1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Eczacılıkta Uzmanlık Yasa Teklifi Komisyonda Kabul Edildi
Eczacılıkta Uzmanlık Yasa Teklifi Komisyonda Kabul Edildi

Eczacılıkta Uzmanlık Yasa Teklifi Komisyonda Kabul Edildi

Eczacılıkta uzmanlığa imkân veren yasa teklifi, AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar başkanlığında toplanan Meclis Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda kabul edildi

A+A-

Eczacılıkta uzmanlığa imkân veren yasa teklifi, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda kabul edildi. Teklifle, eczacılığın herhangi bir uzmanlık dalında uzman olmak ve o unvanı ilan edebilmek için, Sağlık Bakanlığınca kabul ve ilan edilen Türkiye eğitim kurumları tarafından veya yabancı ülkelerin eğitim kurumlarından verilip tasdik ve leşçil olunmuş bir uzmanlık belgesine sahip olmak gerekecek.

Eczacılıkta uzmanlığa imkân veren yasa teklifi, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda kabul edildi AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar başkanlığında toplanan komisyonda, "Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" ele alındı. Teklifle, eczacılığın herhangi bir uzmanlık dalında uzman olmak ve o unvanı ilan edebilmek için, Sağlık Bakanlığınca kabul ve ilan edilen Türkiye eğitim kurumlarınca veya yabancı ülkelerin eğitim kurumlarından verilip tasdik ve tescil olunmuş bir uzmanlık belgesine sahip olmak gerekecek.

Yatak sayısı 100-300 arasında olan hastanelerde bir, 300'ün üzerindeki her 200 yatak için ilave bir uzman "klinik eczacı" istihdam edilecek.

Uzmanlık dalları "klinik eczacılık" ve "fitofarmasi (bitkisel ilaçlar)" olarak belirlendi

Teklif, eczacılıkta uzmanlık dallarını "klinik eczacılık" ve "fitofarmasi (bitkisel ilaçlar)" olarak belirliyor. Bu dallarda eğitim süresi üç yıl olacak. Bu eğitim süreleri, Sağlık Bakanlığınca, Eczacılıkta Uzmanlık Kumlunun kararı üzerine üçte bir oranına kadar artırılabilecek.

Eczacılıkta uzmanlık eğitimlerine, merkezi olarak yapılacak eczacılıkta uzmanlık sınavı ile girilecek.

 

Esasları, oluşturulacak "Eczacılıkta Uzmanlık Kurulu" belirleyecek Uzmanlık dallarının eğitim müfredatları ve bu müfredatlara göre uzmanlık dallarının temel uygulama alanları ile görev ve yetkilerinin çerçevesi, Eczacılıkta Uzmanlık Kurulunca belirlenecek.

  • Eğitim kurumlarına uzmanlık eğitim yetkisi vermek ve uzmanlık eğitim yetkisini kaldırmak,
  • uzmanlık eğitimlerinin çekirdek eğitim müfredatlarını ve rotasyonlarını belirlemek,
  • uzman eczacıların görev ve yetkilerini belirlemek,
  • yabancı ülkelerde uzmanlık eğitimi görenlerin mesleki ve ilmi değerlendirilmesini yapacak olan eğitim kurumlarının belirlenmesi ile ilgili kararlar almak,
  • uzmanlık sınavı jürilerinin tespitine ilişkin esasları belirlemek,
  • uzmanlık eğitimi ve uzman insan gücü konusunda görüşler vermek ve uzmanların mesleki ve teknik gelişmeleri takip etmelerini sağlayıcı inceleme ve araştırmalarda bulunmak ile görevli olmak üzere, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü, 1." Hukuk Müşaviri ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı ile Bakanlığın ve Yükseköğretim Kumlunun eğitim kurumlarından seçeceği üçer üye ve Türk Eczacıları Birliği (TEB)'nin seçeceği bir üyeden müteşekkil ve Bakanlığın sürekli kumlu olan "Eczacılıkta Uzmanlık Kumlu" oluşturulacak.

Kurul tarafından belirlenen yeni uzmanlık alanları Sağlık Bakanının onayı ile yürürlüğe girecek. Kurumla Bakanlık dışındaki kurumlar tarafından seçilecek olan asıl ve yedek üyelerin uzman olmaları ve ayrıca eğitim kurumlarında en az üç yıl eğitimci olarak görev yapmış bulunmaları şartı aranacak. Üyelerin görev süreleri üç yıl olacak, ancak süresi bitenler tekrar seçilebilecek. Kurul, Bakanlığın daveti üzerine yılda en az iki defa toplanacak.

Tıpta uzmanlık uygulaması, eczacılıkta da geçerli olacak

"Eczacılıkta Uzmanlık Kurulu"nun ilk teşkilinde, Bakanlık dışındaki kurumlar tarafından seçilecek üyelerde uzman olma ve eğitim kurumlarında en az üç yıl eğitimci olarak görev yapmış bulunma şartı aranmayacak. Ancak seçilecek üyelerin, eczacılık alanında profesör veya doçent olmaları şartı aranacak.

TEB'in Başkanlık Divanından bir üye seçmesi durumunda uzman olma şartı aranmayacak.

Uzman klinik eczacı istihdamı zorunluluğu, 1 Ocak 2023 tarihinde başlayacak

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce, eczacılıkta uzmanlık dalı olarak belirlenen alanlardan birinde doktora eğitimi yapmış olanlar ile bu alanlarda doktora eğitimine başlamış olanlardan eğitimlerini başarıyla bitirenlere, talepleri hâlinde uzmanlık belgesi verilecek.

Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Kurumları ve Esenlendirme (Rehabilitasyon) Tesislerine Verilecek Döner Sermaye Hakkında Kanun'da da değişiklik yapılarak; pratisyen tabip ve diş hekimlerine tanınan haklardan uzman eczacılar da yararlanacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.