1. HABERLER

 2. BİLGİ DEPOSU

 3. NASIL OLUNUR?

 4. Ebe Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?
Ebe Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Ebe Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Ebelik mesleği, doğum gibi çok kutsal bir ana tanıklık edildiği için özellikle kimi insanların ilgisini çekmektedir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

Ne sadece bilimsel ne de sadece ruhsal bir deneyimdir. İkisini de kapsar ve bu güzel anlarda doğum yapan kadın için en önemli kilit nokta odada bulunan ebedir. Çünkü o an kişi kendini ve bebeğini tamamen ebeye teslim eder.

Bu mesleği tüm detaylarıyla incelemek isterseniz yazımıza göz atmalısınız.

Ebe Nedir?

Ebelik, halkın çoğu tarafından en basit olarak bebek doğurtan kişi olarak bilinir. Doğumda görev alsalar da aslında işleri çok daha derin ve önemlidir. Gebelik öncesi, gebelik ayları ve gebelik sonrası dönemlerdeki süreçlerin sağlıklı işleyebilmesi için gerekli hazırlıkları, bilgilendirmeleri, programların hazırlanması ve yürütülmesini de sağlarlar.

Ebelik Mesleğinin Tarihi Nedir?

Aslında insanlığın var olma tarihiyle eş değer bir tarihe sahiptir desek yanlış olmaz. Medeni toplumların oluşmaya başlamasından bu yana ebelik vardır. Tarihin en eski dönemlerinde bu konuda bu kadar gelişme kat edilemediğinden ölümle sonuçlanan doğumlar çok normal karşılanırdı. Fakat doğum sırasında doğum yapan kadına yardım etmenin örnekleri çok eski tarihlerde bile görülebilmektedir.

Örneğin Milattan Önce 5000 yılına ait duvar resimlerinde doğum pozisyonunda bir kadın ve ona yardım eden bir ‘ebe’ görülmektedir. Orta Asya Türkleri içinde ‘kadın’ ve ‘doğum’a önem veriliyordu. Kadına doğum sırasında yardımcı olan kişiler işi usta çırak yöntemi ile öğreniyordu.

Osmanlı’da da yine saray ebeleri, kibar ebeleri ve halk ebeleri bulunmaktaydı. Daha sonraki dönemlerde de bu iş eğitim merkezlerinde öğretilerek meslek dalı olarak günümüzdeki şekline kadar evrildi. Elbette geçmiş zamandaki ebelik ile günümüzde yapılan profesyonel ebelik arasında yasalarla ile belirlenmiş sınırlılıklar ve farklar bulunmaktadır ama işin özü ve ruhu hiç değişmemiştir.

Ebe Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Ebe olmak için üniversite sınavlarına sayısal ağırlıklı hazırlanmalısınız çünkü bu bölüme sayısaldan giriş yapılmaktadır. Sağlık Bilimleri Fakültelerinde 4 yıllık Ebelik bölümü eğitimini başarıyla tamamlayarak diploma sahibi olduktan sonra ebelik yapabilirsiniz.

Ebe Olmak İçin Sertifika ve Eğitim Programları Var Mı?

Ebe olmanızı sağlayacak bir sertifika ve eğitim programı bulunmamaktadır. Fakat ebe olduysanız; anne-çocuk sağlığı, gebelikte spor, nefes egzersizleri ve daha pek çok konuda kendinizi geliştirebileceğiniz ve mesleğinizde sizi ileriye taşıyacak eğitimlere katılabilirsiniz.

Herkes Ebe Olabilir Mi?

Ebelik herkes için uygun bir meslek değildir. Özellikle kan görmeye dayanamayanlar ya da insan vücudu konusunda hassas olan kişiler bu mesleğe uygun değildir. Genellikle soğukkanlı ya da hassas olmayan kişiler bu mesleği tercih etmektedir. Ayrıca hastane ve benzeri ortamlar kimileri için çok bunaltıcı olabilir. Bu gibi kişisel durumlarınızı tartarak bu mesleğe yönelmenizde fayda var.

Bunun dışında 4 yıllık Ebelik bölümü mezunu olmayan kişiler de ebelik sıfatı kazanamazlar.

Erkekler de Ebe Olabilir Mi?

Erkekler bizim ülkemizde ebe olamamaktadır. Bu bölümün tercih edilmesinde yükseköğretim kurumunca kadın olma şartı getirilmiştir. Fakat başka ülkelerde erkekler de ebe olarak görev alabilmektedirler. Fakat erkekler kadın doğum uzmanı olabilirler.

Bu konuda ülkemize yapılan bir araştırmada ebelik öğrencilerine “erkekler de ebe olabilmeli?” sorusu sorulmuş ve öğrencilerin yarısı evet yarısı hayır diye cevaplamıştır.

Hayır diyen öğrenciler toplumsal cinsiyet rolleri nedeniyle bu görüşe yatkınlık gösterirken; erkeklerin ebelik yapmasına olumlu bakan öğrencilerinse mesleğin yasal haklarını kazanma sürecini hızlandıracağını ve prestij kazanılacağını düşündükleri için bunu istedikleri belirlenmiştir.

Ebeler Hangi Niteliklere Sahip Olmalıdır?

