1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. Düşük TEOG Puanı İle İstenilen Okula Nakil Yapılamayacak
Düşük TEOG Puanı İle İstenilen Okula Nakil Yapılamayacak

Düşük TEOG Puanı İle İstenilen Okula Nakil Yapılamayacak

MEB Geçen Sene TEOG Sonrası Boş Kalan Kontenjanlara Yaptığı Öğrenci Nakli Uygulamasını Danıştay Durdurdu

A+A-

MEB geçtiğimiz yıl TEOG’dan sonra boş kalan kontenjanlara yapılan nakillerde puan üstünlüğü sistemine göre yapmıştı. Yani bir okula yerleşen en son öğrenci puanı ile değil, başvuru yapanlar arasında puan üstünlüğüne göre yapmıştı. Bu nakillerden dolayı gözde liseler olarak adlandırılan seçkin Anadolu ve Fen Liselerine çok düşük puanlarla öğrenciler yerleştirilmişti.

Ortaöğretim Kurumlar Yönetmeliği’ndeki bu değişiklikle aralarında yüzlerce puan farkı olan öğrenciler aynı liselere yerleşmişti. Puanı 450’nin üstünde olan öğrenci ile 200’lü puanlar alan öğrenciler aynı liselere yerleştiğinden büyük sorunlar ortaya çıkmış ve tepkilere yol açmıştı.

Danıştay’ın bu kararı durdurmasından sonra Milli Eğitim Bakanlığı gönderdiği yazı ile Danıştay kararına uyulmasını istedi ve nakil başvurusu yapacak öğrenciler için yerleştirme esas puanının dikkate alınması gerektiğini bildirdi. Bu durumda düşük puan alan öğrencilerin yüksek puanı olan okullara yerleştirilmesinin de önü kesilmiş oldu. Yerleşen öğrencilerle ilgili olarak daha önceden de Danıştay uygulamalarında öğrenciler mağdur edilmemiş şu an eğitim gördükleri yerlerde devam etmesine karar vermişti. Bu sebeple değişiklik yapılması beklenmiyor.
 

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.