1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. Eğitimde Başarıyı Artırmak İçin Sınıflarda Öğrenci Sayısı 30’u Geçmemeli! Öğretmen Açığı Kapatılmalıdır
Eğitimde Başarıyı Artırmak İçin Sınıflarda Öğrenci Sayısı 30’u Geçmemeli! Öğretmen Açığı Kapatılmalıdır

Eğitimde Başarıyı Artırmak İçin Sınıflarda Öğrenci Sayısı 30’u Geçmemeli! Öğretmen Açığı Kapatılmalıdır

Milli Eğitim Bakanlığında pey der pey artan sınıf mevcutları gerek eğitimin kalitesini düşürüyor, gerekse öğretmen alımları için ters etki yapıyor. Detaylar My Memur haberde.

A+A-

2020 yılı Yükseköğretim Kurumları YKS için bu yıl liselerde kontenjanların geçtiğimiz hafta % 10 kadar daha artırıldığı belirtilmişti. Çünkü 5-6 yaş çocukların 1. Sınıfa kabulünden sonraki ilk YKS olacak ve 5-6 yaşında 1. Sınıfta olan öğrenciler şu an 8. Sınıf ve YKS’de geçtiğimiz yıla göre daha da sayı artacak. MEB ilk önlem olarak sınıf mevcutlarını artırarak çözümü buldu diyebiliriz. Fakat zaten liselerde birkaç sene de 5’er 5’er artan sınıf mevcutlarından dolayı kaliteye dair maalesef bir ilerleme olmadı.

Hem sınıf mevcutlarının düşürülmesi hem de yeni dersliklerin açılarak öğretmen atamalarının artırılması yönünde Kahramanmaraş Milletvekili Sayın Sefer Aycan TBMM’de önemli açıklamalarda bulundu. Aycan, TBMM Genel Kurulda sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi, sınıf mevcutlarının artırılması ve öğretmen açığının kapatılması ile ancak eğitimde başarıya ulaşılabileceğini belirtti.

Eğitimde başarıyı artırmak için sınıflarda öğrenci sayısı 30 u geçmemelidir. Öğretmen açığı kapatılmalı, öğretmenler kadroya geçirilmeli motivasyonu artırılmalıdır. Sınıf geçme uygulamasının başlatılmasını yerinde buluyoruz. İşte Milletvekili Sayın Sefer Aycan’ın TBMM Genel Kurul Konuşması Tam Metni:

Sayın Başkan, ilk ve ortaöğretimde başarı, ülkemizin geleceği açısından önemlidir. Başarıyı artırmak için altyapı sorunlarını çözmeliyiz. Okul ihtiyaçlarımız giderilmelidir.

Şehrim Kahramanmaraş'ta da ciddi okul açığı vardır. Yeni okul yapılması hızlandırılmalı, gerekirse binalar kiralanmalıdır. İkili eğitimden kurtulmak gerekir. Sınıflardaki öğrenci sayısı 30'u geçmemelidir.

Öğretmenlerin de motivasyonunu artırmalıyız. Sözleşmeli, ücretli öğretmenlik uygulamalarını sonlandırmalıyız. Öğretmen açığı giderilmelidir.

Millî Eğitim Bakanlığının, okulda başarıyı artırmak için, sınıf geçme uygulamasını tekrar başlatacak olmasını yerinde buluyor ve destekliyoruz. Bu, eğitime disiplin getirecektir diye düşünüyorum açıklamasında bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler