1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. EGM 2019/3. Dönem 8000 Bekçi Alımı Başvuru Şartları Neler Olacak? Yaş Şartı Esnetilmeli
EGM 2019/3. Dönem 8000 Bekçi Alımı Başvuru Şartları Neler Olacak? Yaş Şartı Esnetilmeli

EGM 2019/3. Dönem 8000 Bekçi Alımı Başvuru Şartları Neler Olacak? Yaş Şartı Esnetilmeli

Polis Akademisi 8000 yeni bekçisi alımı daha yapacak. Bakan Soylu daha önce açıkladığı 8 bin yeni bekçi alımının 2020 öncesinde yapılması için beklenti arttı. Öte yandan adaylar bekçi alımı yaş şartının esnetilmesini de sabırsızlıkla bekliyor.

A+A-

Bekçi alımları adayları YAŞ şartının esnetilmesi için sürekli olarak My Memur'a taleplerini iletmekteler. Bizler de daha önceki çalışmalarımızda ulaştığımız başarılara bekçi alımı yaş şartında da ulaşmak ve 100 binlerce adayın beklentisinin karşılanması için çalışmaya devam etmekteyiz. Bekçi alımlarında yer alan yaş şartında düzenleme yapılmasını isteyen ve umutla bekleyen adayların en önemli taleplerinden biri de 2019 yılı bitmeden 8000 yeni bekçi alımı ilanının yayımlanmasında.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 2019 Mayıs ayında 8 bin yeni bekçi alımı daha yapılacağı müjdesi verilmesinin ardından 2019/1 ve 2019/2 bekçi alımlarının tamamlanmasıyla birlikte yeni ilanın 2020 öncesi yayımlanması bekleniyor.

2020 öncesi 2019/3 olacak şekilde 8 bin bekçi alımı ilanının çıkmasını bekleyen adaylar mülakatların tamamlanmasıyla birlikte sürecin başlatılmasını ve özellikle de YAŞ şartında düzenleme yapılmasını bekliyor.

8000 YENİ BEKÇİ ALIMI ŞARTLARI NASIL OLACAK?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekiyor.

En az lise veya dengi okul mezunu olmak gerekiyor.

En az 167 cm boyunda olmak gerekiyor.

Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak gerekiyor.

Askerlik ödevini bitirmiş olmak gerekmektedir.

BEKÇİ ALIMLARI İKAMETGAH ŞARTI "2 FARKLI ŞART VAR"

2019/1 ve 2019/2 bekçi alımlarında iki farklı ikametgah şartı uygulandı. 2019/1 kapsamında 8000 bekçi alımı 81 il genelinde yapıldı ve her il için ikametgah şartı arandı. 2019/2 dönem 187 bekçi alımında ise Ankara ve İstanbul illeri için yapıldı. Ayrıca da İLÇE ikametgah şartları arandı. Bu kapsamda tüm Türkiye geneli olursa İL şartı aranacak, ayrıca iller bazında farklı bir ilan olursa İLÇE şartı şeklinde ilanlarda ikametgah şartı aranacaktır.

Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde EN AZ BİR YILDIR ikamet ediyor olmak (2019/1. Dönem 81 İl’e 8000 bekçi alımı için ikametgah şartıydı.), Başvuru yaptığı İLÇE sınırları içerisinde EN AZ BİR YILDIR ikamet ediyor olmak (2019/2. Dönem Ankara ve İstanbul illerine 8000 bekçi alımı için ikametgah şartıydı.) şartı arandı.

BEKÇİ ALIMLARI YAŞ ŞARTI

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış (18 Mart 2001 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmak) ve 31 yaşından gün almamış (18 Mart 1989 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak) olmak gerekiyor. (Yeni ilanda başvuru tarihlerine göre tarihler güncellenecektir.) Adaylar BEKÇİ ALIMI YAŞ ŞARTININ 35 olmasa da en azından 33 olarak düzenlenmesini talep ediyor!

BEKÇİ ALIMLARI DİĞER TÜM GENEL ŞARTLAR

Memuriyete engel bir hali bulunmamak gerekiyor.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak gerekiyor.

Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak gerekiyor.

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak gerekiyor.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak gerekiyor.

Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak gerekiyor.

Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak gerekiyor.

Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak gerekiyor.

Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak gerekiyor.

Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak gerekiyor.

Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak gerekiyor.

Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak gerekmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
7 Yorum
İlgili Haberler