1. YAZARLAR

  2. Aydın UZKAN

  3. DÜŞÜNCENİN GÖLGESİ ; YAZMAK
Aydın UZKAN

Aydın UZKAN

DÜŞÜNCENİN GÖLGESİ ; YAZMAK

A+A-

   İnsanın içinde yaşadığı hayata ve  dünyaya karşı bir şeyler söylemek zorunda olduğu zamanlar vardır. Bu açıdan  yazmak  kendini ifade etmenin bir  aracıdır. Sadırlardakini satırlara indirmektir. Bir bilinçtir yazmak. Duygular, düşünceler, çırpınışlar  ve haykırışlar hep   yazı ile ete kemiğe büründürülür. Carventes ‘’ kalem aklın dilidir ‘’ der. Kelimelerin gücüne inanmaktır yazmak. O güçle sonsuz satırlara yol almaktır. Tabii cesaretiniz varsa.

   Yazmak sessizliği kanatmaktır. Kanayan yaradan  duyguların ve düşüncelerin  sızmasıdır.  İnsanın  iç dünyasını başkalarına açması ve  açılan bu dünyaya  diğerlerinin girmesidir. Kişi yazmakla  iç dünyasının paylaşımına  izin vermiş ve yüreğinin kapısını, gelenlere kim olduğunu sormadan  yavaşça aralamıştır. Bu açıdan yazmak  bir paylaşım aşısıdır. Bir duadır yazmak. İstediklerini duyurmaktır. Bu duyuruş ta mesele sadece yoldaki  bir taşın kalkması olmamalıdır. Öyle bir yazılmalıdır ki taş da kaybolmalı yolda !

 

   Yazmak,   annenin sağlıklı bir bebek doğurması gibidir. Bu yüzden  yazmak kimini  korkuttuğu gibi kimini de  yazamamak derinden  yaralar. Yazmak  kalemle kuyu kazmak gibidir. Kuyunun dibi  bir gün görünse de kalemin menzili görünmez. Filistinli bir çocuğu yazan, onun acısını mıh gibi saplar yüreğine. Bayramları yazan  çocukluğunu getirir bugüne. S. Forbes ‘’Kağıda dokunan kalem, kibritten daha çok yangın çıkarır’’ der . Yazmak , sana dokunmadığı halde yılanın karşısına dikilmektir. Sesinizi kısmaya kalkışanlara karşı’’ benimde söyleyeceklerim var ‘’ diyebilmektir. Yazmaya başlayan insan kendiyle yüzleşerek , onun özgürleştirici rüzgarına kendini kaptırır. Yazan insan, içinden çıkamadığı düşüncelerin  dışına çıkabilir. F.Bacon bununla ilgili‘’okumak bir insanı doldurur, konuşmak hazırlar, yazmak ise olgunlaştırır’’ diyerek yazmanın insana kattığına dikkat çekmiştir.

 

  Yazmak yaradılışın gereğidir. Kur’an-ı kerim de ‘’O , kalemle yazmayı öğretendir (Alak-4)’’ buyrulur. Hayatın katığı olan yazmak  insana hem nefes aldırır hem de yol. Bazen de bir tutku olur yazmak. Ki tutkular dur durak bilmez kimi zaman.  Durmaksızın makine olmadan hayatın resmini çeke çeke yol almaktır yazmak. Kelimelerin yağmurunda sırılsıklam olmaktır.  Beynin kağıda damlamasıdır yazmak. Ömür  gibi yazmak da beklemeye gelmez. Çünkü yeri ve zamanı gelince bir kez  yazılanlar, sonradan aynı cümleyi  binlerce kez yazmaktan daha etkilidir.  Bazen de bir terapidir  yazmak. Zihninde kendisini rahatsız eden olayları  bir kağıda yazarak  hapseden insan,  rahatlamış olur.

 

     Yazmak, yaşayan ölüleri dirilten sur’dur. Öyle bir etkiye sahiptir ki bir kelimeyle bile acıtır,  kanatır ve ayaklandırır. Nasıl isyanı başlatmışsa yangını da öylece söndürür ‘’Hedefleri olan bir öğrenci, ünlü bir yazara gider. Yazara, hedeflerine ulaşabilmesi için neler yapması gerektiğini sorar. Yazar, önce hedeflerini temiz bir kağıda yazmasını söyler. Öğrenci ‘’ Hedeflerimin hepsi kafamda. Yazamam gerek yok.’’der. Bunun üzerine yazar öğrenciyi bir odaya sokar. Kapıyı da üzerine kilitler. Odada saatli bir bomba vardır. Öğrenci bombanın yanına gittiğinde, ekranında ‘’ üç dakika sonra patlayacaktır ‘’ diye bir yazı çıkar. Geri sayım başlamıştır. Öğrenci ‘’ Çıkarın beni buradan! Bomba var !’’ diye bağırır. Kapıları ne kadar yumruklasa da odadan çıkış yoktur. Son saniyede yazar kapıyı açar ve içeri girer ‘’Yazmak insanın hayatını nasıl etkiliyormuş değil mi  ? ‘’ der.(2)

 

      Yazmak pencereleri aralayarak etrafa bakmaktır. Yazmayanlar evin kirli camından etrafı seyredenlerdir. Haydi elinize kalemi alın ve pencerenizi azcık aralayın. Göreceksiniz ki hayat sizin  pencerenizin camından  baktığınız gibi tozlu değil.

Bu yazı toplam 1439 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.