Ebe Kadrosundan Hemşireliğe Geçiş Aşaması Nasıldır?

Kamu kurumlarına atanmış olan ve ebe olarak görev yapan kişiler hemşireliğe geçiş yapabilir mi? Bu geçiş aşaması nasıldır?

Ebe Kadrosundan Hemşireliğe Geçiş Aşaması Nasıldır?
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ebe Kadrosundan Hemşireliğe Geçiş Aşaması Nasıldır? Devlet kurum ve kuruluşlarına ataması gerçekleşmiş ve memur olarak görev yapan ebeler, görevde yükselme ile hemşireliğe geçip geçemeyeceklerini merak etmektedirler. Bilindiği gibi hemşirelik unvanı, bakanlığın görevde yükselme yönetmeliği kapsamında yer almamaktadır. Dolayısı ile kişilerin bu yolla hemşireliğe geçiş yapmaları mümkün değildir. Kişiler ancak ebeliğe ek olarak en az iki yıllık hemşirelik bölümünden mezun olmaları halinde, bağlı bulundukları kurumların idareleri tarafından uygun görülürse hemşirelik görevine atanabilmektedirler. Sağlık Bakanlığı da bu yönde bir uygulama gerçekleştirmektedir. Ancak, bu geçiş, Görevde Yükselme Yönetmeliği kapsamında aykırı bir durum oluşturmaktadır.

Ebe ve Hemşireler Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ebe ve Hemşireler Arasındaki Farklar Nelerdir?
Ebe ve Hemşireler Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ebelik ve hemşirelik çoğu zaman birbiri ile karıştırılsa da aslında her iki meslek grubunun görev ve sorumlulukları oldukça farklıdır. Kişiler genellikle bu iki meslek grubunun da birbirlerinin görevlerini yapabileceğini düşünmektedir ancak böyle bir durum söz konusu değildir.

Ebelik ve Hemşirelik
Ebelik ve Hemşirelik

Devlet kurumlarında kamu personeli olarak görev yapan hemşireler, konu hakkında mesleki eğitim alan ve diğer sağlık personelleri ile birlikte iş birliği içinde çalışan kimselerdir. Hemşirelerin görev ve sorumlulukları daha kapsamlı olup, diğer sağlık personelleri ile birlikte hastanın tedavisi için verilen görevleri yerine getirmek başlıca görevleridir. Ebeler ise, hamileliğin kesinleşmesinin ardından, kişilerin gebelik takibinin yapılması ve normal doğum yaptırmak ile sorumludurlar.

Hemşireliğe Geçiş Nasıldır?

Ebe Kadrosundan Hemşireliğe Geçiş Aşaması Nasıldır?
Ebe Kadrosundan Hemşireliğe Geçiş Aşaması Nasıldır?

Hemşirelik 4 yıllık bir eğitim programını içermektedir. Ebelik diploması alabilmek için ise bu konuda eğitim veren yükseköğretim programlarından mezun olmak gerekmektedir. Hemşirelerin de ebelerin de reçete yazabilme gibi bir hakları söz konusu değildir. Her iki meslek grubu da sözleşmeli çalışabilir veya devlet kurumlarına atama yolu ile memur olarak atanabilir.

Hemşirelik daha kapsamlı bir sağlık alanı olup, ebelerin görevde yükselme ile hemşire olmaları gibi bir durum söz konusu değildir. Ebeler ancak en az iki yıllık bir hemşirelik eğitimi alarak, idarece uygun bulunması durumunda hemşirelik yapabilirler. Ayrıca hemşirelik eğitimi veren 4 yıllık fakültelerden mezun olarak da bu görevi yapabilmektedir.

Ebe Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!