Dünyaya Duyuruldu! Koronavirüs Aşısı İnsanlarda Denenmeye Başlandı!

Reuters Haber Ajansı, Çin’in koronavirüs aşısını insanlar üzerinde deneme aşamasına geçtiğini duyurdu.

63232
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Reuters Haber Ajansı Dünyaya Duyurdu

Reuters Haber Ajansı tarafından yayınlanan bir haberde Çin’in yeni tip koronavirüs covid-19 aşısı ile ilgili yürüttüğü çalışmalarda insan deneyleri aşamasına geçtiği dünyaya duyuruldu. Koronavirüs salgını dünyanın pek çok ülkesini halen etkilemeye devam ederken, diğer birçok ülke gibi Çin de aşı ve ilaç çalışmaları yapıyor. Bu çalışmalar dahilinde Çin’in geliştirdiği covid-19 aşısını insanlar üzerinde denemeye başladığı duyuruldu.

Çin 6 Farklı Proje Üzerinde Çalışıyor

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan son açıklamalarda koronavirüsten dolayı dünya genelinde 467 binden çok insanın yaşamını yitirdiği bildirildi. DSÖ salgınla ilgili tehlikenin halen devam ettiği ile ilgili uyarılar yapmaya devam ediyor. Salgında yen vakalar ve yeni ölümler sürerken, diğer yandan Reuters tarafından paylaşılan bir haber dikkat çekti. Reuters’e göre Çin’den güzel bir haber geldi. Çin koronavirüs aşısında hayvan deneyleri aşamasını tamamlayarak insan deneyleri aşamasına geçti. Çinli bilim insanlarının 6 farklı aşı projesi üzerinde çalıştıkları, bu projelerden birinde ikinci aşama olarak bilinen insan deneylerine geçildiği bilgisi dünyayla paylaşıldı.

Sıra Aşının Dozunun Belirlenmesine Geldi

Aşı çalışmasının bu ikinci aşamasında insanlar üzerinde ne kadarının yeterli olacağı yani dozajı belirlenecek. Ayrıca sağlıklı bireyler üzerinde denenen aşının bağışık oluşturup oluşturmayacağına da bakılacak. Çin’de aşı çalışmalarının yapıldığı enstitünün yetkililerinin aşının bu yıl sonuna kadar hazır olmasını beklediklerini, ülkenin aşı stoklarına girebilmesi için bir bitkinin kullanılacağını söyledikleri de aynı haberde yer aldı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!