EGM 2021 Yılı 27. Dönem POMEM Polis Alımı Şartları Neler Olacak?

Emniyet Genel Müdürlüğü EGM 2020 yılı yeni polis alımı şartları neler olacak? Polis alımı adayları Bakanlıktan gelecek kontenjan ve yaş müjdesine odaklandı. Detaylar ve güncel polis alımı şartları My Memur haberde.

EGM 2021 Yılı 27. Dönem POMEM Polis Alımı Şartları Neler Olacak
EGM 2021 Yılı 27. Dönem POMEM Polis Alımı Şartları Neler Olacak
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

POMEM Polis Alımı, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü EGM Polis Akademisi son dakika haberine göre, Ön Sağlık Kontrolü aşamasıyla 15 Şubat 2021 tarihinde başlayacağına dair duyuru yapıldı.

Bilindiği üzere önceki POMEM polis alımlarında yaş şartındaki “31 Aralık” sorununun “1 Ocak” olarak düzeltilmişti. My Memur olarak bu konuda defalarca haber yaparak yaş sorununu hep gündemde tutmuş ve çözülmesi adına çok çalışma yapmıştık. Sadece 31 Aralık yaş başvuru sorunu değil, yaş şartının da yükseltilmesi bekleniyor.

POMEM Polis Alımlarında Yaş Şartı Artırılmalı

Yaş Şartı Artırılmalı
Yaş Şartı Artırılmalı

Adaylar 2021 yılı polis alımlarında yaş şartının devlet memuru alımlarında olduğu gibi 35’e çıkarılmasını istiyorlar. Hiç olmazsa 2-3 yıl gibi bir yükseltme bile olması yıllardır “31 Aralık” sorunu yaşayan adayların önceki mağduriyetlerinin önüne geçecektir.

2021 Yılı Polis Alımı Şartları Neler Olacak?

2021 Yılı Polis Alımı Şartları Neler Olacak?
2021 Yılı Polis Alımı Şartları Neler Olacak?
 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Önlisans, lisans mezunu veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak gerekiyor.

POMEM Polis Alımı KPSS Şartı

KPSS Şartı
KPSS Şartı
 • KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan al
 • mış olmak, (Lisans mezunları için 2018 veya 2019 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2018 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.) 27. Dönem POMEM ilanı 2020 KPSS sonuç tarihinden sonra açıklanacak şekilde gecikirse KPSS yıl hükmü değişecektir.
 • Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8’inci maddesinin  (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80’ini almış olmak, (Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocuklarından lisans mezunları için 2018 veya 2019 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az  (48,00),  önlisans mezunları için 2018 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (52,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.) (Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.)
 • Lisans mezunu olan adaylar önlisans üzerinden başvuruda bulunamazlar. Bu şekilde başvuruda bulunan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

POMEM Polis Alımı Yaş Şartı

POMEM Polis Alımı Yaş Şartı
POMEM Polis Alımı Yaş Şartı
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (01 Ocak 1991 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak) gerekiyor. 2020 yılı itibarıyla adaylar yaş şartının devlet memur alımlarındaki 35 olmasa bile 32-33 olarak esnetilmesini bekliyor.
 • Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 •  Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,
 • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;
 • Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,
 • Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak,
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
 • Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silah altında bulunmamak gerekiyor.

Nasıl Polis Olunur?

0
mutlu
Mutlu
5
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
EGM 2021 Yılı 27. Dönem POMEM Polis Alımı Şartları Neler Olacak?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 2 sene önce

  Pomem yaş şartı esnetilsin lütfen vatan sevdasına bu kadar kısıtlama olmasın sayın Bakanım diğer bütün memurluklar 35 vatan sevdasına neden 30

 2. 8 ay önce

  Artık şu yaş şartı esnetilsin 20 yaşında ki çoçuktan polis olunuyorsa 30 yaşına gelmiş bi insan hayatı okuyarak polis olmak istiyor. Herkesin hayalleri var artık yaş esnetilsin .

4 Yorum

 1. 2 sene önce

  Harikasiniz desteginiz icin tskler

 2. 2 sene önce

  LÜTFEN YAŞ 32 DOLMAMIŞ OLSUN

 3. 2 sene önce

  Pomem yaş şartı esnetilsin lütfen vatan sevdasına bu kadar kısıtlama olmasın sayın Bakanım diğer bütün memurluklar 35 vatan sevdasına neden 30

 4. 8 ay önce

  Artık şu yaş şartı esnetilsin 20 yaşında ki çoçuktan polis olunuyorsa 30 yaşına gelmiş bi insan hayatı okuyarak polis olmak istiyor. Herkesin hayalleri var artık yaş esnetilsin .

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!