1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Edep Ya Hu! Öğretmen Değil, Öğrenciye Soruşturma Açılmalı
Edep Ya Hu! Öğretmen Değil, Öğrenciye Soruşturma Açılmalı

Edep Ya Hu! Öğretmen Değil, Öğrenciye Soruşturma Açılmalı

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı meslek lisesinde yaşanan olay öğretmenler hariç herkes üzerinde şok etkisi yarattı. Doğru disiplin cezası verilemeyen öğrenciler çizmeyi maalesef aştı. Öğretmenlere sorulmadan değişen yönetmeliklerin sonucu ortada!

A+A-

Çorlu Ahi Evran Meslek Lisesinde yaşanan olay hepimizi üzdü. Hem öğretmenimizin düşürüldüğü durum hem de geleceğimizin teminatı olan öğrencilerin ne hale geldiğini gösteren durum! Milli Eğitim Bakanlığı ortaöğretimde disiplin yönetmeliğinde yaptığı değişikliklerin sonucu bunlar.

MEB eğitim-öğretim faaliyetlerinin içinde birebir olan öğretmen görüşlerini yeterince dikkate almadığı için gerek disiplin konusunda gerekse yapılacak iş ve işlemlerde öğretmenleri değil, öğrencilerin zararına olacak çalışmalara imza atıyor ve sonuçları da ortada!

Anadolu Eğitim Sendikası AES de Yunus Emre’nin sözlü ile başladı: “Edeb Ya Hu” Üzüldük, utandık... Bu nasıl bir rezalet? Bu ne edepsizlik? Kutsal mesleğimiz bunu hak eder mi? Bu yapılan terbiyesizliğin, saygısızlığın mutlaka bir cezası olması gerektiğini belirten sendika, daha önceki verdiği tüm tepki ve önerilerin bu görüntüler yaşanmasın diye sarf ettiklerini savundu.

Öğretmenlik mesleğinin itibarının düşürüldüğü ile ilgili yapılan vurgular bu görüntülere şahit olmamak içindi. Maalesef haklı çıktıklarını belirten Sendika Alo 147 ile itibarsızlaşan, sınıfta kalma sisteminin uygulanmadığı, dizilerde öğretmeni itibarsızlaştırmanın sonucu olduğunu belirtti.

Hatta yöneticilikte, öğretmen atamalarında nitelik, liyakat yerine mülakatın tercih edilmesinin bir sonucudur aynı zamanda bu görüntüler.

Birçok sınıfta durum aynı! İşin acı tarafı da ülkemizde lise ve ortaokul seviyesinde birçok sınıfın bu halde olduğu biliniyor. Sınıfa zorla getirilen çocukların okuma, öğrenme, kendini geliştirme gibi bir kaygısının olmadığını sadece ama sadece eğlenmek, vakit geçirmek için okula geldiği biliniyor.

Bu tip öğrenciler sadece öğretmenlerin değil, yönetici ve velilerin de disiplin altına almaktan belli ki vazgeçtiği öğrencilerdir. Islah edilmezlerse her birinin, geleceğin kriminal vakalarına imza atacağı çok belli. Daha sınıfta bu denli ayarsızlaşanlar yarın toplumun başına bela olacaklardır.

Disiplin yönetmeliği gözden geçirilsin! Bu rezilliğe göz yumulmamalı, derhal gereği neyse yapılmalıdır diyen sendika temsilcileri MEB, disiplin yönetmeliğini çok ciddi bir şekilde gözden geçirmelidir. Özellikle “Açıköğretime Kayıt” gibi önlem kararları okul kurulu düzeyinde alınabilmelidir. Bunu buradaki öğretmeni düşünerek değil eğitim hakkı elinden alınan öğrenciler için istemeliyiz.

Bu öğrenciler mi öğretmene not verecek? Sendika, “En çok üzüldüğümüz nokta ise, bakanlığımıza Öğretmen Performans Değerlendirme Uygulamasını iptal edin, derken böylesi tiplere öğretmenine not verdirerek rencide olduğumuzu vurgulamak istemiştik” diye tepkisini sert bir şekilde ifade etti.

Öğretmen o öğrenciyi itse meslekten atılırdı! Öğrenciler için uygulanmayan yada uygulanması istenmeyen disiplin işlemleri öğretmenler için anında uygulanabiliyor. Görüntülerde öğretmene o kadar saygısızca hareketler yapılıyor ki öğretmen en ufak karşılık verip kolunda tutup itse hemen meslekten alınırdı! Maalesef bu şekilde eğitim-öğretim nasıl yürütülebilir? Yorumu sizlere bırakıyoruz...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler