1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. EGM 2020 Yılı 27. Dönem POMEM Polis Alımı Şartları Neler Olacak? Yaş Şartı Esnetilsin
EGM 2020 Yılı 27. Dönem POMEM Polis Alımı Şartları Neler Olacak? Yaş Şartı Esnetilsin

EGM 2020 Yılı 27. Dönem POMEM Polis Alımı Şartları Neler Olacak? Yaş Şartı Esnetilsin

Emniyet Genel Müdürlüğü EGM 2020 yılı yeni polis alımı şartları neler olacak? Polis alımı adayları Bakanlıktan gelecek kontenjan ve yaş müjdesine odaklandı. Detaylar ve güncel polis alımı şartları My Memur haberde.

A+A-

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü EGM Polis Akademisi PA 2020 yılı polis alımı kontenjanlarına dair müjde için adayların beklentisi arttı. 26. Dönem POMEM 7000 polis alımı mülakat sonuçlarına odaklanan adaylar ardından yeni alım için İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun vereceği müjdeyi bekliyor. Sadece 27. Dönem POMEM değil kontenjan sayısı ile yaş şartının esnetilmesi için adayları talepleri arttı.

Bilindiği üzere önceki POMEM polis alımlarında yaş şartındaki “31 Aralık” sorununun “1 Ocak” olarak düzeltilmişti. My Memur olarak bu konuda defalarca haber yaparak yaş sorununu hep gündemde tutmuş ve çözülmesi adına çok çalışma yapmıştık. Sadece 31 Aralık yaş başvuru sorunu değil, yaş şartının da yükseltilmesi bekleniyor.

POMEM POLİS ALIMLARINDA YAŞ ŞARTI ARTIRILMALI

Adaylar 2020 yılı polis alımlarında yaş şartının devlet memuru alımlarında olduğu gibi 35’e çıkarılmasını istiyorlar. Hiç olmazsa 2-3 yıl gibi bir yükseltme bile olması yıllardır “31 Aralık” sorunu yaşayan adayların önceki mağduriyetlerinin önüne geçecektir.

2020 YILI POLİS ALIMI ŞARTLARI NELER OLACAK?

- T.C. vatandaşı olmak,

- Önlisans, lisans mezunu veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak gerekiyor.

POMEM POLİS ALIMI KPSS ŞARTI

- KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için 2018 veya 2019 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2018 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.) 27. Dönem POMEM polis alımı ilanı 2020 KPSS sonuç tarihinden sonra açıklanacak şekilde gecikirse KPSS yıl hükmü değişecektir.

- Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8’inci maddesinin  (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80’ini almış olmak, (Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocuklarından lisans mezunları için 2018 veya 2019 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az  (48,00),  önlisans mezunları için 2018 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (52,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.) (Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.)

- Lisans mezunu olan adaylar önlisans üzerinden başvuruda bulunamazlar. Bu şekilde başvuruda bulunan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

POMEM POLİS ALIMI YAŞ ŞARTI

- 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (01 Ocak 1991 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak) gerekiyor. 2020 yılı itibarıyla adaylar yaş şartının devlet memur alımlarındaki 35 olmasa bile 32-33 olarak esnetilmesini bekliyor.

- Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,

- Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

- Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,

- 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;

- Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,

- Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,

- Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,

- Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak,

- Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

- Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,

- Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

- Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

- Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silah altında bulunmamak gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum
İlgili Haberler