1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. EGM 2019/3. Dönem 8 Bin Bekçi Alımına Kimler Başvurabilir? 2020'den Önce Yapılsın
EGM 2019/3. Dönem 8 Bin Bekçi Alımına Kimler Başvurabilir? 2020'den Önce Yapılsın

EGM 2019/3. Dönem 8 Bin Bekçi Alımına Kimler Başvurabilir? 2020'den Önce Yapılsın

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından 8000 yeni bekçisi alımı daha yapılacağı Bakan Soylu tarafından açıklanmıştı. 2019/1-2’nin tamamlanmasıyla başvurular alınacak. 2019/3. Dönem 8 bin bekçi alımına kimler başvurabilecek? 2020’ye uzamaması talebi arttı.

A+A-

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu'nun Mayıs ayında 8 bin bekçi alımı daha yapılacağı müjdesini vermesinin ardından 2019/1 ve 2019/2 bekçi alımı sınav aşamalarının tamamlanmasını bekleyen adaylar beklenti arttı. 2020 öncesi 2019/3 olacak şekilde 8 bin bekçi alımı ilanının çıkmasını bekleyen adaylar şu an fiziki yeterlilik sınavının ve mülakatların tamamlanmasına odaklandı.

Bilindiği üzere bekçi alımları son zamanlarda oldukça büyük önem kazandı. Gerek bekçilerin tekrar sokaklara çıkması gerekse personel alımları açısından önemli bir kontenjana tekabül etmesi bekçi alımı adayları için büyük fırsat oluşturmaya başladı. Bu kapsamda yeni bekçi alımları için de 8 bin kontenjan daha açıklanmış ve polis alımlarında olduğu gibi dönemsel olarak devam etmesi beklenmektedir.

2020 ÖNCESİ 8000 BEKÇİ ALIMI İLANI YAYIMLANSIN

Adayların beklentisi ve talepleri de bu yönde ve 2019 yılı bitmeden en azından 8 bin yeni bekçi alımı için 2019/3 şeklinde ilanın çıkması. 3 aydan daha uzun bir süreç olmasına rağmen, 2019 için yetişmeyecek bir bekçi alımı ilanı 2020 yılının başından itibaren ivedilikle başlatılacaktır diye düşünmekteyiz.

BEKÇİ ALIMI ADAYLARININ İKAMETGAH ŞARTI BEKLENTİSİ

2019/1 ve 2019/2 bekçi alımlarında farklı ikametgah şartları uygulanmıştı. My Memur olarak yeni bekçi alımlarında özellikle İKAMETGAH şartında değişiklik yapılmasına dair çok sayıda mesaj gelmeye devam etmektedir. Bu kapsamda yeni bekçi alımlarında adayların talepleri doğrultusunda bir değişiklik yapılması elzem olmuştur.

Peki bekçi alımı tüm şartlar nelerdir? İşte bekçi alımlarına dair tüm detaylar:

8000 YENİ BEKÇİ ALIMI ŞARTLARI NELER OLACAK?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

En az 167 cm boyunda olmak,

Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak,

Askerlik ödevini bitirmiş olmak gerekmektedir.

BEKÇİ ALIMINDA İKİ İKAMETGAH ŞARTI UYGULANMIŞTI

2019/1 ve 2019/2 bekçi alımlarında iki farklı ikametgah şartı uygulandığını biliyoruz. 2019/1 kapsamında 8000 bekçi alımı 81 il genelinde yapıldı ve her il için ikametgah şartı arandı. 2019/2 dönem 187 bekçi alımında ise Ankara ve İstanbul illeri için yapıldı. Ayrıca da İLÇE ikametgah şartları arandı. Bu kapsamda tüm Türkiye geneli olursa İL şartı aranacak, ayrıca iller bazında farklı bir ilan olursa İLÇE şartı şeklinde ilanlarda ikametgah şartı aranacaktır.

Başvuru yaptığı İL sınırları içerisinde EN AZ BİR YILDIR ikamet ediyor olmak (2019/1. Dönem 81 İl’e 8 bin bekçi alımı için ikametgah şartıydı.), Başvuru yaptığı İLÇE sınırları içerisinde EN AZ BİR YILDIR ikamet ediyor olmak (2019/2. Dönem Ankara ve İstanbul illerine 8 bin bekçi alımı için ikametgah şartıydı.) şartı arandı.

BEKÇİ ALIMI YAŞ ŞARTI

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış (18 Mart 2001 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmak) ve 31 yaşından gün almamış (18 Mart 1989 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak) olmak gerekiyor. (Yeni ilanda başvuru tarihlerine göre tarihler güncellenecektir.)

BEKÇİ ALIMI DİĞER GENEL ŞARTLAR

Memuriyete engel bir hali bulunmamak,

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak,

Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,

Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,

Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak,

Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,

Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,

Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak gerekmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
56 Yorum
İlgili Haberler