Ebe Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Ebelik mesleği, doğum gibi çok kutsal bir ana tanıklık edildiği için özellikle kimi insanların ilgisini çekmektedir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

64688
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ebe Nedir?

Ebe Nedir?
Ebe Nedir?

Ebelik, halkın çoğu tarafından en basit olarak bebek doğurtan kişi olarak bilinir. Doğumda görev alsalar da aslında işleri çok daha derin ve önemlidir. Gebelik öncesi, gebelik ayları ve gebelik sonrası dönemlerdeki süreçlerin sağlıklı işleyebilmesi için gerekli hazırlıkları, bilgilendirmeleri, programların hazırlanması ve yürütülmesini de sağlarlar.

Ebelik Mesleğinin Tarihi Nedir?

Ebelik Mesleğinin Tarihi Nedir?
Ebelik Mesleğinin Tarihi Nedir?

Aslında insanlığın var olma tarihiyle eş değer bir tarihe sahiptir desek yanlış olmaz. Medeni toplumların oluşmaya başlamasından bu yana ebelik vardır. Tarihin en eski dönemlerinde bu konuda bu kadar gelişme kat edilemediğinden ölümle sonuçlanan doğumlar çok normal karşılanırdı. Fakat doğum sırasında doğum yapan kadına yardım etmenin örnekleri çok eski tarihlerde bile görülebilmektedir.

Örneğin Milattan Önce 5000 yılına ait duvar resimlerinde doğum pozisyonunda bir kadın ve ona yardım eden bir ‘ebe’ görülmektedir. Orta Asya Türkleri içinde ‘kadın’ ve ‘doğum’a önem veriliyordu. Kadına doğum sırasında yardımcı olan kişiler işi usta çırak yöntemi ile öğreniyordu.

Osmanlı’da da yine saray ebeleri, kibar ebeleri ve halk ebeleri bulunmaktaydı. Daha sonraki dönemlerde de bu iş eğitim merkezlerinde öğretilerek meslek dalı olarak günümüzdeki şekline kadar çevrildi. Elbette geçmiş zamandaki ebelik ile günümüzde yapılan profesyonel ebelik arasında yasalarla ile belirlenmiş sınırlılıklar ve farklar bulunmaktadır ama işin özü ve ruhu hiç değişmemiştir.

Ebe Olmak için Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Üniversite sınavlarına sayısal ağırlıklı hazırlanmalısınız çünkü bu bölüme sayısaldan giriş yapılmaktadır. Sağlık Bilimleri Fakültelerinde 4 yıllık Ebelik bölümü eğitimini başarıyla tamamlayarak diploma sahibi olduktan sonra ebelik yapabilirsiniz.

Ebe Olmak için Sertifika ve Eğitim Programları Var Mı?

Ebe olmanızı sağlayacak bir sertifika ve eğitim programı bulunmamaktadır. Fakat ebe olduysanız; anne-çocuk sağlığı, gebelikte spor, nefes egzersizleri ve daha pek çok konuda kendinizi geliştirebileceğiniz ve mesleğinizde sizi ileriye taşıyacak eğitimlere katılabilirsiniz.

Herkes Ebe Olabilir Mi?

Ebelik herkes için uygun bir meslek değildir. Özellikle kan görmeye dayanamayanlar ya da insan vücudu konusunda hassas olan kişiler bu mesleğe uygun değildir. Genellikle soğukkanlı ya da hassas olmayan kişiler bu mesleği tercih etmektedir. Ayrıca hastane ve benzeri ortamlar kimileri için çok bunaltıcı olabilir. Bu gibi kişisel durumlarınızı tartarak bu mesleğe yönelmenizde fayda var.

Bunun dışında 4 yıllık Ebelik bölümü mezunu olmayan kişiler de ebelik sıfatı kazanamazlar.

Erkekler de Ebe Olabilir Mi?

Erkekler de Ebe Olabilir Mi?
Erkekler de Ebe Olabilir Mi?

Erkekler bizim ülkemizde ebe olamamaktadır. Bu bölümün tercih edilmesinde yükseköğretim kurumunca kadın olma şartı getirilmiştir. Fakat başka ülkelerde erkekler de ebe olarak görev alabilmektedirler. Fakat erkekler kadın doğum uzmanı olabilirler.

Bu konuda ülkemize yapılan bir araştırmada ebelik öğrencilerine “erkekler de ebe olabilmeli?” sorusu sorulmuş ve öğrencilerin yarısı evet yarısı hayır diye cevaplamıştır.

Hayır diyen öğrenciler toplumsal cinsiyet rolleri nedeniyle bu görüşe yatkınlık gösterirken; erkeklerin ebelik yapmasına olumlu bakan öğrencilerinse mesleğin yasal haklarını kazanma sürecini hızlandıracağını ve prestij kazanılacağını düşündükleri için bunu istedikleri belirlenmiştir.

Ebeler Hangi Niteliklere Sahip Olmalıdır?

 • Sabırlı, soğukkanlı ve titiz
 • Empati yetenekleri yüksek
 • Yardım etmeyi seven
 • Sorumluluk bilinci yüksek
 • İletişimi kuvvetli
 • Sakin ve stres yönetimi yapabilen

Ebelik Mezunları Ne İş Yapar?

 • Gebelerin sağlık kontrolünü yapar
 • Doktor olmayan kurumlarda doğuma girebilir, doktor bulunan yerlerde yardımcı rol üstlenir
 • Normal olamayacak doğumlarda gebenin sevkini sağlar
 • Erken doğum, geç doğum, aşırı zayıf bebek, hasta bebek dahil tüm yeni doğmuş bebekleri gözetim ve bakımını yapar
 • Sağlık kuruluşlarında altı yaşa kadar tüm çocukların aşılarını yapar

Ebelerin Görevleri Nelerdir?

Ebelerin Görevleri Nelerdir?
Ebelerin Görevleri Nelerdir?

Uzun zamanlardan itibaren sevilerek yapılan bu meslek insanlar açısından kutsal olarak da görülen bir meslek olmuştur. Günümüzde erkekler tarafından ya yapılan ebelik doğumun gerçeklemesi için yardımcı olmaktadır. Bununla bilirlikte aynı zamanda bebek bakımını ve aile hizmetlerini de gerçekleştirir. Anne, baba ve bebek sağlığı ile ilgilenir ve düzenli olarak takibini yapar. Ebeler farklı alanlarda çalışsalar da ortak görevleri de mevcuttur.

 • Doğum anında ilaç ve enjeksiyon uygulamalarında sorumlu olmak,
 • Hamilelik aşamasında bireyin yaşadığı her süreci takip etmek,
 • Anne ve babaya özel olarak doğum hazırlıkları için bilgilendirme yapmak,
 • Yüksek risk içerek gebeleri doktora ya da tıp uzmanlarına göndermek,
 • Anne ve baba adayları için doğum sonrası ruhsal açıdan doğuma hazırlıkta yardımcı olmak,
 • Yeni doğmuş olan bebeğin bakımı için ebeveynlere doğru bir şekilde bilinçlendirme,
 • Doğuma yakın zamanlarda da bebeğin durumunu daha sık kontrol altında tutmak,
 • Anneye ağrı yönetimi için bilgilendirme yapmak,
 • Anne ve babaların düşük yapma, hamileliğin sonlandırılması, ölü doğum gibi karşılaşılacak kötü durumlarda nasıl başa çıkmaları gerektiği hakkında yardımcı olmak,
 • Sağlıklı şekilde dünyaya gelmiş olan bebek için beslenme ve banyo yaptırma konusunda anne babaya tavsiyelerde bulunmak,
 • Bakımların sorunsuz gerçekleşmesi için sağlık bakım uzmanlarıyla iletişim halinde bulunmak.

Ebeler Nerelerde Çalışabilir?

 • Doğum evlerinde
 • Doğumhanelerde
 • Hastanelerde
 • Aile ve toplum sağlığı merkezlerinde
 • Aile planlama merkezlerinde
 • Jinekoloji Servisi Olan Yerlerde
 • Kısırlık Servislerinde
 • Yeni Doğan Servislerinde

Ebe Olma Şartları Nelerdir?

