e-devlet Şifrenize Dikkat

Eğer şifrenizin güvenliğinden şüpheleniyorsanız lütfen vakit kaybetmeden https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresinden giriş yaparak gerekli güvenli şifre işlemlerini güncelleyiniz.

12914
Daha Fazla Göster

e-devlet Şifrenize Dikkat

e-Devlet Kapısı, Adli Sicil Belgesi’nin elektronik ortamda güvenli bir şekilde temin edilebildiği, askerlik durum belgesi, öğrenci belgesi gibi belgelerin kurumlara gitmeden e-Devlet Kapısı üzerinden  alınabildiği, vergi borcunun sorgulanabildiği, sosyal güvenlik bilgilerine, tapu bilgilerine, yerel yönetimlerce sunulan hizmetlere ve kişiye özel pek çok bilgiye erişilebilen güvenli bir ortamdır.

Bu kadar kişiye özel, tüm bilgi ve işlenmelerin yapıldığı sistem yüksek güvenirlikte olmalıdır. Sistemin güvenirliği ne kadar yüksek olursa olsun e-devlet kullanıcıları için her zaman risk vardır.Bu yüzden e-devleti kullananlar için şifre güvenliği uyarısı yapıldı.

e-Devlet Kapısı kullanıcıları için sisteme giriş araçları (şifre, elektronik imza, mobil imza, internet bankacılığı) kullanılmaktadır. Kişisel bilgilerin başkalarının eline geçme ve maddi-manevi zarara uğrama riski nedeniyle E-devlet kullananlarının dikkat etmesi gerekenler;

 • Kişisel bilgilerinizin güvenliği için,  3 ayda bir şifre değişikliği yapılması ,
 • e-Devlet Şifreniz size özeldir ve kişisel bilgilerinizin güvenliği için şifrenizi kimseyle paylaşmamanız önerilmektedir,
 • e-Devlet Kapısı çalışanları da dahil olmak üzere hiç kimse sizden kişisel bilgi istemez, şifrenizi sormaz. 
 • Sizden kişisel bilgilerinizi veya e-Devlet Şifrenizi telefon, e-posta v.b. yollar ile isteyen kişilere karşı dikkatli olunuz, bilgilerinizi vermeyiniz.
 • Şahsen başvuruyla ve yüz yüze kimlik doğrulamasıyla teslim edilen zarfta bulunan şifre, sisteme ilk girişte kendi belirleyeceğiniz bir şifre ile değiştirilir.
 • Şifreyi https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/  sayfada belirtilen güçlü şifre oluşturma kriterlerine uygun  şifre olarak belirleyin, sonrasında ise kimseyle paylaşmayın,
 • Sizden e-Devlet Kapısı şifrenizi isteyenleri savcılıklara bildirin.
 • e-Devlet Kapısı’nın www.turkiye.gov.tr ve www.türkiye.gov.tr dışında bir adresi bulunmamaktadır. Şifrenizi bu adres dışında başka bir adreste kesinlikle kullanmayın.
 • Sisteme erişim için her zaman tarayıcınızın adres çubuğuna kendiniz www.türkiye.gov.tr adresini giriniz. Yönlendirme ile e-Devlet Kapısına ulaştığınızda adres çubuğu ve güvenlik sembollerini kontrol ediniz.
 • e-Devlet Kapısı sistemi, güvenlik amaçlı olarak elektronik sertifika kullanmaktadır. Erişiminizin güvenli olup olmadığını adres çubuğunda yer alan adresin “http” değil “https” ile başlamasından ve tarayıcı uygulamasındaki kilit resminden anlayabilirsiniz.
 • Şifrenizin tahmin edilmesinin önüne geçmek için basit ve tahmin edilebilir şifreler kullanmayın.
 • Şifrenizin başkalarınca kolaylıkla tahmin edebileceği bilgilerden oluşmamasına dikkat ediniz. Hobileriniz, doğum yeriniz veya tarihiniz, TC Kimlik Numaranız ve benzeri veriler ile asla şifre oluşturmayınız.
 • Şifrenizin içerisinde büyük ve küçük harflerin karışık olması, içerisinde rakamlar içermesi gibi önlemler alınması şifre güvenliğini artırmak için önerilmektedir.
 • Ardışık veya tekrar eden rakam / harf dizileri içermemelidir. (Örn: 1234, abcd, 1111)
 • Sıkça kullanılan veya sözlüklerde bulunan kelime ve harf gruplarını içermemelidir. (Örn: qwerty, parola)
 • Şifrenizin veya diğer kişisel bilgilerinizin başkalarının eline geçmesinden korunmak için yalnızca güvendiğiniz bilgisayarları kullanınız.
 • Aynı şifreyi farklı platformlarda kullanmayın. Her bir hesabınız için farklı bir şifre üretin.
 • e-Devlet Şifreniz kolay tahmin edilebilir olmamalıdır. İçerisinde doğum tarihi, çocuğunuzun adı, telefon numarası veya tuttuğunuz takım gibi kolayca tahmin edilebilir bilgiler olmamalıdır
 • Ortak kullanım alanlarındaki veya halka açık kullanımdaki bilgisayarlar kişisel bilgilerinizi çalmaya yönelik programlar içerme riski taşımaktadır.

Mymemur ekibi edindiği bilgiye göre son günlerde gündemde olan siber saldırılar sonrası tüm kullanıcılara sistem üzerinden e-Devlet Şifresi kullanımı ile ilgili kısa bilgilendirme mesajı gönderilmektedir.

Eğer şifrenizin güvenliğinden şüpheleniyorsanız lütfen vakit kaybetmeden https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresinden giriş yaparak gerekli güvenli şifre işlemlerini güncelleyiniz. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
e-devlet Şifrenize Dikkat

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!