1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. EGM 10 Bin Bekçi Alımı Kontenjanlarının Açıklanması Bekleniyor
EGM 10 Bin Bekçi Alımı Kontenjanlarının Açıklanması Bekleniyor

EGM 10 Bin Bekçi Alımı Kontenjanlarının Açıklanması Bekleniyor

Emniyet Genel Müdürlüğü EGM 7 bin bekçi alımlarının tamamlanması ile birlikte yeni ihdas edilen 10 bin bekçi kadrosuna başvurular için tarihlerin açıklanması bekleniyor. EGM bekçi alımı şartları ve kontenjanları nasıldı? İşte bekçiliğe dair tüm detaylar.

A+A-

Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarına 7 bin bekçi alımı için sınav sonuçlarının da açıklanmasın ardından süreç tamamlandı ve yeni alım için ilanın ve bekçi alımı kontenjanlarının açıklanması bekleniyor.

13 Kasım 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Kadro İhdas Edilmesine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile EGM'ye 10 bin yeni kadro ihdası gerçekleştirilmişti.

7 bin bekçi alımından sonra 10 bin yeni bekçi alımı için kontenjanların neler olacağı merakla bekleniyor. 7 bin bekçi alımındaki kontenjan detaylarına aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

EGM 10 bin Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı genel şartları neler olacak? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, En az lise veya dengi okul mezunu olmak, En az 167 cm boyunda olmak, Beden kitle indeksi 18 ile 27 arasında olmak, Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak, Askerlik ödevini bitirmiş olmak gerekiyor. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak,

Bekçi alımları ikametgah şartı! 7000 bekçi alımı için başvuru yapılan ilde 1 yıldır ikamet ediyor olmak şartı getirildi. Gerek “772 Sayılı Kanun” gerekse “Bekçi Alımları Sınav Yönetmeliğinde” yer almayan ikametgah şartı bu alımda bulunmaktadır. 10 bin bekçi alımında ikametgah şartının yanlış uygulanmamasını diliyoruz.

Bekçi alımları mezuniyet şartı! Bekçi alımı sınav yönetmeliği ile 772 sayılı kanunda “ilkokulu bitirmiş olmak” şartı yer alsa da İçişleri Bakanlığı tarafından mezuniyet üst sınırı değiştirilebilmektedir. Bu kapsamda 7 bin bekçi alımında mezuniyet şartı “en az lise ve dengi okul” olarak yer aldı.

Bekçi alımları YAŞ şartı! 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak gerekiyor.

Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veya affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak, Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak, Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak gerekmektedir.

Memuriyete engel bir hali bulunmamak (657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’nci maddesinde belirtilen şartları taşımak), Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak gerekiyor.

Sağlık şartı! Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşıması gerekiyor.

Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak gerekiyor.

Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak, Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak gerekiyor.

Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak, Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak gerekiyor.

8-22 Haziran 2018 tarihli 7000 bekçi alımı kontenjanları şu şekildeydi:

bekci-alimi-kontenjan.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler