DSÖ Açıkladı! Virüs Kaç Metreden Bulaşıyor?

Dünya Sağlık Örgütü bünyesindeki bir araştırmada sosyal mesafelerde virüsün bulaş riski incelendi.

62326

1 Metreden Az Mesafeler En Riskli

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) finanse ettiği ve bazı çalışmaların yürütüldüğü bir araştırmanın sonuçlar açıklandı. Araştırmada 6 kıtada, 16 ülkede 172 gözlemsel çalışma yapıldı. Sonuçlardan göre yeni tip koronavirüs covid-19 adlı virüsün hangi sosyal mesafe aralıklarında bulaşma riskinin fazla olduğu öğrenildi. Buna göre virüs 1 metreden az olan mesafelerde yüzde 12.8 bulaşma riski barındırıyor. 1 metreden fazla mesafede ise yüzde 2.6 bulaşma riski taşıyor. Araştırma sonuçlarından covid-19 bulaşma riskinin aza indirilmesi için en az 2 metrelik sosyal mesafe kuralına uyulması gerekiyor.

Araştırma Sonuçları Yayınlandı

Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı olarak yürütülen araştırmanın sonuçları Lancet adlı dergide yayınlandı. Araştırma kapsamında koronavirüs ile ilgili pek çok çalışma yapılıyor. Bunlardan biri olan sosyal mesafe analizleri ile ilgili oldu. Çalışma 6 kıtadaki 16 ülkede yapıldı ve 172 inceleme yer aldı. Dünyanın birçok üniversitesinden uzmanların yer aldığı çalışmada koronavirüs ailesinden gelen SARS olarak bilinen Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu ve MERS yani Orta Doğu Solunum Sendromu ile ilgili daha önce yapılan 9 incelemeye katılan 7.782 kişi analiz edildi.

Maskeli ve Maskesiz Bulaşma Riskleri Farklı

Araştırmada virüs bulaşma riskinin 1 metren az sosyal mesafelerde yüzde 12.8 olması dikkat çekti. 1 metreden çok olan sosyal mesafelerde ise bu riskin yüzde 2.6 olduğu ortaya çıktı. Virüsün bulaşmaması için en güvenli mesafenin en az 2 metre olduğu, bu mesafeden virüsün bulaşma ihtimalinin maskesiz olma halinde yüzde 17.4, maske olması halinde ise yüzde 3.1 olduğu anlaşıldı.

Exit mobile version