1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. EGM İptal Edilen 14. Dönem POMEM Yedek Planlaması Açıklaması
EGM İptal Edilen 14. Dönem POMEM Yedek Planlaması Açıklaması

EGM İptal Edilen 14. Dönem POMEM Yedek Planlaması Açıklaması

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM)’den Geçtiğimiz Yıl İptal Edilen ve 3 Bin 300 Adayı Etkileyen 14. Dönem POMEM Yedek Planlaması Açıklaması

A+A-

İptal edilen yedek planlamasından sonra açılan 697 davanın 519’u sonuçlandı. 230 dava süreci devam etmekte. 467 davayı EGM kazanırken, 22’sini davacılar kazandı.

Fakat EGM davayı kazananlarla ilgili olarak fiili ve hukuki imkansızlıktan dolayı kazanılan davaların yerine getirilemeyeceğini bildirdi.

EGM’nin açıklaması şöyle:

Emniyet Teşkilatının polis memuru ihtiyacını karşılamak amacıyla; 22 Aralık 2014-09 Ocak 2015 tarihleri arasında yapılan seçme ve değerlendirme işlemleri neticesinde asil ve yedek sıradan başarılı olan adayların planlamaları, başarı sırası ve okul kontenjanları göz önünde bulundurularak POMEM Müdürlüklerine yapılmış olup 14. dönem polis meslek eğitimi 26 Ocak 2015 tarihinde başlatılmıştır. 

13. dönem POMEM’e 21-27 Ekim 2013 tarihlerinde yedek sıradan başarılı olupta planlaması yapılmayanlar için 31 Ekim 20143 tarihinde Emniye Genel Müdürlüğünce 14. POMEM yedek planlaması yapılacağı onaylanmıştır. Fakat bu işlemin POMEM yönetmeliğine aykırı olmasından dolayı 24 Nisan 2014’teki Genel Müdürlük onayı ile yedek adayların adaylık durumları sonlandırılmıştır.

İptal edilen adaylar davalar açması neticesinde 467 davanın reddine sonuçlanmıştı. 22 Dava Konusu İşlemin İptaline
karar verildiğinden bu kararın uygulanması ile ilgili olarak 18 Şubat 2015’te Hukuk Müşavirliği 14. Döneme asil olarak değil yedek olarak planlamalarının yapılması gerektiğini bildirmiştir. POMEM yönetmeliğinin 16. Maddesinde "Polislik mesleğine hazırlık eğitiminin başladığı günden itibaren yedi gün geçtikten sonra kontenjan doldurulmamış olsa dahi yedek aday çağrılmaz" hükmü gereğince 14. Dönem son POMEM yedek planlamasının 1 Şubat 2015’te yapılmış ve bu sebeple mahkeme kararları hukuki ve fiili imkansızlık nedeni ile uygulanamamasından dolayı yedeklik statüleri bitirilmiştir.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.