Duygu Asena’nın 73. Yaş Günü Doodle Oldu ! Duygu Asena Kimdir?

Ünlü arama motoru google Türk gazeteci ve yazar Duygu Asena’nın doğum günü için doodle yaptı. peki; Duygu Asena kimdir?

53381
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bildiğiniz üzere Google önemli günlerde logosunu değiştiriyor ve buna Google Doddle ismini veriyor. Google arama motorunu bugün açan kullanıcılar Türk gazeteci ve yazar Duygu Asena’nın doğum günü için yapılmış olan Google doodle ile karşılaşıyorlar.

Duygu Asena, Türk gazeteci ve yazar. Atatürk’ün yardımcı ve dönemin CHP milletvekili olan Ali Şevket Öndersev’in torunu olarak İstanbul’da doğdu. Ortaöğrenimini Kadıköy Özel Kız Koleji’nde tamamlamasının sonrasında İstanbul Üniversitesi Pedagoji bölümünde eğitim gördü.

Doğum tarihi: 19 Nisan 1946, İstanbul

Ölüm tarihi ve yeri: 30 Temmuz 2006, İstanbul

Defin tarihi ve yeri: Zincirlikuyu Mezarlığı, İstanbul

Filmler: Kadının Adı Yok, Bay E

Eğitim: Kadıköy Özel Kız Koleji, İstanbul Üniversitesi

DUYGU ASENA KİMDİR?

Duygu Asena kimdir sorusunun cevabını merak edenler doğru yerdeler. Google’ın 19 Nisan Cuma günü doodle yaptığı isim hakkında bütün bilgileri burada derledik.

Kadıköy Özel Kız Koleji’nde orta öğretimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Pedagoji bölümünü bitiren Duygu Asena Haseki Hastanesi Çocuk kliniği ve İstanbul Üniversitesi Çocuk Evlerinde Pedagog olarak görev aldı.

1972’de Hürriyet gazetesinde yazmaya başlayan Duygu Asena, daha sonraları çoğu gazete ve dergide görev aldı. 90’lı yıllarda Trt2’de “Ondan Sonra” adlı bir uygulama hazırlayıp sunan Duygu Asena, yazarlığını da ilk kitabı “Kadının Adı Yok” ile insanlara duyurdu. Kitap 1988 yılında müstehcen içerikli bulunup yasaklandı. İki yıl süren davalar sonunda yeniden basımına izin verilen kitap Atıf Yılmaz tarafından sinemaya uyarlandı.

DUYGU ASENA NEDEN ÖLDÜ?

Duygu Asena, tedavi gördüğü hastanede beyin tümörü sebebiyle 30 Temmuz 2006 günü vefat etti. Türkiye’deki kadın hareketinin liderlerinden biri olan Duygu Asena, dünya genelinde feminizmin en önemli yazarları arasında kabul edilmektedir.

DUYGU ASENA’NIN ESERLERİ

Duygu Asena’nın yayınlanan ve döneminde büyük büyük yankı uyandıran kitapları şunlardır: Paramparça (2004), Aşk Gidiyorum Demez (2003), Aslında Özgürsün (2001), Aynada Aşk Vardı (1997), Değişen Bir Şey Yok (1994), Kahramanlar Hep Erkek (1992), Aslında Aşk da Yok (1989), Kadının Adı Yok (1987). 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!