1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Eğitim-Bir-Sen'den Nöbet, Serbest Kıyafet ve Angarya Görev Kararı
Eğitim-Bir-Sen'den Nöbet, Serbest Kıyafet ve Angarya Görev Kararı

Eğitim-Bir-Sen'den Nöbet, Serbest Kıyafet ve Angarya Görev Kararı

Her eğitim-öğretim yılında sendikalar bazı kararlar alarak öğretmenlerin haklarını savunmaya devam ediyor. EBS de 2019-2020 eğitim öğretim yılı için bazı eylem kararlarını yineledi. İşte detaylar.

A+A-

Eğitim-Bir-Sen, eğitim-öğretim yılı başında belirlenen nöbet planlaması haricinde nöbet tutulmaması ve haftada birden fazla nöbet görevi yerine getirmeme eylem kararı aldı. Sendika ayrıca Serbest Kıyafet Eylemi ile Mesai saatleri haricinde ve hafta sonları angarya niteliğindeki mesleki çalışmalara katılmama kararını da bu eğitim öğretim yılı için aldı.

Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ile Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin nöbet görevine ilişkin hükümlerinde aynı öğretmene haftada birden fazla nöbet görevi verilmesine yönelik açık hükümler yer almamakta; öğretmenlerimizin haftada birden fazla nöbet göreviyle yükümlü tutulmasının hiçbir hukuki dayanağı bulunmamaktadır.

Fiilen dayatılan bu uygulamaya karşı hukuki dayanağı olmayan fazla nöbet görevlendirilmesi yapılmaması talebinin yanında, toplu sözleşme görüşmelerinde Kamu İşveren Heyeti’ne sunmuş olduğumuz teklifler arasında, haftada birden fazla nöbet görevi gerektirecek sayıda öğretmen yetersizliğinin bulunduğu kurumlarda nöbet ücretinin artırımlı ödenmesi yönündeki talebimiz de yer almaktaydı.

Söz konusu talebe kamu işverenince duyarsız kalındığı gibi 1.9.2019 tarihli ve 30875 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 2019/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararı gereğince haftada birden fazla sayıda yerine getirilen nöbet görevleri için ücret ödenmesi öngörülmemiştir.

Bu nedenle, emek karşılığı ücret ödenmemesinin anayasaya, uluslararası hukuk ilkelerine ve çalışma hukukuna aykırı olması nedeniyle 9.9.2019 tarihinden itibaren, nöbet görevinin haftada bir gün ve öğretmenin kadrosunun/görevlendirilmesinin bulunduğu eğitim kurumunca eğitim-öğretim yılı başında belirlenmiş nöbet görev yeriyle sınırlı olarak yerine getirilmesi ile her ne sebeple ve gerekçeyle olursa olsun eğitim-öğretim yılı başında belirlenen nöbet planlaması haricinde nöbet tutulmaması şeklinde 2015 yılında aldığımız eylem kararı yenilendi.

Bununla birlikte, 2013 yılından bu yana devam ettirilen serbest kıyafet ve geçen yıl alınan ‘mesai saatleri haricinde ve hafta sonları angarya niteliğindeki mesleki çalışmalara katılmama’ eylem kararları da devam ediyor.

Haftada birden fazla nöbet görevi yerine getirmeme eylem kararı için TIKLAYINIZ

Serbest Kıyafet Eylemi kararı için TIKLAYINIZ.

Mesai saatleri haricinde ve hafta sonları angarya niteliğindeki mesleki çalışmalara katılmama kararı için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler