DSİ ve OGM Personel Alımında KPSS Dışındaki Sınavlara İptal Kararı

Danıştay tarafından memur alımlarında mülakat, yazılı ve uygulamalı sınav hakkında önemli bir karar alındı. Devlet Su İşleri ve Orman Genel Müdürlüğü OGM personel alımlarında ikinci sınava iptal kararı geldi.

32807
Daha Fazla Göster

Danıştay 12. Dairesi tarafından kamu personeli alımlarında uygulanan esaslar hakkında son derece önemli bir karar alındı. Türk Tarım Orman Sen tarafından Danıştay’a yapılan başvuru kabul edildi ve DSİ ile OGM’ye personel alımlarında KPSS dışında ikinci bir sınav uygulanmasının yürütmesi durduruldu. Kararlar oy birliği ve oy çokluğu ile alındı.

Danıştay 12. Dairesi tarafından yürütmesi durdurulan hüküm, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte yer alıyor. İlgili yönetmelikte yer alan hüküm “DSİ ve OGM Mühendis kadrolarına açıktan atama yapılacak adaylar arasından KPSS B grubu puan sıralaması dikkate alınarak, yazılı ve/veya uygulamalı sınavdaki başarı sırasına göre Genel Müdürlükçe atama yapılır” şeklinde ifade ediliyordu.

Danıştay, personel alımında KPSS’ye ek olarak yapılacak sınavı hukuka aykırı buldu. Açıklanan karar metninde objektif bir yöntem olan merkezi sınava ek olarak yapılan ikinci bir sınavın, bu merkezi sınavı kısmen dahi olsa etkisiz kılacağı ifade edildi. Ayrıca bu sınavın mülakat şeklinde olması durumunda yargısal denetimin sınırlandırılacağı belirtildi.

DSİ ve OGM’nin mühendis kadrolarına yapılan kamu personeli alımlarında ikinci bir sınavın uygulanmasına bu şekilde yargıdan iptal kararı gelmiş oldu. Danıştay 12. Dairesi, yazılı sınav hükmünü oy birliği, uygulamalı sınav hükmünü ise oy çokluğuyla iptal etti. Bu kararın diğer kamu kurumlarına personel alımlarında emsal teşkil edip etmeyeceği, bu tarz kararların memur alımında devam edip etmeyeceği adaylar tarafından merakla bekleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DSİ ve OGM Personel Alımında KPSS Dışındaki Sınavlara İptal Kararı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 4 sene önce

    Danıştay Ogm orman mühendisi alımı yönetmeliğini de iptal etti artık ogm kpss haricinde ister sözlü , yazılı isterse uygulamalı sınav altında ek bir sınav yaparak alım yapamayacak bu yüzden Ogm orman mühendisi alımı yapmak istemiyormuş bunun içinde bir açıklama bekliyoruz mezun işsiz orman mühendisleri olarak ogm orman mühendisi alımı yapacak mı yapmayacak mı yapacak sa nasıl yapacak ne zaman yapacak saygılar.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!