1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. EGM 2019/3. Dönem 8000 Bekçi Alımına Kimler Başvurabilir? Öncelik Yaş Şartının Esnetilmesinde
EGM 2019/3. Dönem 8000 Bekçi Alımına Kimler Başvurabilir? Öncelik Yaş Şartının Esnetilmesinde

EGM 2019/3. Dönem 8000 Bekçi Alımına Kimler Başvurabilir? Öncelik Yaş Şartının Esnetilmesinde

Polis Akademisi 8000 yeni bekçisi alımı daha yapılacağı Bakan Soylu daha önce açıklamıştı. Şimdi sıra 2019/1-2’nin tamamlanmasının ardından 2019/3. Dönem 8 bin bekçi alımı YAŞ şartının esnetilmesinde. Alımlar 2020 öncesinde başlasın talebi!

A+A-

100'binlerce bekçi alımı adayı yaş şartı başta olmak üzere taleplerinin yerine getirilmesini bekliyor. Özellikle bekçi alımlarında YAŞ ŞARTINDA düzenleme isteyen adaylar diğer taleplerinden biri de daha önce açıklanan 8000 yeni bekçi alımlarının 2020'den önce en azından ilan sürecine girilmiş olmasıdır. İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından 2019 Mayıs ayında 8000 yeni bekçi alımı daha yapılacağı müjdesi verilmişti.

2019/1 ve 2019/2 bekçi alımlarında mülakat aşamaları olan son sınav aşamasına geçildi. 2020 öncesi 2019/3 olacak şekilde 8 bin bekçi alımı ilanının çıkmasını bekleyen adaylar mülakatların tamamlanmasıyla birlikte sürecin başlatılmasını ve özellikle de YAŞ şartında düzenleme yapılmasını bekliyor.

8000 YENİ BEKÇİ ALIMI ŞARTLARI NELER OLACAK?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

En az 167 cm boyunda olmak,

Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak,

Askerlik ödevini bitirmiş olmak gerekmektedir.

BEKÇİ ALIMINDA İKİ FARKLI İKAMETGAH ŞARTI

2019/1 ve 2019/2 bekçi alımlarında iki farklı ikametgah şartı uygulandı. 2019/1 kapsamında 8000 bekçi alımı 81 il genelinde yapıldı ve her il için ikametgah şartı arandı. 2019/2 dönem 187 bekçi alımında ise Ankara ve İstanbul illeri için yapıldı. Ayrıca da İLÇE ikametgah şartları arandı. Bu kapsamda tüm Türkiye geneli olursa İL şartı aranacak, ayrıca iller bazında farklı bir ilan olursa İLÇE şartı şeklinde ilanlarda ikametgah şartı aranacaktır.

Başvuru yaptığı İL sınırları içerisinde EN AZ BİR YILDIR ikamet ediyor olmak (2019/1. Dönem 81 İl’e 8000 bekçi alımı için ikametgah şartıydı.), Başvuru yaptığı İLÇE sınırları içerisinde EN AZ BİR YILDIR ikamet ediyor olmak (2019/2. Dönem Ankara ve İstanbul illerine 8000bekçi alımı için ikametgah şartıydı.) şartı arandı.

BEKÇİ ALIMI YAŞ ŞARTI

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış (18 Mart 2001 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmak) ve 31 yaşından gün almamış (18 Mart 1989 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak) olmak gerekiyor. (Yeni ilanda başvuru tarihlerine göre tarihler güncellenecektir.) Adaylar BEKÇİ ALIMI YAŞ ŞARTININ 35 olmasa da en azından 33 olarak düzenlenmesini talep ediyor!

BEKÇİ ALIMI DİĞER TÜM GENEL ŞARTLAR

Memuriyete engel bir hali bulunmamak,

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak,

Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,

Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,

Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak,

Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,

Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,

Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak gerekmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
27 Yorum
İlgili Haberler