1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

Birleşmiş Milletler 21 Mart tarihini resmi Dünya Down Sendromu günü olarak tanıyor. Down Sendromu nedir? Dünya Down Sendromu günü neden 21 Mart’ta kutlanıyor?

A+A-

Birleşmiş Milletlerin 10 Kasım 2011 kararı ile 21 Mart tarihi Dünya Down Sendromu Günü olarak tanınıyor. Dünya genelinde bu güne özel farkındalık yaratmak için birçok etkinlikler düzenleniyor. Bu günün 21 Mart’ta kutlanmasının ise çok özel bir nedeni var. Dünya genelinde bu farklılığı yaşayan yaklaşık 6 milyon insan bulunmaktadır.

Down Sendromu nedir? Down Sendromu en açık tanımıyla çocuğun, vücutta normalde 46 kromozom bulunması gerekirken, bir kromozom fazla olarak 47 kromozomla Dünya’ya gelmesidir. İnsan vücudunu oluşturan 46 kromozomun 23’ü anneden diğer 23’ü ise babadan gelmektedir. Down Sendromlu bireylerde 21. Kromozom 2 olması gerekirken 3 adet bulunuyor. Bu sebeple bu bireyler 47 kromozomla farklılık oluşturarak Dünya’ya merhaba diyorlar. Down Sendromu günü farklılık yaratan 21. Kromozomdan dolayı 21 Mart’ta kutlanıyor.

Down Sendromlu bireyler bazı farklı fiziksel özellikler taşıyor. Bu bireylerin en belirgin fiziksel özellikleri arasında çekik gözler, basık burun, kalın ense, kısa parmaklar, avuç içindeki tek çizgi yer alıyor. Down Sendromlu bebekler akranlarına nispeten daha yavaş büyüyebilirler. Zihinsel gelişimleri de yavaş ve geriden olmaktadır. Down Sendromlu bireylerin, özel ve itinalı eğitimler sonucu birçok başarıya imza atması mümkündür.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.