1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. MEB PERSONEL ALIMI

  4. Eğitim Öğretim Desteği Özel Okul Teşvik Yerleştirmelerinde Büyük Haksızlık
Eğitim Öğretim Desteği Özel Okul Teşvik Yerleştirmelerinde Büyük Haksızlık

Eğitim Öğretim Desteği Özel Okul Teşvik Yerleştirmelerinde Büyük Haksızlık

MEB Eğitim Öğretim Desteği Özel Okul Teşvik Yerleştirmelerinde Büyük Haksızlık yaptı.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından devlet okullarındaki yığılımı azaltmak ve özel okullarda çocuğunu okutmak isteyenlere destek amaçlı Türkiye geneli yaklaşık 250 bin öğrenciye Eğitim Öğretim Desteği vereceğini duyurdu.

Eğitim ve Öğretim Desteği  1. Yerleştirme Sonuçlarına  göre başvuran 186 bin öğrenciye kriterlerinin tutup tutmamasına bakılmaksızın (velisinin gelir durumu,kardeş sayısı,başarı puanı) eğitim öğretim desteğinden yararlandı.

Ancak 1.Eğitim Öğretim Desteği Özel Okul Teşviğini duymayanlar veya kaçıranlar için 2. Eğitim Öğretim Desteği Yerleştirmesi yapıldı.Kalan 70 bin kontenjana yerleştirilmek için başvuru yapan öğrencilerin,velisinin gelir durumu,kardeş sayısı,başarı puanı gibi kriterler dikkate alındı.Eğitim ve Öğretim Desteği  1. başvurularına ailesinin gelir düzeyi aylık 15-20 bin lira olan öğrenciler teşvikten yararlanırken,Eğitim ve Öğretim Desteği  2. başvurularına ailesinin gelir düzeyi aylık 1500-2000 TL olan öğrenciler destekten yararlanamadı.

Ayrıca ilkokullar için Türkiye geneli ayrılan toplam kontenjan 50 bin iken ilk 54 bin başvuru olmuştu ve bu sayı 1. yerleştirmede zaten dolmuştu.Ancak 2. yerleştirmede dolu kontenjana ilkokul 1.2.3.ve 4. sınıf öğrencilerine hangi kontenjanla yerleştirme yapıldı?Bu da merak konusu....

Sitemize gelen ilietişim maillerinde velilerin Eğitim ve Öğretim Desteği yerleştirmelerinde MEB'in büyük haksızlık yaptığını gelir düzeyi yüksek olanlar destekten yararlanmasına rağmen,gelir düzeyi düşük olanların destekten yararlanmadığını ve bu konuyu mahkemye taşıyacaklarını ifade etmekteler.

MyMemur.Com olarak Sayın Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya Eğitim ve Öğretim Desteği yerleştirmelerinde yapılan bu haksızlığa dur demesi çağrısında bulunuyoruz.Sivil toplum örgütü ve sendikaları bu haksızlığa dur demeleri konusunda çalışma başlatmaları çağrısında bulunuyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.