Dünya Genelinde Liseye Geçiş Sistemi Nasıl

Günlerdir beklenen teog sınavı sonrası yeni sistem nasıl olacak açıklaması bakanlık tarafından yapıldı. Yıllardır birçok denemeye maruz kalan eğitim sistemimiz kendini nasıl yenileyecek. Peki dünya genelinde hangi sistemler başarılı?

35707
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilindiği gibi PISA 2016 sonuçlarına göre eğitimde 2003 yılının bile gerisinde yer almıştık. Buna rağmen şu an 90 lı yıllara tekrar bir geri dönüş söz konusu.  Sekiz yıllık bir temel eğitim sonrası liseye geçiş maalesef yap boz haline geldi. Binlerce öğrenci istemediği okullara, evinden kilometrelerce uzağa gitmek zorunda kaldı. Belki yeni sistemle binlerce öğrencinin bu mağduriyeti giderilecek. Fakat kafamızdaki soru işaretleri bitmek bilmiyor. Bu soru işaretleri çok yazıldı çizildi. Dünya genelinde acaba nasıl liselere geçiş sistemi bilmek isteyeceğinizi düşünüyorum.

 Bizi bu kadar yoran sistem başka ülkelerde de aynı sıkıntılar yaratıyor mu?

PISA  verilerine göre dünyanın en başarılı 10 eğitim sistemi  hangi ülkeler biliyor musunuz? Hemen söyleyelim; Singapur, Japonya, Estonya ,Çin, Finlandiya, Kanada, Vietnam, Hong Kong, Güney Kore ve Yeni Zelanda

Kısaca yazacak olursak;

Singapur; İlkokul 6. Sınıfta bir değerlendirme sınavına tabii tutuluyor. 6 yıllık eğitimleri boyunca öğrencilerin eksikleri araştırılıyor ve orta okul eğitimine yetenekleri ve istekleri doğrultusunda yönlendiriliyorlar. Köklü bir değişimi başarılı ülke 2021 yılında yapacağını belirtiyor.

Japonya; 9 yıllık zorunlu bir eğitim söz konusu. Bizdeki gibi liseye geçiş için gerekli bir giriş sınav var. 9.sınıf öğrencilerinin bu sınavı geçebilmek için yüzde 65nin kurslara gittiği biliniyor. Yine ülke devlet ve özel okullara geçişler için bazı kriterler arıyor.

Estonya; öğrencilerin 9.sınıfa kadar hangi dersleri alabileceğini gösteren bir müfredat belirliyor. Bu müfredatı başarıyla tamamlayan öğrenciler bir üst eğitime devam edip etmeyeceklerine kendileri karar veriyorlar. Bakanlığa göre öğrencilerin üçte ikisi devam kararı alıyor. Tabii farklı okulların farklı sınavları olabiliyor.

Çin; 9 yıllık mecburi eğitim sonrası zor bir sınav olan zhongkao  olarak adlandırılan liseye geçiş sınavı yapılıyor. Bu sınav öğrencilerin hangi okullara yerleşeceğini belirliyor.

Finlandiya; Öğrenci hem normal liseye hem de meslek liselerine gidebiliyor. Bütün okullar devlet tarafından destekleniyor. Öğrenciler beş programa başvurabiliyor. Ders not ortalamalarına bakılarak yerleştirme yapılıyor.

Kanada; Bu ülkede sistem eyaletlere göre değişiklik gösterebiliyor.Farklı eyaletlerde bütün öğrenciler aynı müfredat ve kitaplarla eğitim alıyorlar  ve aynı sorularla sınava tabii oluyorlar. Çocuğunu liseye yazdırmak isteyen veli, bölgesindeki okul kuruluna başvuruda bulunuyor. İstediği okula başvuran öğrenciler okul ya da okul kurulu tarafından değerlendiriliyor ve değerlendirme sonucunda hangi seviyeden başlayacağına karar veriliyor.

Vietnam; lise eğitimine geçmek için öğrencilerin IGE adlı giriş sınavına girmeleri en önemli şart olarak kabul ediliyor. Çok zor olduğu söylenen bu sınav bizdeki gibi sürekli eleştiriliyor.

Hong Kong; orta öğretim alt ve üst sınıflar olarak ikiye ayrılıyor. Alt sınıfların müfredatında, ilkokul derslerinin yanı sıra tarih, coğrafya ve bilim konuları var. Üst sınıflardaysa konular daha çeşitli ve öğrenciler hangi konuda ne kadar çalışacaklarını seçebiliyor. 6 yılı tamamlayan öğrenciler merkezi bir sınav olan Hong Kong Ortaöğretim Sınavına giriyor.

Güney Kore; liseler ve liselere giriş modelleri üçe ayrılıyor. Normal liselere öğrenci kabulü, bir öğrencinin kayıtlı adresine dayanıyor. Meslek/teknik liseler içinse kayıt öğrenci tercihine göre yapılıyor. Yabancı dil, güzel sanatlar, fen ve teknoloji liseleri için de giriş yine öğrenci tercihine dayalı yapılmaktadır.

Yeni Zelanda; öğrenciler, yaşadıkları bölgedeki liseye adrese dayalı kayıt yaptırıyor. Okulun kontenjanı kalırsa, diğer bölgelerdeki öğrenciler de kayıt için başvurabiliyorlar.

Bizim yeni sisteme benzerlikler gösteren ülkeler mevcut. Umarım çocuklarımız için hayırlı olur.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!