Eczacı Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

Eczanede çalışan, doktor tarafından yazılmış olan reçeteli ilaçların verilmesinden sorumlu kişiler, eczacı olarak tanımlanabilmektedir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

63503
Daha Fazla Göster

Eczacı olma hayali kuran kişiler de, bu mesleği nasıl yapacaklarına dair araştırmalar gerçekleştirerek gerekli bilgileri edinmeyi amaçlamaktadır. İlaç başlığı altında son derece geniş bir bilgi hazinesine sahip olanlar, bu bilgileri günlük rutin işlerinde ziyaretçileri ile paylaşmaktadır. Eczacılık fakültesinin bitirilmesinin ardından, çalışmaya eczacı yardımcısı olarak başlanabilir. Elbette ki mezuniyet sonrasında girilen sınavlar ile birlikte, uzman unvanını da alabilmektedir. Yazımızda, bu mesleğe dair gereken tüm detayları, mezun olunması gereken eğitim seviyelerini ve daha pek çok unsuru bulabilirsiniz.

Eczacı Nedir?

Üniversite eğitimlerini Eczacılık Fakültesi’nde tamamlamalarının ardından eczacı yardımcısı olarak, ardından da çeşitli aşamalar ile beraber kendi eczanesini açabilen meslek grubunu yapan kişilerdir. Hastane ve sağlık ocaklarında doktor tarafından yazılmış olan reçetelerin teminini sağlayan, ilaç konusunda geniş bir bilgiye sahip durumdadır. Bu nedenle günlük olarak kendilerine gelen hastalara veya hasta yakınlarına, ilaçlar hakkında net bir biçimde bilgilendirme yapabilirler.

Eczacı Ne İş Yapar?

Küçük soğuk algınlıkları ve diğer küçük hastalıklar geçiren kişilere de reçete şartı olmayan ilaçlar hakkında önerilerde bulunabilmektedir. Dünyanın bazı ülkelerinde reçete yazabilme yetkisine sahiptir. Fakat Türkiye’de böyle bir yetkileri bulunmamaktadır. Eczanede çalışmalarının dışında ek olarak ilaç endüstrisi ile ilgili olmak kaydıyla bazı yeni ilaçlar için yapılan araştırmalarda, sağlık ve beslenme konuları ile ilgili yeniliklerde de görev alabilmektedir. Tüm bu meslek kolları, eczacılık fakültelerini bitiren kişilerin girebileceği işler arasında yer alır.

Eczacıların Sahip Olması Gereken Kişisel Özellikler

Eczacıların Sahip Olması Gereken Kişisel Özellikler
Eczacıların Sahip Olması Gereken Kişisel Özellikler

Gün boyunca eczanelerini ziyaret eden hasta veya hasta yakınları ile birebir iletişim kurmaktadır. Bu nedenle, eczaneye onlarca farklı davranış biçimine sahip olan kişi gelebilir. Dolayısıyla da  öncelikli olarak sabırlı ve anlayışlı olmalıdır. Bunun yanı sıra bazı özellikleri de, bu kişilerin verimli bir iş sürecini geride bırakmasını beraberinde getirebilir.

 • Kişilik olarak araştırmacı olmalıdır. Zaten zorlu ve değerli bir mesleği icra ederlerken, ayrıca araştırmacı kimlikleri kendilerine artı değer katacaktır.
 • Akademik bağlamda meraklı bir yapıya sahip olmaları onların gerek üniversite eğitiminde, gerekse de üniversite sonrası iş yaşantılarında önemli avantajlar sağlamaktadır.
 • Vicdani yönden gelişmiş olmak, bu meslekte son derece önemlidir.
 • Yöntemsel ve pratik olmak da önemli kriterlerin başında gelmektedir. Böylelikle hızlı çözüm üreterek rasyonel düşünceye ayak uydurulabilir.

Nasıl Eczacı Olunur?

Bu meslek için hayal kuran kişiler, lise diplomalarını almalarının ardından üniversite sınavına girerek gerekli puanı almalıdır. Yerleştikleri üniversitelerde 5 yıllık eczacılık fakültesini bitiren adaylar, ardından mezuniyet belgesine kavuşma şansı elde etmektedir.

Fakat işi yapanlar için, UES yani Uzman Eczacılık Sınavı da bulunmaktadır. Bu sınav, Uzman Eczacı unvanını almak isteyenlerin girebileceği bir sınavdır. Dolayısıyla bir zorunluluk hali bulunmamaktadır. Uzman Eczacılık eğitimi, 3 yıl sürüyor olup bitirme tezinin hazırlanması ile tamamlanmaktadır. Bu süre zarfında tez sunumu da son derece önemli bir yer tutar.

Eczacı Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

Temel Yetenek Tespit ve Temel Alan Yetenek Tespit sınavlarına girmiş olan öğrenciler, ÖSYM tarafından açıklanan puanlar ile MF-3 Sayısal Puan bölümündeki puanını dikkate almalıdır. Üniversiteler, Eczacılık Fakültesi için bu bölüm ile yapılan tercihleri geçerli saymaktadır. Devlet üniversitelerinde Eczacılık Fakültesi bölümünde okumak isteyen kişiler, ortalama ilk 30 bin kişi arasına girdiği takdirde yerleşme şansını arttırır.

Özel üniversitelerde eğitim görmek isteyenler ise, ortalama ilk 200 bin kişi arasına girmesi halinde büyük bir ihtimalle istediği bölüme yerleşecektir. Eczacılık Fakültesi’nde alına eğitim 5 yıldır. Fakültelerde ilk 4 yıl, teorik derslerin alınması ve stajlar ile geçmektedir. Son yıl, yine staj ve ek olarak bitirme tezi ile tamamlanmaktadır. Öğrenciler, eczacılık fakültesinin öğretim üyelerine sunum yapıp bu jüri tarafından kabul edilmesinin ardından mezuniyet belgesini almaktadır.

Eczacıların Görevleri Nelerdir?

Eczacı Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

Kendilerine gelen kişilerin reçeteli veya reçete şartı olmayan ilaçları doğru bir şekilde vermektedir. Yasal ve etik kurallar bağlamında hareket edenlerin, bazı görev tanımları bulunur. Görevleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

 • Reçetelerin yasal olup olmadığını kontrol ederek ilaç temini yapmaktadır.
 • Doktor onaylı tüm reçetelerde yer alan ilaçları temin ederler. Eğer ilaç yoksa, sipariş ederek gelen hastaya ilacı aktarmaktadır.
 • Reçeteli ilacın potansiyel yan etkilerini ve saklama koşullarını ziyaretçilere anlatırlar. Detaylı bilgilendirme yaparak ilacın doğru kullanımı konusunda destek sağlarlar.
 • Hastalara reçeteli ilacın kullanım şartlarını ve zamanını bildirirler.
 • Reçeteye dahil olmayan tansiyon ölçe cihazı, ateş ölçer gibi ürünlerin satışını yaparak hastaları bu ürünler hakkında bilgi sahibi yaparlar.
 • Eczane dosyalarını, hastaların profillerini ve stokları kayıt altında tutarak belirli aralıklarda kontrol ederler.
 • Tıbbi ekipman seçimi anlamında gelen müşterilere yardımcı olurlar, danışmanlık yaparlar.
 • Hasta ile  arasındaki mahremiyete sadık kalarak üçüncü kişi ve kurumlar ile bilgileri paylaşmazlar.
 • İhtiyaç duyulan ilacın temini konusunda sigorta şirketleri ile işbirliği yaparlar.

Bununla beraber piyasa içerisinde bazı unsurlara da dikkat etmelidir. Depo ve stok yönetimi, bu kişiler için kritik bir öneme sahiptir. Bunun yanı sıra laboratuvarda bulunan üst düzey cihazların kullanımı, üretimler ve denetlemeler ile ilgili bilgiler, ilaç bilgileri ve stok takibi de son derece önemlidir.

Eczane Nasıl Açılır?

Üniversite mezuniyetinin ardından, aktif olarak 1 yıl boyunca eczacı yardımcısı olarak çalışmaları şarttır. Bu şartı karşılayan kişiler, sürecin sona ermesinin ardından eczane açmak için gerekli hakka sahip olurlar. Eczane açmak için ise bazı evraklar elzemdir. Bu belgeleri eksiksiz bir şekilde hazır ederek başvuru yapabilmektedir.

 • Arkalı önlü nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Açacak kişiye ait olan eczacılık diploması
 • Açacak kişiye ait bir özgeçmiş
 • Açacak kişinin başvuru yaptığı tarihe kadar yüz kızartıcı bir suçtan dolayı yargılanmamış olması
 • Açacak kişinin mesleğini yürütemeyecek kadar ağır olan bir hastalığa sahip olmadığına dair rapor
 • İki gözde de görme kaybı olmadığına dair uzman doktor belgesi
 • 4 adet vesikalık fotoğraf
 • Kullanılacak yerin, kanuni özelliklere sahip olduğuna dair Bölge Eczacı Odası ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından onaylanmış rapor

Eczane Ruhsatı Nasıl Alınır?

Eczacı Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

Eczane ruhsatı almak adına da birkaç adımı takip etmelidir.

 • Sağlık Bakanlığı’na başvuru yapılarak eczane açma başvurusu gerçekleştirilir.
 • Sağlık Bakanlığı, başvuru ile ilgili belge ve dosyalar üzerinde incelemeler yapar.
 • Açacakları eczane için gereken harç miktarını yatırır.
 • Bakanlık tarafından onaylanan eczane ruhsatı, ardından valiliğe gönderilir.
 • Eczane, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kanunlara aykırı olup olmadığı konusunda denetlenir.
 • Tüm bu sürecin ardından, onaylanan başvuru ile beraber ruhsatname verilir.

Ne Kadar Kazanır?

Devlet sektöründe veya özel eczanelerde çalışabilme imkanı bulmaktadır.

Üniversiteden yeni mezun olan kişiler eczacı yardımcısı olarak çalışır. Bu kişilerin özel sektörde çalışması halinde 2020 yılında asgari ücretin 1.5 katı olmak durumundadır. Bu yıl için eczacı yardımcısı maaşı ortalama 3.400 lira civarındadır.

Özel sektörde bu unvanla çalışan kişiler ise 2021 yılında 4 bin lira ile 8 bin lira arasında maaş alırlar. Bu rakam eczanenin lokasyonu, işveren ve çalışanın anlaşması gibi çeşitli sebeplere bağlı olarak değişir.

Devlet bünyesinde çalışanlar, diğer devlet memurlarında olduğu gibi çalıştığı kurum ve kuruluşa, çalışma bölgelerine, kıdemlerine, derecelerine, hizmet yıllarına göre değişkenlik gösteren maaşlar alırlar.

Kamuda 2020 maaşı ortalama olarak 6.500 lira civarındadır. SGK kısa adlı Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışanlar ise bu yıl itibariyle 8 bin lira ile 11 bin lira arasında değişen rakamlarda maaş alırlar.

Devletin pek çok sağlık kurum ve kuruluşlarına yerleşme imkanları bulunur. Anlaşıldığı üzere devlet memuru olarak çalışanlar, özel sektöre göre daha fazla maaş almaktadırlar.

Baş Eczacıların Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Eczacı, doktor ve sağlık personelleri tarafından tedavi amaçlı verilen reçetedeki ilaçları hastaya hazırlamak, kullanımını ve tedavide faydasını açıklamak için hizmet vermekle sorumlu kişidir. Baş eczacı ise, işletmenin genel çalışma kuralları kapsamında araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin etkin olmasına yönelik kalite standartları altında çalışılmasına yönelik görevleri bulunan kişidir. Sorumlu olduğu görevleri:

 • Eczane içinde çalışan personelin görevini yerine getirmesinden, eczane içi genel düzenlemesinden, iş takibinden sorumludur
 • İlaç ve tıbbi malzeme tedariği için ihale listesini hazırlar ve satın alma birimine ulaştırır,
 • Alımı gerçekleşen ve muayenesi yapılan bütün ürünleri HBYS’ye kaydederek eczaneye girişini sağlar,
 • Eczaneye giriş yapan bütün ürünleri güvenilir ve bozulmayacak ortamlarda korunmasını sağlar,
 • Saklama koşullarına yönelik uygunsuzluk içerek durumlarda gerekli önlemleri alır,
 • Uyuşturucu ilaçların ilgili mevzuat uyarınca dikkatli olarak kontrolünü sağlar ve kayıtlarını tutar,
 • İlaç ve tıbbi malzemelerin stok ve son kullanma tarihi durumlarını kontrol eder ya da edilmesini sağlar,
 • Son kullanma tarihi yaklaşmış ürünleri için yetkili kişi ile görüşerek değişimini sağlar,
 • Doktorlardan ya da sağlık birimlerden gelen ilaç ve tıbbi malzeme taleplerini kontrol eder, uygun ve düzenli bir şekilde hazırlanmasını ve kullanılacağı birime transfer edilmesini sağlar,
 • Birimlere gönderilen ilaç ve tıbbi malzemelerin stoklardan düşülmesini sağlar ve kontrol altına alır,
 • Uygun olmayacak ürünlerin yok edilmesini sağlar,
 • Eczanede tutulan tüm kayıtların düzenli bir şekilde elde tutulup saklanmasını sağlar,
 • Eczanede kullanılan tıbbi cihazların envanterini güncel tutar, bakım ve kalibrasyon durumlarını takip eder,
 • İlaç uygulamaları ile hekimlere ve hemşirelere danışmanlık hizmeti verir,
 • İlgili mevzuat çerçevesinde kırmızı, yeşil, mor reçete işlemlerinin yürütülmesinden sorumlu tutulur.

  Eczacı İçin İş İmkanları Nelerdir?

Eczacılık bölümünden mezun olanların iş imkanları belirlidir.

 • Kişisel Eczane,
 • Hastane Eczanesi ve Klinikleri,
 • İlaç Sanayii,
 • Kozmetik Firmalarında,
 • Adli Tıp Kurumlarında,
 • Ecza Depolarında,
 • Endüstriyel Eczacılık Kurumları (Üretim, Test, AR-GE, Epidemiyoloji, Farmakoepidemioloji),
 • Klinik Araştırma Laboratuvarlarında,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu

Bu gibi alanlarda kişiler kendilerine çalışma ortamı sağlayabilirler. Bunların haricinde akademik kariyerde ilerleme sağlayarak eğitmenlik görevi ile üniversitede kalabilirler. Verilen çalışma alanlarında kamu sektöründe bulunan bölümler KPSS sınavı başarı oranı ile elde edilmektedir.

Baş Eczacıların Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Eczacı, doktor ve sağlık personelleri tarafından tedavi amaçlı verilen reçetedeki ilaçları hastaya hazırlamak, kullanımını ve tedavide faydasını açıklamak için hizmet vermekle sorumlu kişidir. Baş eczacı ise, işletmenin genel çalışma kuralları kapsamında araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin etkin olmasına yönelik kalite standartları altında çalışılmasına yönelik görevleri bulunan kişidir. Sorumlu olduğu görevleri:

 • Eczane içinde çalışan personelin görevini yerine getirmesinden, eczane içi genel düzenlemesinden, iş takibinden sorumludur
 • İlaç ve tıbbi malzeme tedariği için ihale listesini hazırlar ve satın alma birimine ulaştırır,
 • Alımı gerçekleşen ve muayenesi yapılan bütün ürünleri HBYS’ye kaydederek eczaneye girişini sağlar,
 • Eczaneye giriş yapan bütün ürünleri güvenilir ve bozulmayacak ortamlarda korunmasını sağlar,
 • Saklama koşullarına yönelik uygunsuzluk içerek durumlarda gerekli önlemleri alır,
 • Uyuşturucu ilaçların ilgili mevzuat uyarınca dikkatli olarak kontrolünü sağlar ve kayıtlarını tutar,
 • İlaç ve tıbbi malzemelerin stok ve son kullanma tarihi durumlarını kontrol eder ya da edilmesini sağlar,
 • Son kullanma tarihi yaklaşmış ürünleri için yetkili kişi ile görüşerek değişimini sağlar,
 • Doktorlardan ya da sağlık birimlerden gelen ilaç ve tıbbi malzeme taleplerini kontrol eder, uygun ve düzenli bir şekilde hazırlanmasını ve kullanılacağı birime transfer edilmesini sağlar,
 • Birimlere gönderilen ilaç ve tıbbi malzemelerin stoklardan düşülmesini sağlar ve kontrol altına alır,
 • Uygun olmayacak ürünlerin yok edilmesini sağlar,
 • Eczanede tutulan tüm kayıtların düzenli bir şekilde elde tutulup saklanmasını sağlar,
 • Eczanede kullanılan tıbbi cihazların envanterini güncel tutar, bakım ve kalibrasyon durumlarını takip eder,
 • İlaç uygulamaları ile hekimlere ve hemşirelere danışmanlık hizmeti verir,
 • İlgili mevzuat çerçevesinde kırmızı, yeşil, mor reçete işlemlerinin yürütülmesinden sorumlu tutulur.

 Eczacı İçin İş İmkanları Nelerdir?

Eczacılık bölümünden mezun olanların iş imkanları belirlidir.

 • Kişisel Eczane,
 • Hastane Eczanesi ve Klinikleri,
 • İlaç Sanayii,
 • Kozmetik Firmalarında,
 • Adli Tıp Kurumlarında,
 • Ecza Depolarında,
 • Endüstriyel Eczacılık Kurumları (Üretim, Test, AR-GE, Epidemiyoloji, Farmakoepidemioloji),
 • Klinik Araştırma Laboratuvarlarında,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu

Bu gibi alanlarda kişiler kendilerine çalışma ortamı sağlayabilirler. Bunların haricinde akademik kariyerde ilerleme sağlayarak eğitmenlik görevi ile üniversitede kalabilirler. Verilen çalışma alanlarında kamu sektöründe bulunan bölümler KPSS sınavı başarı oranı ile elde edilmektedir.

Baş Eczacıların Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Eczacı, doktor ve sağlık personelleri tarafından tedavi amaçlı verilen reçetedeki ilaçları hastaya hazırlamak, kullanımını ve tedavide faydasını açıklamak için hizmet vermekle sorumlu kişidir. Baş eczacı ise, işletmenin genel çalışma kuralları kapsamında araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin etkin olmasına yönelik kalite standartları altında çalışılmasına yönelik görevleri bulunan kişidir. Sorumlu olduğu görevleri:

 • Eczane içinde çalışan personelin görevini yerine getirmesinden, eczane içi genel düzenlemesinden, iş takibinden sorumludur
 • İlaç ve tıbbi malzeme tedariği için ihale listesini hazırlar ve satın alma birimine ulaştırır,
 • Alımı gerçekleşen ve muayenesi yapılan bütün ürünleri HBYS’ye kaydederek eczaneye girişini sağlar,
 • Eczaneye giriş yapan bütün ürünleri güvenilir ve bozulmayacak ortamlarda korunmasını sağlar,
 • Saklama koşullarına yönelik uygunsuzluk içerek durumlarda gerekli önlemleri alır,
 • Uyuşturucu ilaçların ilgili mevzuat uyarınca dikkatli olarak kontrolünü sağlar ve kayıtlarını tutar,
 • İlaç ve tıbbi malzemelerin stok ve son kullanma tarihi durumlarını kontrol eder ya da edilmesini sağlar,
 • Son kullanma tarihi yaklaşmış ürünleri için yetkili kişi ile görüşerek değişimini sağlar,
 • Doktorlardan ya da sağlık birimlerden gelen ilaç ve tıbbi malzeme taleplerini kontrol eder, uygun ve düzenli bir şekilde hazırlanmasını ve kullanılacağı birime transfer edilmesini sağlar,
 • Birimlere gönderilen ilaç ve tıbbi malzemelerin stoklardan düşülmesini sağlar ve kontrol altına alır,
 • Uygun olmayacak ürünlerin yok edilmesini sağlar,
 • Eczanede tutulan tüm kayıtların düzenli bir şekilde elde tutulup saklanmasını sağlar,
 • Eczanede kullanılan tıbbi cihazların envanterini güncel tutar, bakım ve kalibrasyon durumlarını takip eder,
 • İlaç uygulamaları ile hekimlere ve hemşirelere danışmanlık hizmeti verir,
 • İlgili mevzuat çerçevesinde kırmızı, yeşil, mor reçete işlemlerinin yürütülmesinden sorumlu tutulur.

  Eczacı İçin İş İmkanları Nelerdir?

Eczacılık bölümünden mezun olanların iş imkanları belirlidir.

 • Kişisel Eczane,
 • Hastane Eczanesi ve Klinikleri,
 • İlaç Sanayii,
 • Kozmetik Firmalarında,
 • Adli Tıp Kurumlarında,
 • Ecza Depolarında,
 • Endüstriyel Eczacılık Kurumları (Üretim, Test, AR-GE, Epidemiyoloji, Farmakoepidemioloji),
 • Klinik Araştırma Laboratuvarlarında,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu

Bu gibi alanlarda kişiler kendilerine çalışma ortamı sağlayabilirler. Bunların haricinde akademik kariyerde ilerleme sağlayarak eğitmenlik görevi ile üniversitede kalabilirler. Verilen çalışma alanlarında kamu sektöründe bulunan bölümler KPSS sınavı başarı oranı ile elde edilmektedir.

 

Hemşire Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Eczacı Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

 1. 1 sene önce

  Eczane sahibi eczacıların geliri devlette çalışan meslektaşlarından oldukça fazladır. Eczane kazançlarının ülke geneli ortalaması bile en yüksek maaşı alan devlet memuru eczacıdan yüksektir. Ve eczane serbest ticaret olduğu için kazancınız herhangi bir üst limiti olmaz.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!