1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI - İŞ İLANI - KARİYER

  3. EGM, 23. Dönem POMEM 10 Bin Polis Memuru Alımı Başvuruları Yarın Son
EGM, 23. Dönem POMEM 10 Bin Polis Memuru Alımı Başvuruları Yarın Son

EGM, 23. Dönem POMEM 10 Bin Polis Memuru Alımı Başvuruları Yarın Son

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından 1 Ekim 2018'de başlatılan önlisans ve lisans mezunu 10 bin polis memuru alımı için başvurular 14 Ekim'de sona erecek. TBMM'ye Ak Parti tarafından sunulan POMEM yaş şartı değişikliği kapsamında tarihin uzatılması şart!

A+A-

POMEM başvuruları 23. dönem kapsamında 14 Ekim 2018'de sona erecek. Emniyet Genel Müdürlüğüne alınacak 2 bin önlisans ve 8 bin lisans mezunu polis alımı yapılıyor. POMEM başvurularında yer alan YAŞ şartı için TBMM’deki kanun teklifi için adayların yoğun talepleri var.

14 Ekim 2018’de bitecek olan POMEM polis alımı başvuruları öncesinde TBMM’de kanun teklifinin yasalaşmayacağından dolayı yaş şartını bekleyen adayların başvuru tarihlerinin değişmesi talebi bulunuyor.

Peki 23. Dönem POMEM 10 bin polis alımı tüm genel şartları nelerdir? 23. dönem POMEM 10 bin polis alımı KPSS şartına bakacak olursak şu şekildedir: Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından lisans mezunları için 2017 veya 2018 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden 60 önlisans mezunları için 2016 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden 70 taban puan veya üzerinde puan almış olmak gerekiyor.

EGM 23. dönem POMEM polis alımları askerlik şartı! Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak gerekiyor.

KPSS'de 48 ve 56 puan şartı! Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocukları için 2017 veya 2018 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az 48 2016 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden 56 taban puan veya üzerinde puan almış olmak gerekiyor. Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.

10 bin polis memuru alımı yaş şartı! 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak gerekiyor. 31 Aralık 1989 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak gerekmektedir.

Polis alımları boy ve kilo şartı! Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak, Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak, Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak gerekiyor.

EGM POMEM polis alımı TCK hükümleri! 26 Eylül 2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin; Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak gerekiyor.

Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak gerekiyor.

Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak gerekiyor.

Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak, Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak gerekmektedir.

Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak, Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak, Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak gerekiyor. Kılavuz için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler