1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. MEB PERSONEL ALIMI

  4. EBA DYK Öğrenci Başvuruları Başladı! MEB Destekleme Kursu Öğrenci Başvuruları
EBA DYK Öğrenci Başvuruları Başladı! MEB Destekleme Kursu Öğrenci Başvuruları

EBA DYK Öğrenci Başvuruları Başladı! MEB Destekleme Kursu Öğrenci Başvuruları

Milli Eğitim Bakanlığı MEB 2019-2020 eğitim öğretim yılı öğretmen başvuruları tamamlandı. EBA kurslarında öğrenci başvuruları alınmaya 19 Eylül itibarıyla başlandı. EBA Öğrenci başvuruları tek seferde yıllık olarak alınacak. Detaylar My Memur haberde.

A+A-

EBA DYK Öğrenci Başvuruları Başladı. Milli Eğitim Bakanlığı MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü ÖDSGM tarafından 2019-2020 eğitim-öğretim yılı için EBA DYK destekleme ve yetiştirme kursları süreci öğretmen ve ücretli öğretmenler için tamamlanmasının ardından öğrenci başvuruları başladı. EBA DYK öğrenci başvuruları 19 Eylül 2019 itibarıyla alınmaya başlandı. EBA DYK kurs başvurularına dair detayları ve EBA öğrenci başvurularının nasıl yapılacağını araştıran öğrenciler için tüm detayları My Memur olarak hazırladık.

EBA DYK ÖĞRENCİ BAŞVURU TARİHLERİ

19 Eylül 2019 itibarıyla başlayan EBA DYK öğrenci başvuruları 23 Eylül 2019 tarihine kadar devam edecek.

2019-2020 EBA DESTEKLEME KURSLARINA ÖĞRENCİ ve KURSİYER BAŞVURULARI

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Resmî ve özel örgün eğitim kurumları kapsamında Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 32 nci maddesinin dördüncü fıkrasında belirtilen öğrenciler dâhil;

ortaokul, imam hatip ortaokulu ve ortaöğretim kurumlarında kayıtlı olan öğrenciler;

genel ilköğretim programı uygulanan özel eğitim ortaokulu/özel eğitim sınıfı,

genel ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okulları ile mesleki ve teknik ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okulları öğrencileri,

Resmî ve özel örgün eğitim kurumlarının 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ve 12 nci sınıflarında öğrenim gören öğrenciler ile ortaöğretimden mezun olanlar, başvurabilir.

Resmî örgün eğitim kurumlarına ve özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler kayıtlı oldukları okulun ya da ikamet ettikleri adresin bulunduğu ilçe sınırı içindeki kurs merkezlerinden birine e-Kurs Modülünden başvuru yapabilir. Yaz dönemi kurslarında öğrenciler okullarının bulunduğu il/ilçe sınırları dışında kursa katılabilir.

MEB DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARI YÖNETİM SİSTEMİ MODÜLÜNE NASIL ULAŞILIR?

http://odsgm.meb.gov.tr adresinden Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün resmî internet sayfası açılır. Sağ üst bölümde yer alan “E-KURS” butonu tıklanır. Ayrıca, adres çubuğuna https://e-kurs.eba.gov.tr/ yazılarak da Millî Eğitim Bakanlığı Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönetim Sistemi modülüne ulaşılabilir.

2019-2020 EBA ÖĞRENCİ BAŞVURULARI NEREDEN YAPILACAK?

Resmî örgün eğitim kurumları ile özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler e-Kurs Modülü üzerinden e-Okul bilgileri ile ya da e-Devlet girişini kullanarak kurs başvurusu yapar.

Açık öğretim okullarına devam eden öğrenciler, e-Devlet üzerinden e-Kurs Modülüne giriş yapabileceği gibi açık öğretim okulu kullanıcı adı ve şifresi ile kurs başvurusunda bulunabilirler.

Kursiyerler, e-Devlet üzerinden e-Kurs Modülüne giriş yapabileceği gibi e-Kurs Modülünün kendilerine otomatik oluşturduğu şifreler ile kurs başvurusunda bulunabilirler.

