedbir kararı alınıp söz konusu maddede yer alan şartları sağlayan hak sahibi gençlerin istihdamında yeni bir modele geçilmiştir. Haberimizde tüm detayları ve atama dönemlerini inceleyebilirsiniz.

Yerleştirme işlemi merkezi ve Devlet Personel Başkanlığınca yapılması ve bu kapsamda kamu kurum ve kuruluşlarının hangi statüde olursa olsun serbest kadro ve pozisyonları toplamının binde birini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal hizmet modellerinden yararlanan çocukların istihdamı için ayırmak zorunda oldukları, serbest kadro ve pozisyonları toplamının binden az olması halinde dahi kamu kurum ve kuruluşlarında en az bir hak sahibinin istihdam edileceği, bu madde kapsamına girenlerin yerleştirilmelerinin ortaöğrenim ve daha üst öğrenim mezunları için memur unvanlı kadrolara, diğer öğrenim mezunları için ise yardımcı hizmetler sınıfında yer alan kadrolara yapılacağı, yerleştirilen kışının atama onayının alınması ile birlikte diğer kanunlardaki hükümlere bakılmaksızın ve başka bir işleme gerek kalmaksızın teklif yapılan kamu kurum ve kuruluşlarına kadroların ihdas, tahsis ve vize edilmiş ve ilgili kurumun 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname eki ilgili cetvel ve bölümlerine eklenmiş sayılacağı, bu şekilde ihdas edilen kadroların, herhangi bir şekilde boşalması hâlinde başka bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılacağı hususları belirtilmiştir.

Yine mezkur Kanunda her kamu kurum ve kuruluşunda bu kapsamda istihdam edileceklerin sayısının her yıl Devlet Personel Başkanlığınca belirlenerek merkez ve taşra dağılımı yapılmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına bildirileceği hüküm altına alınmış ve bu kapsamda Başkanlığınca ilk yerleştirme 2014 yılında gerçekleştirilmiştir.

Diğer taraftan 2828 sayılı Kanununun ek 1’ıncı maddesi 2018 yılında 7103 sayılı Vergi Kanunim İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile değiştirilmiş olup 2019 yılı için yapılacak yerleştirme işlemlerinin bu değişiklik çerçevesinde yapılması gerekmektedir.

2828 sayılı Kanunun 7103 sayılı Kanunla değişik ek 1 inci maddesinde “Bu madde kapsamına girenlerin yerleştirilmeleri; ortaöğretim ve daha üst öğrenim mezunları için kurumların talepleri doğrultusunda öğrenim durumları itibarıyla ihraz ettikleri unvanın 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname eki cetvellerde yer alması şartıyla ihraz etmiş bulundukları unvanlara, bunların dışında kalan ortaöğretim ve yükseköğretim mezunları için memur unvanlı kadro ve pozisyonlara, diğer öğrenim mezunları için ise yardıma hizmetler sınıfında yer alan kadro ve pozisyonlara yılda üç defadan az olmamak üzere Devlet Personel Başkanlığınca yapılır veya yaptırılır.” hükmüne yer verilmiştir

ATAMALAR YILDA 3 KEZ YAPILACAK

Bununla birlikte 2828 sayılı Kanun çerçevesinde hazırlanarak yürürlüğe konulan Sosyal Hizmetler Kanunu Kapsamında Tanınan İstihdam Hakkının Kullanımına İlişkin Yönetmelikte yerleştirme işlemlerinin Mayıs, Eylül ve Aralık avlarında olmak üzere yılda üç kez yapılacak hüküm altına alınmıştır.

Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalardan anlaşılacağı üzere yapılan değişiklik ile:

(a) Gerçekleştirilecek yerleştirme işlemlerinde kamu kurum ve kuruluşlarının yerleştirme yapılabilecek kadro unvanı ve bu unvana uygun nitelikleri belirlemeleri (hak sahibi bulunması koşulu ile) mümkün hale gelmiş bulunmaktadır.

(b) Yine daha önce bir defa da gerçekleştirilen yerleştirme işlemleri o yıla isabet eden kontenjanların mezkur Yönetmelik’te yer alan şartlara göre üçe bölünmesi suretiyle Mayıs. Eylül ve Aralık aylarında olmak üzere yılda üç kez gerçekleştirilecektir.

(c) Bu yerleştirme döneminde bos kalan kontenjanlar (sayı itibarıyla) diğer yerleştirme dönenime devredilecek ve kamu kurum ve kuruşlarınca o yerleştirme dönemi için belirlenen kontenjan sayısı ve Önceki, dönemde boş kalan kontenjan sayısının toplamı kadar yerleştirme talebinde bulunulacak ve kadrolu merkez taşra dağılımı yapılacaktır.

2019 MAYIS KONTENJAN DAĞILIMI VE KURUM DAĞILIMI YAPILDI

Bu çerçevede 2828 sayılı Kanun kapsamında 2019 yılı Mayıs dönemi yerleştirme işlemlerine ilişkin kontenjan sayılan belirlenmiş ve kurumlara dağılımı yapılmıştır

DPB’ce yapılan kontenjan dağılımında yerleştirilebilecek hak sahiplerinden Yardımcı hizmetler Sınıfına atanabileceklerin sayısı ve memur unvanı ile öğrenimle ihraz edilecek unvana atanabileceklerin sayısı dikkate alınarak ne kadar kontenjan ayrılacağı tespit edilmiştir.

Belirlenen kontenjanlar Devlet Personel Başkanlığı E-uygulama sisteminde hizmetli unvanı ve diğer unvanlar (memur unvanı dahil) için talep edilebilecek kontenjan sayılan şeklinde ayrı ayrı yer alacaktır. Kuram yetkililerince Devlet Personel Başkanlığı E-uygulama sistemine giriş yapıldığında kuram veya kuruluşun mutlaka hizmetli unvanım seçmesi gereken kontenjan sayısı ile diğer unvanlar (memur unvanı dahil) için talep girişi yapabilecekleri kontenjan sayılan aynı bölümler halinde görülecektir.

Kuramların yalnızca hizmetli unvanı dışında belirlenen kontenjan sayısı için unvan belirlemesi mümkündür. Hizmetli unvanı ile kuramca belirlenecek diğer unvanlar için merkez ve taşra dağılımı yapılabilecektir

Kurumlarca unvan belirlenmesinde, yerleşebilecek hak sahibinin öğrenimi itibariyle ihraz ettiği kadro unvanları seçilebilecek bunun dışında bir unvan belirlenmesine izin verilmeyecektir. Hak sahiplerinin yerleşebilecekleri unvanları ve sayısını gösteren tablo, talep girişi sırasında Devlet Personel Başkanlığı E-uygulama sisteminde yer alacaktır.

KURUMLAR 22 MAYIS’A KADAR TALEP VEREBİLECEK

Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde, kamu kurum ve kuruluşlarının belirlenen kontenjan sayıları Devlet Personel Başkanlığı E-uygulama sisteminden 15-22 Mayıs 2019 tarihleri arasında görülebilecek olup, kurumlarca talep edilecek kadro unvanlarının sisteme işlenmesi ve bu unvanlara ilişkin merkez ve taşra itibariyle dağılımlar da aynı tarihler arasında sistem üzerinden gerçekleştirilecektir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DPB’den 2828 Sayılı Kanunla Mayıs 2019 Memur Atama Duyurusu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!