Temel şart olarak üniversitelerin 4 yıllık ebelik bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. Bunun dışında kişilerde aranan bazı kişisel özellikler olması gerekmektedir. Örneğin;

 • Sorumluluklarından kaçmayan,
 • Temizliğe önem vermek,
 • Dikkatli olmak,
 • Sabırlı ve sevecen olmak,
 • Doğru karar vermekte hızlı olabilmek.

Ebe Olmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Ebe Olmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
Ebe Olmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Ebe olmanın avantajları dezavantajları aslında kişilerin karakterlerine göre değişebilmektedir. O ana tanıklık etmek kimisi içi mesleğin güzel bir yanı olarak görülürken kimisi için stresli ve zor olabilmektedir.

Fakat göreceli olan kısmı geçersek ebelik mesleğinin şu açılardan avantajlı olduğunu söyleyebiliriz; ülkemizde ebe ihtiyacı vardır. Doğum hızına göre ebe sayısı yeterince yüksek değildir. Diğer bir taraftan da KPSS’den 65 bile alsanız atanma olanağı yakalayabilirsiniz. Özel kurumlar da çalışabilme olanakları işsizlik konusunun önüne geçerek ebelik mesleğindeki avantajlar arasında gösterilebilir.

Dezavantajı ise mesleğin yasal haklarının çok dar olmasıdır. Bu konu ebelerin en çok muzdarip olduğu konudur. Ebeler ülkemizde daha çok yardımcı personel gibi gözükmektedir. Ebeliğin pasifleştirildiği ve çalışma alanlarının kısıtlandığı yasalar mevcuttur. Örneğin doğum için gerekli aletleri hazır bulundurma yetkisi yoktur. Bu aletleri kullanabilmesi için de hekim kontrolü gerekmektedir.

Ayrıca ebelere 4 yıllık eğitim dışında uzmanlaşma alanı da tanınmamıştır. Örneğin başka ülkelerde diyabetli ebesi, madde bağımlılığı olanlarda gebelik gibi spesifik alanlara yönelme imkanı varken Türkiye’de ebelerin çalışma alanları normal gebelik sürecinde yardımcı rol oynamakla sınırlı kalmıştır.

Diğer bir konu da ebelik mesleğini icra edenlerin birlikte hareket edebileceği bir meslek çatısı ya da odası bulunmamasıdır.

Ebelerin Çalışma Koşulları Nedir?

Ebelerin çalışma şartları zordur. Çocuk bekleyen ebeveynler çok hassastır ve bu konuda çok titiz olması gereken ebeler, kendilerini stres altında hissedebilmektedirler.

Ebelik için günde ortalama 9 saat mesaiden söz edebiliriz, kimi zaman da nöbet sistemi kullanır ve nöbete kalabilirler. Bazı özel durumlarda mesaiye kalmaları gerekebilir. Çalışılan kurumun ihtiyacına göre farklı saat dilimlerinde çalışmak da olasıdır.

Ebeler Ne Kadar Maaş Alır?

Ebeler Ne Kadar Maaş Alır?
Ebeler Ne Kadar Maaş Alır?

4 yıllık ebelik bölümlerinden mezun olan adayların alacakları ortalama maaş 3.300 TL civarlarındadır. Bu maaş haricinde alabilecekleri en düşük maaş miktarı 2.360 ve en yüksek maaş ise 4.170 aralıklarında değişkenlik göstermesine bağlı belirlenmiştir.

Ebe için İş İmkanları Nelerdir?

Ebelik bölümünden mezun olan ebeler ilk olarak kamu kurumlarında görev yapsalar da özel sektörde de farklı alanlara yönelebilirler. Aile kliniklerinde de oldukça kolay iş imkanına sahip olan ebeler farklı tedavi kurumlarına yardımcı olarak hizmette bulunabilirler. Ebelik mesleğini tercih edecek olan kişiler hastanede çalışma koşullarında dikkate almaları gereken nöbete kalma hususlarını düşünmeleri gerekmektedir.

Eczacı Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ebe Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!