 • Sabırlı, soğukkanlı ve titiz
 • Empati yetenekleri yüksek
 • Yardım etmeyi seven
 • Sorumluluk bilinci yüksek
 • İletişimi kuvvetli
 • Sakin ve stres yönetimi yapabilen

Ebelik Mezunları Ne İş Yapar?

 • Gebelerin sağlık kontrolünü yapar
 • Doktor olmayan kurumlarda doğuma girebilir, doktor bulunan yerlerde yardımcı rol üstlenir
 • Normal olamayacak doğumlarda gebenin sevkini sağlar
 • Erken doğum, geç doğum, aşırı zayıf bebek, hasta bebek dahil tüm yeni doğmuş bebekleri gözetim ve bakımını yapar
 • Sağlık kuruluşlarında altı yaşa kadar tüm çocukların aşılarını yapar

Ebelerin Görevleri Nelerdir?

Ebelerin pek çok görevi vardır çünkü tüm gebelik sürecini takip eder, bunun yanında gebelik öncesi ve sonrasında da önemli rolleri vardır. Anne bebek ölümlerinin azaltılmasında bile ebelik önemli bir rol oynar.

 • Ebeler sadece gebelik değil cinsel sağlık alanında da yönlendiricidir
 • Üreme sağlığı konusunda hizmet verir
 • Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar ve aile planlaması gibi konularda bilinçlendirir
 • Gebelik sürecini gözetim altında tutar ve detaylı bir şekilde izler
 • Anne ve babaları doğum için hazırlar
 • Anne ve babaları manevi olarak da hazırlar ve bilinçlendirme çalışma yürütür
 • Risk öngördüğü gebelikleri ilgili alanlara yönlendirir
 • Ağrı kontrolü için bilgilendirir
 • Doğum sırasında bebeğin durumunu gözetir
 • Yeni doğan bebek bakımı konusunda anne babalara yardımcı olur
 • Başarısız olmuş gebeliklerde (düşük, ölü bebek vb.) ebeveynlerin stres yönetiminde onlara yardımcı olmak

Ebeler Nerelerde Çalışabilir?

 • Doğum evlerinde
 • Doğumhanelerde
 • Hastanelerde
 • Aile ve toplum sağlığı merkezlerinde
 • Aile planlama merkezlerinde
 • Jinekoloji Servisi Olan Yerlerde
 • Kısırlık Servislerinde
 • Yeni Doğan Servislerinde

Ebe Olmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Ebe olmanın avantajları dezavantajları aslında kişilerin karakterlerine göre değişebilmektedir. O ana tanıklık etmek kimisi içi mesleğin güzel bir yanı olarak görülürken kimisi için stresli ve zor olabilmektedir.

Fakat göreceli olan kısmı geçersek ebelik mesleğinin şu açılardan avantajlı olduğunu söyleyebiliriz; ülkemizde ebe ihtiyacı vardır. Doğum hızına göre ebe sayısı yeterince yüksek değildir. Diğer bir taraftan da KPSS’den 65 bile alsanız atanma olanağı yakalayabilirsiniz. Özel kurumlar da çalışabilme olanakları işsizlik konusunun önüne geçerek ebelik mesleğindeki avantajlar arasında gösterilebilir.

Dezavantajı ise mesleğin yasal haklarının çok dar olmasıdır. Bu konu ebelerin en çok muzdarip olduğu konudur. Ebeler ülkemizde daha çok yardımcı personel gibi gözükmektedir. Ebeliğin pasifleştirildiği ve çalışma alanlarının kısıtlandırıldığı yasalar mevcuttur. Örneğin doğum için gerekli aletleri hazır bulundurma yetkisi yoktur. Bu aletleri kullanabilmesi için de hekim kontrolü gerekmektedir.

Ayrıca ebelere 4 yıllık eğitim dışında uzmanlaşma alanı da tanınmamıştır. Örneğin başka ülkelerde diyabetli ebesi, madde bağımlılığı olanlarda gebelik gibi spesifik alanlara yönelme imkanı varken Türkiye’de ebelerin çalışma alanları normal gebelik sürecinde yardımcı rol oynamakla sınırlı kalmıştır.

Diğer bir konu da ebelik mesleğini icra edenlerin birlikte hareket edebileceği bir meslek çatısı ya da odası bulunmamasıdır.

Ebelerin Çalışma Koşulları Nedir?

Ebelerin çalışma şartları zordur. Çocuk bekleyen ebeveynler çok hassastır ve bu konuda çok titiz olması gereken ebeler, kendilerini stres altında hissedebilmektedirler.

Ebelik için günde ortalama 9 saat mesaiden söz edebiliriz, kimi zaman da nöbet sistemi kullanır ve nöbete kalabilirler. Bazı özel durumlarda mesaiye kalmaları gerekebilir. Çalışılan kurumun ihtiyacına göre farklı saat dilimlerinde çalışmak da olasıdır.

Ebeler Ne Kadar Maaş Alır?

2020 itibariyle kamuda mesleğe yeni başlayan bir ebe 4550 TL maaş ile başlamaktadır. Çalışma yıllarına göre bu sayı 5200 TL’ye kadar yükselmektedir.

Bu durum özel kurumlarda epey düşmektedir. İşe yeni başlayan deneyimsiz bir ebe çoğunlukla asgari ücretle işe başlar. Bu maaş 4000 TL kadar oynayabilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.