Ehliyet Sınavlarında Yeni Dönem Başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yazılı olarak yapılmakta olan teori sınav soruları yeni mevzuata göre değiştirilerek güncellendi. İşte değişikliklere dair tüm detaylar.

32251
Daha Fazla Göster

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından son çıkan yönetmeliğe uygun olarak soru havuzu güncellendi. Yapılan çalışma sonucunda soru sayısı 3 bin 250’ye çıkarıldı. Teori sınavında yer alan derslere göre toplam 50 soru sorulmakta. Bunlar ilk yardım ve sağlık bilgisi testinden 12, trafik ve çevre bilgisi dersinden 23, motor ve araç tekniği bilgisinden 9, trafik adabı dersinden 6 olacak şekilde yeni mevzuatta yer almıştı.

İlk yardım ve sağlık bilgisi testinden 12, trafik ve çevre bilgisi dersinden 23, motor ve araç tekniği bilgisinden 9, trafik adabı dersinden 6 soru olmak üzere 50 soruluk yeni sınav sistemi kapsamında soru havuzunun da güncellenmesine devam edildiği belirtildi.

17 Nisan 2015’te yapılan düzenleme ile ehliyet alırken birtakım değişiklikler yapılmıştı. 17 Nisan 2015 tarihli resmi gazetede yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmelikte bazı değişiklikler yapılmıştı. Bunun sonucu olarak da MEB yapılan mevzuat değişikliklerini uygulamaya koymaya devam ediyor ve ehliyet sorularında da güncellemeler yapılıyor.

Nasıl soru tipleri olacak?

Farklı soru teknikleri ve görsellerden faydalanılarak yeni soru tipleri hazırlandı. Yapılan düzenleme ile daha çok şekilsel içerikli sorular olacak.

İlk olarak 29 Temmuz 2017’de yapılacak olan teori sınavında bu sorular sorulacak. 17 Nisan 2015’teki değişikliklerin 1 Ocak 2016 yılı itibarıyla yürürlüğe girmesiyle bu tarihten öncekiler eski soru ve derslere göre 2016’dan sonrakiler ise yeni soru tipleri ve derslerine göre sınava girecekler.

Yeni ehliyet sınıfları ve dersler nelerdir?

Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı Kılavuzu’na göre 2016’dan itibaren ilk defa test sınavına girecek kursiyerlerin, “M”, “A1”, “A2”, “A” ,”B1″, “B” ,”D1″ ,”D” ,”C1″ ,”C” ve “F” sınıfı sertifika sınıfı türlerine ait ilk yardım, trafik ve çevre, araç tekniği, trafik adabı derslerinden sorumlu olacaklar.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca, 2015’te Trafik ve Çevre dersi programına, Güvenli sürüş teknikleri ile Trafik denetim noktalarında sürücülerin uyması gereken kurallar da eklenmişti.

Kağıt kalem sona eriyor!

Milli Eğitim Bakanlığınca en son, 2018’den itibaren tüm illerde motorlu taşıt sürücü kursu sınavlarının elektronik sınav ortamında yapılması, böylece kağıt ve kalemin kullanıldığı sınavların kaldırılması kararı alınmasıyla ehliyet alırken adaylar yeni uygulamalarla karşılaşacaklar. Bu kapsamda dikkatlice bu hususları incelemek gerekiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ehliyet Sınavlarında Yeni Dönem Başlıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!