DYK Öğretmen-Ücretli Öğretmen Başvuru Şartları Nelerdir?

MEB Destekleme ve Yetiştirme Kursları DYK başvuruları alınıyor. DYK başvurularına dair öğretmen ve ücretli öğretmen başvuru şartları nelerdir? Herhangi öğretmenlik mezunları başvuru yapabilir mi? Detaylar My memur haberde.

DYK Öğretmen-Ücretli Öğretmen Başvuru Şartları Nelerdir?
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Bakanlığı MEB 2019-2020 eğitim-öğretim yılı destekleme ve yetiştirme kursları DYK öğretmen ve öğrenci başvuruları bu hafta itibarıyla devam ediyor. DYK kurs başvuru şartları nelerdir? Kimler DYK kurslarına başvuru yapabilir? Ücretli öğretmen, kadrolu ve sözleşmeli öğretmen başvuru detaylarını araştıran adaylar için tüm bilgileri My Memur olarak hazırladık.

HANGİ ÖĞRETMENLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Destekleme Kurslarına başvuru ön şartı Milli Eğitim Bakanlığı MEB’de 2019-2020 eğitim öğretim yılı itibarıyla fiili olarak kadrolu, sözleşmeli veya ücretli öğretmen olarak çalışıyor olmak gerekiyor. Geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında ücretli çalışmış olup da bu yıl görev almayan ücretli öğretmenler başvuru yapamamaktadır. Dolayısıyla FİİLİ olarak MEB’de görev yapmak şartı vardır.

HERHANGİ ÖNLİSANS VEYA LİSANS MEZUNU BAŞVURABİLİR mi?

My Memur olarak bizlere bu yönde çok soru gelmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere MEB’de 2019-2020 eğitim öğretim yılında fiili olarak görev yapıyor olmak şartı vardır. Bu kapsamda herhangi bir önlisans ve lisans mezunu öğretmenlik alan mezunu DYK başvurusu yapamamaktadır. Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler MEBBİS şifreleri ile giriş yapabilirken, ücretli öğretmenler İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden edinecekleri şifre ile EBA’dan giriş yaparak ilgili alandan başvuru yapabilirler.

DYK BAŞVURU TARİHLERİ?

Öğretmen başvurularının alınması. Ücretli öğretmen başvurularının il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanması işlemi 18 Eylül 2019 tarihine kadar yapılabilecektir. Daha önceki yıllarda dönemlik olarak başvuru yapılırken, bu eğitim-öğretim yılında yıllık olarak tek seferde alınacaktır.

56312.jpg

DYK ÖĞRETMEN BAŞVURU DETAYLARI!

Kurslarda görev almak isteyen öğretmenler, Bakanlıkça yayımlanan kılavuzda belirlenen takvime göre e-Kurs Modülü üzerinden veya millî eğitim müdürlüklerine şahsen başvuruda bulunur. Kurslarda görev alacak öğretmenler, başvuruda bulunan öğretmenler arasından veli ve öğrencilerin tercihleri de dikkate alınarak görevlendirilir.  Kurslarda, belirtilen nitelikleri taşımaları kaydıyla diğer okullarda görevli öğretmenlerden görevlendirme yapılabilir.

Kadrolu/sözleşmeli öğretmenler, kurs merkezi tarafından belirlenen derslerden Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 9 No’lu Kararı çerçevesinde; atama branşları ile okutabilecekleri diğer derslerden kurs başvurusunda bulunabilirler. 

Kadrolu/sözleşmeli öğretmenler, iş takviminde belirtilen başvuru süresi içinde kadrolarının veya MEBBİS’te görevlendirme kayıtlarının bulunduğu ilçe sınırlarında bulunan kurumlardan birisini tercih edebilir.  Tercihleri dışında da görev almak isteyen öğretmenler e-Kurs Modülü üzerinden ilçedeki öğretmen ihtiyacı bulunan herhangi bir kurs merkezinde görev alma talebinde bulunur.

Kurslarda görev almak isteyen ücretli öğretmenler, aday öğretmen olarak atama şartlarını taşımaları hâlinde, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 9 No’lu Kararı çerçevesince okutabilecekleri derslerden e-Kurs Modülü üzerinden kurs başvurusunda bulunabilirler. 

Başvurular, https://odsgm.meb.gov.tr/kurslar veya https://e-kurs.meb.gov.tr internet adresinden e-Kurs Modülü üzerinden gerçekleştirilir. Kurs başvurularını zamanında yapma sorumluluğu öğretmenlere aittir.

DYK başvuru kılavuzu için TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

Yazı Sona Erdi!

Yüklenemedi, lütfen tekrar deneyiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!