Öğrenci/kursiyerler kurs merkezince belirlenen derslerden ve kurs talebinde bulunan öğretmenler arasından tercihte bulunarak başvuru yapar.

KURSLAR HANGİ DERSLERDEN AÇILIR?

Ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve ortaöğretim kurumlarının haftalık ders çizelgesinde bulunan derslerinden, Bakanlıkça ilan edilen derslerle sınırlı olarak veli ve öğrenci talebine göre açılacaktır.

EBA DYK KURSLARINDAN KİMLER FAYDALANACAKTIR?

Kurslara Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî/özel ortaokullar, imam-hatip ortaokulları, resmi/özel ortaöğretim kurumları ve açık öğretim kurumlarına devam eden her sınıf seviyesindeki istekli öğrenciler ile mezun durumdaki kursiyerler başvurabilecektir.

BİR ÖĞRENCİ EN FAZLA KAÇ FARKLI DERSTEN KURS ALABİLİR?

Ortaokulların 5, 6 ve 7. sınıflarındaki öğrenciler en fazla 5 farklı dersten, haftalık toplam 12 saate kadar,

8. sınıftaki öğrenciler ise en fazla 6 farklı dersten haftalık toplam 18 saate kadar,

Ortaöğretim kurumlarının 9,10 ve 11. sınıflarındaki öğrenciler en fazla 5 farklı dersten haftalık toplam 12 saate kadar,

12. sınıftaki öğrenciler ile mezun durumdaki kursiyerler en fazla 6 farklı dersten haftalık toplam 24 saate kadar, kurs alabilirler.

MEZUNLARA YÖNELİK KURSLARLA İLGİLİ İŞ VE İŞLEMLER NASIL YÜRÜTÜLECEKTİR?

Mezunlara yönelik kurslar halk eğitim merkezleri sorumluluğunda açılır. Ancak halk eğitim merkezinin bulunmadığı veya fiziki kapasitesinin uygun olmadığı hâllerde il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince uygun görülen binalarda da açılabilir. Mezunlara yönelik yaygın eğitim kurslarının örgün eğitim kurumlarında açılması halinde, kurs açma/kapatma, ders programları onay, öğretmen belirleme, öğrenci kayıt vb. iş ve işlemler Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerince; kursların yürütülmesi ile ilgili iş ve işlemler ise kursun yapıldığı örgün eğitim kurumu müdürlüğünce yürütülür.

AÇIK ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN KURSLAR NASIL PLANLANACAK?

Bu öğrencilerin kursları da örgün eğitim kurumlarında düzenlenecektir. Ancak il/ilçe millî eğitim müdürlüklerinde kurulan komisyonlarca bu öğrencilerin kurslarının zorunlu eğitim çağındaki örgün eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin kurslarından farklı bir ortamda olacak şekilde planlanması gerekmektedir.

LİSELERİN HAZIRLIK SINIFLARINDA ÖĞRENİM GÖREN ÖĞRENCİLERE YÖNELİK KURS AÇILABİLECEK MİDİR?

Ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıflarında öğrenim gören öğrencilere yönelik herhangi bir kurs planlaması yapılmayacaktır.

İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ İÇİN DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARI AÇILABİLECEK MİDİR?

Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi gereği ilkokul öğrencileri için destekleme ve yetiştirme kursu kapsamında kurs açılmamaktadır.

KURS MERKEZLERİNDE BİR SINIF SEVİYESİNDE BİRDEN FAZLA ŞUBE AÇILMASI DURUMUNDA ÖĞRENCİ/KURSİYERLERİN SEVİYELERİNE GÖRE SINIFLAR OLUŞTURULABİLECEK MİDİR?

Kurs merkezleri, e-kurs modülü üzerinden öğrencilerin bir önceki yıla ait ağırlıklı yılsonu başarı puanı, Bakanlıkça veya kurs müdürlüğünce yapılacak tarama test sonuçları; kursiyerlerin diploma notu vb. ölçülebilir kriterleri de dikkate alarak sınıf oluşturma iş ve işlemlerini yapar.

2019-2020 DYK başvuru kılavuzu için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler