1. HABERLER

 2. BİLGİ DEPOSU

 3. NASIL OLUNUR?

 4. Eczacı Nasıl Olunur? Eczacı Ne Kadar Kazanır?
Eczacı Nasıl Olunur? Eczacı Ne Kadar Kazanır?

Eczacı Nasıl Olunur? Eczacı Ne Kadar Kazanır?

Eczanede çalışan, doktor tarafından yazılmış olan reçeteli ilaçların verilmesinden sorumlu kişiler, eczacı olarak tanımlanabilmektedir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

Eczacı olma hayali kuran kişiler de, bu mesleği nasıl yapacaklarına dair araştırmalar gerçekleştirerek gerekli bilgileri edinmeyi amaçlamaktadır. Eczacı adayları, öncelikli olarak üniversite mezunu olmalıdır. İlaç başlığı altında son derece geniş bir bilgi hazinesine sahip olan eczacılar, bu bilgileri günlük rutin işlerinde ziyaretçileri ile paylaşmaktadır. Eczacılık fakültesinin bitirilmesinin ardından, çalışmaya eczacı yardımcısı olarak başlanabilir. Elbette ki mezuniyet sonrasında girilen sınavlar ile birlikte, eczacılar uzman unvanını da alabilmektedir. Yazımızda, eczacılığa dair gereken tüm detayları, mezun olunması gereken eğitim seviyelerini ve daha pek çok unsuru bulabilirsiniz.

Eczacı Nedir?

Eczacılar, üniversite eğitimlerini Eczacılık Fakültesi’nde tamamlamalarının ardından eczacı yardımcısı olarak, ardından da çeşitli aşamalar ile beraber kendi eczanesini açabilen meslek grubunu yapan kişilerdir. Hastane ve sağlık ocaklarında doktor tarafından yazılmış olan reçetelerin teminini sağlayan eczacılar, ilaç konusunda geniş bir bilgiye sahip durumdadır. Bu nedenle günlük olarak kendilerine gelen hastalara veya hasta yakınlarına, ilaçlar hakkında net bir biçimde bilgilendirme yapabilirler.

Eczacı Ne İş Yapar?

Bunun yanı sıra, eczacılar küçük soğuk algınlıkları ve diğer küçük hastalıklar geçiren kişilere de reçete şartı olmayan ilaçlar hakkında önerilerde bulunabilmektedir. Dünyanın bazı ülkelerinde eczacılar, reçete yazabilme yetkisine sahiptir. Fakat Türkiye’de böyle bir yetkileri bulunmamaktadır. Eczacılar, eczanede çalışmalarının dışında ek olarak ilaç endüstrisi ile ilgili olmak kaydıyla bazı yeni ilaçlar için yapılan araştırmalarda, sağlık ve beslenme konuları ile ilgili yeniliklerde de görev alabilmektedir. Tüm bu meslek kolları, eczacılık fakültelerini bitiren kişilerin girebileceği işler arasında yer alır.

 Eczacıların Sahip Olması Gereken Kişisel Özellikler

Eczacılar gün boyunca eczanelerini ziyaret eden hasta veya hasta yakınları ile birebir iletişim kurmaktadır. Bu nedenle, eczaneye onlarca farklı davranış biçimine sahip olan kişi gelebilir. Dolayısıyla da eczacılar, öncelikli olarak sabırlı ve anlayışlı olmalıdır. Bunun yanı sıra bazı özellikleri de, eczacıların verimli bir iş sürecini geride bırakmasını beraberinde getirebilir.

 • Eczacılar kişilik olarak araştırmacı olmalıdır. Zaten zorlu ve değerli bir mesleği icra ederlerken, ayrıca araştırmacı kimlikleri kendilerine artı değer katacaktır.
 • Akademik bağlamda meraklı bir yapıya sahip olmaları eczacıların gerek üniversite eğitiminde, gerekse de üniversite sonrası iş yaşantılarında önemli avantajlar sağlamaktadır.
 • Vicdani yönden gelişmiş olmak, eczacılıkta son derece önemlidir.
 • Yöntemsel ve pratik olmak da eczacılık için önemli kriterlerin başında gelmektedir. Böylelikle hızlı çözüm üreterek rasyonel düşünceye ayak uydurulabilir.

Nasıl Eczacı Olunur?

Eczacı olma hayali kuran kişiler, lise diplomalarını almalarının ardından üniversite sınavına girerek gerekli puanı almalıdır. Yerleştikleri üniversitelerde 5 yıllık eczacılık fakültesini bitiren adaylar, ardından mezuniyet belgesine kavuşma şansı elde etmektedir.

Fakat eczacılar için, UES yani Uzman Eczacılık Sınavı da bulunmaktadır. Bu sınav, Uzman Eczacı unvanını almak isteyenlerin girebileceği bir sınavdır. Dolayısıyla bir zorunluluk hali bulunmamaktadır. Uzman Eczacılık eğitimi, 3 yıl sürüyor olup bitirme tezinin hazırlanması ile tamamlanmaktadır. Bu süre zarfında tez sunumu da son derece önemli bir yer tutar.

Temel Yetenek Tespit ve Temel Alan Yetenek Tespit sınavlarına girmiş olan öğrenciler, ÖSYM tarafından açıklanan puanlar ile MF-3 Sayısal Puan bölümündeki puanını dikkate almalıdır. Üniversiteler, Eczacılık Fakültesi için bu bölüm ile yapılan tercihleri geçerli saymaktadır. Devlet üniversitelerinde Eczacılık Fakültesi bölümünde okumak isteyen kişiler, ortalama ilk 30 bin kişi arasına girdiği takdirde yerleşme şansını arttırır.

Özel üniversitelerde eğitim görmek isteyenler ise, ortalama ilk 200 bin kişi arasına girmesi halinde büyük bir ihtimalle istediği bölüme yerleşecektir. Eczacılık Fakültesi’nde alına eğitim 5 yıldır. Fakültelerde ilk 4 yıl, teorik derslerin alınması ve stajlar ile geçmektedir. Son yıl, yine staj ve ek olarak bitirme tezi ile tamamlanmaktadır. Öğrenciler, eczacılık fakültesinin öğretim üyelerine sunum yapıp bu jüri tarafından kabul edilmesinin ardından mezuniyet belgesini almaktadır.

Eczacıların Görevleri Nelerdir?

Eczacılar kendilerine gelen kişilerin reçeteli veya reçete şartı olmayan ilaçları doğru bir şekilde vermektedir. Yasal ve etik kurallar bağlamında hareket eden eczacıların, bazı görev tanımları bulunur. Eczacıların görevleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

 • Eczacılar reçetelerin yasal olup olmadığını kontrol ederek ilaç temini yapmaktadır.
 • Eczacılar doktor onaylı tüm reçetelerde yer alan ilaçları temin ederler. Eğer ilaç yoksa, sipariş ederek gelen hastaya ilacı aktarmaktadır.
 • Reçeteli ilacın potansiyel yan etkilerini ve saklama koşullarını ziyaretçilere anlatırlar. Detaylı bilgilendirme yaparak ilacın doğru kullanımı konusunda destek sağlarlar.
 • Hastalara reçeteli ilacın kullanım şartlarını ve zamanını bildirirler.
 • Reçeteye dahil olmayan tansiyon ölçe cihazı, ateş ölçer gibi ürünlerin satışını yaparak hastaları bu ürünler hakkında bilgi sahibi yaparlar.
 • Eczane dosyalarını, hastaların profillerini ve stokları kayıt altında tutarak belirli aralıklarda kontrol ederler.
 • Tıbbi ekipman seçimi anlamında gelen müşterilere yardımcı olurlar, danışmanlık yaparlar.
 • Hasta ile eczacı arasındaki mahremiyete sadık kalarak üçüncü kişi ve kurumlar ile bilgileri paylaşmazlar.
 • İhtiyaç duyulan ilacın temini konusunda sigorta şirketleri ile işbirliği yaparlar.

Eczacılar bununla beraber piyasa içerisinde bazı unsurlara da dikkat etmelidir. Depo ve stok yönetimi, eczacılar için kritik bir öneme sahiptir. Bunun yanı sıra laboratuvarda bulunan üst düzey cihazların kullanımı, üretimler ve denetlemeler ile ilgili bilgiler, ilaç bilgileri ve stok takibi de son derece önemlidir.

Eczane Nasıl Açılır?

Eczacıların üniversite mezuniyetinin ardından, aktif olarak 1 yıl boyunca eczacı yardımcısı olarak çalışmaları şarttır. Bu şartı karşılayan kişiler, sürecin sona ermesinin ardından eczane açmak için gerekli hakka sahip olurlar. Eczane açmak için ise bazı evraklar elzemdir. Eczacılar, bu belgeleri eksiksiz bir şekilde hazır ederek başvuru yapabilmektedir.

 • Arkalı önlü nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Eczane açacak kişiye ait olan eczacılık diploması
 • Eczane açacak kişiye ait bir özgeçmiş
 • Eczane açacak kişinin başvuru yaptığı tarihe kadar yüz kızartıcı bir suçtan dolayı yargılanmamış olması
 • Eczane açacak kişinin mesleğini yürütemeyecek kadar ağır olan bir hastalığa sahip olmadığına dair rapor
 • İki gözde de görme kaybı olmadığına dair uzman doktor belgesi
 • 4 adet vesikalık fotoğraf
 • Eczane olarak kullanılacak yerin, kanuni özelliklere sahip olduğuna dair Bölge Eczacı Odası ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından onaylanmış rapor

Eczane Ruhsatı Nasıl Alınır?

Eczacılar, eczane ruhsatı almak adına da birkaç adımı takip etmelidir.

 • Sağlık Bakanlığı’na başvuru yapılarak eczane açma başvurusu gerçekleştirilir.
 • Sağlık Bakanlığı, başvuru ile ilgili belge ve dosyalar üzerinde incelemeler yapar.
 • Eczacılar, açacakları eczane için gereken harç miktarını yatırır.
 • Bakanlık tarafından onaylanan eczane ruhsatı, ardından valiliğe gönderilir.
 • Eczane, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kanunlara aykırı olup olmadığı konusunda denetlenir.
 • Tüm bu sürecin ardından, onaylanan başvuru ile beraber ruhsatname eczacıya verilir.

Eczacılar Ne Kadar Kazanır?

Eczacılar, devlet sektöründe veya özel eczanelerde çalışabilme imkanı bulmaktadır.

Üniversiteden yeni mezun olan kişiler eczacı yardımcısı olarak çalışır. Bu kişilerin özel sektörde çalışması halinde 2020 yılında asgari ücretin 1.5 katı olmak durumundadır. Bu yıl için eczacı yardımcısı maaşı ortalama 3.400 lira civarındadır.

Özel sektörde eczacı unvanıyla çalışan kişiler ise 2020 yılında 4 bin lira ile 8 bin lira arasında maaş alırlar. Bu rakam eczanenin lokasyonu, işveren ve çalışanın anlaşması gibi çeşitli sebeplere bağlı olarak değişir.

Devlet bünyesinde çalışan eczacılar, diğer devlet memurlarında olduğu gibi çalıştığı kurum ve kuruluşa, çalışma bölgelerine, kıdemlerine, derecelerine, hizmet yıllarına göre değişkenlik gösteren maaşlar alırlar.

Kamuda 2020 eczacı maaşı ortalama olarak 6.500 lira civarındadır. SGK kısa adlı Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan eczacılar ise bu yıl itibariyle 8 bin lira ile 11 bin lira arasında değişen rakamlarda maaş alırlar.

Eczacıların devletin pek çok sağlık kurum ve kuruluşlarına yerleşme imkanları bulunur. Anlaşıldığı üzere devlet memuru olarak çalışan eczacılar, özel sektöre göre daha fazla maaş almaktadırlar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum