1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Eğitim-Öğretime Liyakati Olmayan Ücretli Öğretmenlerle Başlandı
Eğitim-Öğretime Liyakati Olmayan Ücretli Öğretmenlerle Başlandı

Eğitim-Öğretime Liyakati Olmayan Ücretli Öğretmenlerle Başlandı

2017-2018 eğitim öğretim yılının başlaması ile 100 bine yakın öğretmen açığı ücretli öğretmenlerle tamamlanıyor. Fakat, öyle bölümlerden mezun olanlar var ki öğretmenlikle ne alaka diyeceksiniz! Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar  bölümünün ne işi var!

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı MEB bu eğitim-öğretim yılında da ücretli öğretmenlikle öğretmen açığını gidermeye çalışıyor. 100 bine yakın öğretmen açığı var, fakat asgari ücret kadar dahi maaş alamayan ücretli öğretmenlerin mezuniyetler pes dedirtti.

 

Ücretli öğretmenlik için de pedagojik formasyon aranmalı!

 

100 bine yakın öğretmen açığı, 450 bin atama bekleyen öğretmenler varken liyaketi olmayan, pedagojik formasyon eğitimi olmayan ücretki kişilerle sağlanıyor. Bilindiği üzere önlisans mezunları da ücretli öğretmenlik yapabiliyor. Oysa MEB’de öğretmen olarak atanmak için en az lisans mezunu ve pedagojik formasyon eğitimi şart!

 

Küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar bölümü mezunu dahi ücretli öğretmenlik yapıyor!

 

Ücretli öğretmenlik MEB’in geçici bir çözümü ve 100 bine yakın atama yapılması gerekirken taşeron sisteminde beter, liyakatsiz kişiler derslere giriyor. Hem de büyük ve küçük baş hayvanlar mezununu sınıf öğretmeni, önlisans harita tapu kadastro mezununu okul öncesi öğretmeni, önlisans lojistik mezununu sosyal bilgiler öğretmeni olarak görevlendiriliyor.

 

Böylesine bölümler mi olur diye kendi kendinize sorabilirsiniz. Fakat ücretli öğretmenlik için fazla bir şart aranmıyor. Çünkü 2 yıllık üniversite mezunu, hatta 3. Sınıf üniversite öğrencileri de ücretli öğretmenliğe gerekirse başvuru yapabiliyor.

 

Öğretmenlik mezunu atanamayan öğretmenler ücretliyi neden çok tercih etmiyor!

 

Asıl lisans mezunu öğretmenlerin çoğu ücretli öğretmenliği çok fazla tercih etmiyor. Çünkü asgari ücret kadar dahi az bir maaşlar, hiçbir özlük hakkı olmadan, sadece ek ders ve sigorta karşılığında yapılacak bir iş değil. Hele de öğretmenlik bölümlerini bitiren adaylar için bu son derece haksız bir durumdur. Atama bekleyen 450 bin öğretmen geçici, taşeron, ücretli öğretmenliği kendilerine haklı olarak yakıştıramıyorlar.

 

Sınıf öğrencinizi küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar bölümü mezununa verir miydiniz?

 

Hangi veli kendi öğrencisini liyakati olmayan, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar bölümü mezunu bir kişiye tercih eder. Bu arkadaşımızın bölümünü küçümsemiyoruz fakat öğretmenlikle ne alaka! Bu bölümün yapması gereken iş bellidir. Olmadı küçükbaş hayvan yetiştiricisini ilkokula, büyükbaş hayvan yetiştiricisini liseye görevlendirelim! Bu kabul edilebilir mi?

 

Anadolu Eğitim Sendika AES Genel Başkan Yardımcısı M. Alper ÖĞRETİCİ de bu durumu ele alarak böylesine liyakatsiz bir sistemin olmasından dolayı tepkilerini dile getirdi. Umarız ücretli öğretmenlik te taşeron sistemi gibi son bulur ve atamalar kadrolu ve liyakate göre olur.

 

-soz.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler