DPB’den EKPSS Adaylarını Üst Öğrenim Konusunda Uyardı

2018 EKPSS başvuruları başladı. EKPSS başvurularını yapacak olan lise, önlisans ve lisans mezunları için önemli hatırlatma. Devlet Personel Başkanlığı üst öğrenimle ilgili adayları uyardı.

DPB'den EKPSS Adaylarını Üst Öğrenim Konusunda Uyardı
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2018 EKPSS Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında  Yönetmelik gereği 22 Nisan 2018 tarihli Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) için başvurular bugün başlatıldı.

ÖSYM EKPSS başvurularını 6-21 Şubat 2018 tarihleri arasında, kuraya katılacaklar için başvurular ise 2-16 Mayıs 2018 tarihileri arasında yapılacağını daha önceki 2018 ÖSYM sınav takvimi içeriğinde duyurmuştu.

EKPSS başvurusu yapacak adayların sınav ve kura başvuru süreci ile ilgili olarak DPB’ye yapılan başvurularla ilgili olarak detaylı açıklama yapıldı.

EKPSS öğrenim düzeyi!  Adayların mezun oldukları en üst öğrenim düzeyi (Lise, önlisans veya lisans) hangisi ise EKPSS’ye o öğrenim düzeyinden başvuru yapmaları esastır.

Halen eğitimi devam eden adaylar mezunu oldukları öğrenim seviyesinden başvuru yapabilecekleri gibi eğitimleri devam eden ve mezun olabilecekleri üst öğrenim seviyesinden de başvuru yapabileceklerdir.

Tek bir mezuniyetten başvuru yapılabilecek! Adayların aynı anda hem mezun oldukları, hem de eğitimine devam edip mezun olabilecekleri üst öğrenimden başvuru yapmaları mümkün bulunmadığından, bu iki öğrenim düzeyinden birini tercih etmeleri gerekmektedir.

DPB konuyla ilgili detaylı örnek de verdi! Lise mezunu olup aynı zamanda lisans eğitimine devam eden bir aday, EKPSS’ye lise düzeyinden başvuru yapabileceği gibi, lisans düzeyinden de başvuru yapabilecektir.

Lise mezunu olup lisans okuyanlarla ilgili önemli açıklama! Adayların sınav sonuçlarının geçerlilik süreci içinde yapılacak yerleştirme işlemlerinde ilan edilen kadrolara tercihte bulunabilmeleri için, her bir yerleştirme işlemine son başvuru tarihi itibarıyla EKPSS’ye başvuru yaptığı öğrenim seviyesinden mezun olmuş olmaları gerekmektedir.

Bu itibarla,  adayların yapılacak yerleştirme işlemlerine başvurabilmeleri için, mezun olamayacakları bir öğrenim düzeyinden EKPSS’ye başvurmamaları önem arz etmektedir.

2015 yılında ortaokuldan mezun olan ve lise son sınıf öğrencisi olan bir aday ile ilgili olarak aşağıdaki durumlar sözkonusu olabilecektir; aday, hem ortaokul mezunu olduğu için kuraya, hem de lise öğrencisi olduğu için mezun olabilme ihtimali bulunan lise düzeyinden EKPSS’ye başvurabilecektir.

Aday 2018 yılında EKPSS başvurusu yapması halinde, daha sonraki dönemde yapılacak engelli memur alımlarında Kura ile alım yapılan kadrolara tercihte bulunması mümkün olmayacaktır.

Adayın lise düzeyinden EKPSS’ye başvuruda bulunması, ancak yapılan yerleştirmelere son başvuru tarihi itibarıyla o liseden mezun olamaması halinde ise EKPSS puanı ile yerleştirilse bile atanması imkanı bulunmamaktadır. 

Bu sebeple adayların ancak mezun olabilecek durumda oldukları öğrenim düzeyinden EKPSS’ye müracaat etmeleri önem taşımaktadır.

Bu Yazıya Tepki Ver

Yazı Sona Erdi!

Yüklenemedi, lütfen tekrar deneyiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!