1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. EGM 8000 Yeni Bekçi Alımı Başvuru Şartları Neler Olacak? Yaş Şartı Esnetilecek mi?
EGM 8000 Yeni Bekçi Alımı Başvuru Şartları Neler Olacak? Yaş Şartı Esnetilecek mi?

EGM 8000 Yeni Bekçi Alımı Başvuru Şartları Neler Olacak? Yaş Şartı Esnetilecek mi?

Polis Akademisi 8000 yeni bekçisi alımı için adayların gerek ilan gerekse yaş şartının yükseltilmesi için talepleri yoğunlaştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Mayıs ayında açıkladığı 8 bin yeni bekçi alımı 2020 öncesi olsun ve yaş şartı artsın!

A+A-

2019 yılı bekçi alımları iki yeni ilanlar tamamlanmak üzere. Son aşama olan mülakatların da tamamlanmasıyla birlikte atama dönemine giriliyor. Şimdi sıra 2019 Mayıs ayında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun müjdesini verdiği 8000 yeni bekçi alımında. 2019/3. dönem 8000 bekçi alımı olması, 2020 yılına sarkmaması için bir an önce ilanın yayımlanmasını bekleyen adayların taleplerini My Memur olarak her zaman gündeme getiriyor ve destek vermeye devam ediyoruz.

BEKÇİ ALIMI YAŞ ŞARTI DA ESNETİLMELİ!

Bekçi alımları adayları YAŞ şartının esnetilmesi için beklentileri yoğunlaştı. My Memur olarak bizler de daha önceki çalışmalarımızda ulaştığımız başarılara bekçi alımı yaş şartında da ulaşmak ve 100 binlerce adayın beklentisinin karşılanması için sürekli destek vermeye devam etmekteyiz. Bekçi alımlarında yer alan yaş şartında düzenleme yapılmasını isteyen ve umutla bekleyen adayların en önemli taleplerinden biri de 2019 yılı bitmeden 8000 yeni bekçi alımı ilanının yayımlanması.

8000 YENİ BEKÇİ ALIMI ŞARTLARI NELERDİR?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir.

En az lise veya dengi okul mezunu olmak gerekmektedir.

En az 167 cm boyunda olmak gerekmektedir.

Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak  gerekmektedir.

Askerlik ödevini bitirmiş olmak şartları bekçi alımlarında genel olarak aranmaktadır.

BEKÇİ ALIMI İKAMETGAH ŞARTI

2019/1 ve 2019/2 bekçi alımlarında iki farklı ikametgah şartı uygulanmıştı. 2019/1 kapsamında 8000 bekçi alımı 81 il genelinde yapıldı ve her il için ikametgah şartı arandı. 2019/2 dönem 187 bekçi alımında ise Ankara ve İstanbul illeri için yapıldı ve bu alımda ayrıca başvuru yapılacak ilçede ikamet etme şartı da arandı. Dolayısıyla Türkiye geneli ilan haricinde yine İstanbul ve Ankara illeri için yapılacak ek bir alımda yine ilçe şartı aranabilecektir.

2019/1. Dönem 81 İl’e 8000 bekçi alımı için ikametgah şartı:

Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde EN AZ BİR YILDIR ikamet ediyor olmak gerekiyor.

2019/2. Dönem Ankara ve İstanbul illerine 8000 bekçi alımı için ikametgah şartı:

Başvuru yaptığı İLÇE sınırları içerisinde EN AZ BİR YILDIR ikamet ediyor olmak gerekiyor.

BEKÇİ ALIMLARINDA YAŞ ŞARTI KAÇ?

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış (18 Mart 2001 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmak) ve 31 yaşından gün almamış (18 Mart 1989 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak) olmak gerekiyor. (Yeni ilanda başvuru tarihlerine göre yaş şartında güncelleme yapılacak.)

Bekçi alımı adayları bu güncellemenin yaş şartı değişikliği ile 35 olmasa da en azından 33 olarak düzenlenmesini bekliyor.

BEKÇİ ALIMI TÜM GENEL ŞARTLAR

Memuriyete engel bir hali bulunmamak gerekiyor.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak gerekiyor.

Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak gerekiyor.

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak gerekiyor.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak gerekiyor.

Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak gerekiyor.

Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak gerekiyor.

Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak gerekiyor.

Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak gerekiyor.

Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak gerekiyor.

Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak gerekiyor.

Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak gerekmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler