1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. EGM Komiser Yardımcılığı Şartlarının Esnetilmesi TBMM’ye Geliyor
EGM Komiser Yardımcılığı Şartlarının Esnetilmesi TBMM’ye Geliyor

EGM Komiser Yardımcılığı Şartlarının Esnetilmesi TBMM’ye Geliyor

3201 Sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu. Kanun teklifine dair detaylar ve komiser yardımcılığı için şartların değiştirilmesi TBMM’ye geliyor.

A+A-

Temmuz 2019 itibarıyla başpolis memurları ile kıdemli başpolis memurlarının komiser yardımcılığı rütbesine atanabilmeleri için aranan kırk beş yaşından gün almamış ve lisans mezunu olma şartlarının kaldırılması amacıyla “3201 Sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununda” değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. My Memur olarak teklife dair detayları hazırladık.

26 Ekim 2018 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7148 sayılı karayolları trafik kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun ile 3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanununda yapılan yasal değişiklik sonrası Türkiye genelinde bulunan 5000 üzerinde Başpolis ve Kıdemli Başpolis memurlarına "Komiser Yardımcılığı" hakkı doğmuştu.

Ancak; Uzun yıllardır Başpolis Memuru olarak çoğu yerde amirlik görevi yürüten Emniyet Mensuplarımızın; 26 Ekim 2018 tarihinde yürürlüğe giren ve Emniyet Teşkilatı kanununa eklenen geçici 29 uncu maddeye göre Komiser Yardımcılığına geçişteki yaş durumunun, ay ve gün olarak hesaplanması ve ön lisans mezunu memurlarımızın bu haktan yararlanamaması durumundan dolayı mağduriyetleri artmaktadır.

3201 Sayılı Emniyet Teşkilat Kanunu Geçici 29 uncu Madde ile 45 yaş altı Başpolis ve Kıdemli Başpolisler yaklaşık 1200 kişi Komiser Yardımcılığına terfi ederken, geriye kalan 3800 Başpolis ve Kıdemli Başpolis belirtilen sebeplerle mağdur edilmektedir. Mağdur Başpolisler, mesleki sorumluluklarını yerine getirmiş ve gerekli bilgi birikime sahip kişilerden oluşmasına rağmen yaş ve eğitim gibi sınırlamalarla, liyakat ve tecrübe yok sayılmaktadır. Yasa mağduru 45 yaş üstü Başpolislere aynı hakkın verilmesi ile hem Emniyet Teşkilatımızın İlk ve Orta kademe Amir ihtiyacı bitecektir hem de devletimize ekstra bir külfet olmayacağı gibi, yılların tecrübe ve birikiminin emniyetin yönetim kademesine yansıması ile halkın daha kaliteli ve hızlı adalet hizmeti alması sağlanacaktır.

3201 SAYILI EMNİYET TEŞKİLAT KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 3201 Sayılı Emniyet Teşkilat Kanunu Geçici 29 uncu maddenin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Başpolis memurları ve kıdemli başpolis memurları arasında yapılacak yazılı/sözlü sınavlarda başarılı olanlardan, Polis Akademisi Başkanlığınca düzenlenecek ilk derece amirlik eğitimini başarıyla bitirenler Komiser Yardımcılığı rütbesine atanır. Adaylarda aranacak diğer nitelikler, sınavlara ve ilk derece amirlik eğitimine ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça düzenlenir.

MADDE 2 - Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 - Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Teklif tam metni için tıklayınız:

pdf.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
25 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler