1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Eğitim-İş'li Öğretmenler Birden Fazla Nöbet İçin Eylem Yapacaklar
Eğitim-İş'li Öğretmenler Birden Fazla Nöbet İçin Eylem Yapacaklar

Eğitim-İş'li Öğretmenler Birden Fazla Nöbet İçin Eylem Yapacaklar

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) tarafından yapılan açıklamada "ücret yoksa nöbet de yok" sloganı ile Anayasa'da yer alan angarya yasağı hatırlatıldı ve ikinci nöbete ücret verilmemesinden dolayı eylem kararı alındı.

A+A-

Eğitim-İş sendikası Milli Eğitim Bakanlığında öğretmenlere ikinci nöbet görevi verilmesine karşı nöbet eylemi başlattı. Sendika, Anayasa’da yer alan angarya yasağına da atıfta bulunarak başlattığı “Ücret Yoksa Nöbet de Yok” eylemi sonucunda 2016 toplu sözleşmesinde yetersiz de olsa haftalık 3 ek ders karşılığı nöbet ücreti ödenmesine katkıda bulunmuştu.

Fakat nöbet ücreti sadece haftada bir nöbet için ödenmekte ve öğretmenler okullarda haftada birden fazla nöbet tutabilmektedirler. Anayasa’da angaryanın açıkça yasak olmasına rağmen ikinci nöbet görevi öğretmenlere verilmektedir.

Bu kapsamda hukuka aykırı bu duruma karşı MEB’i defalarca uyaran Eğitim-İş sendikası şimdi de eylem kararı alarak ikinci nöbeti tutmayacak! Sendika 2017-2018 yılı itibarıyla gerekli yasal mevzuat düzenlemesinin yapılması gerektiğini belirtmesine rağmen MEB’in adım atmamasından yakındı. Ayrıca idarelerin öğretmenlere ücret karşılığı olmaksızın ikinci nöbet görevi vermesinden dolayı sendikal haklarını kullanacaklarını belirtti.

MEB’in olumsuz cevapları ve sorunun da açıkça ortada olmasından dolayı Eğitim-İş sendikası 20 ile 26 Kasım arası ve 18 ile 24 Aralık tarihleri arasında haftada 1 nöbetten fazlasını tutmayacak ve nöbet görevini yerine getirmeyecek. Öğretmenler de idarelere aşağıdaki dilekçe örneklerini vermesi gerekiyor.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.