Ehliyette Yeni Dönem Başladı

Manisa’nın Salihli ilçe Emniyet Müdürü Mehmet Taşcı, yurtdışında da geçerli olacak yeni ehliyet döneminin başladığını söyledi. Çipli ehliyetlerin 31 Aralık 2020’ye kadar

12890
Daha Fazla Göster

Manisa’nın Salihli ilçe Emniyet Müdürü Mehmet Taşcı, yurtdışında da geçerli olacak yeni ehliyet döneminin başladığını söyledi. Çipli ehliyetlerin 31 Aralık 2020’ye kadar değiştirilebileceğini kaydeden Taşçı yeni ehliyetlerle Türk sürücülerinin 84 ülkede araç kullanabileceğini belirtti. 
Çipli ehliyet başvurularının Salihli’de başladığını ifade eden Taşcı, mevcut sürücü belgelerinin 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında yeni tip sürücü belgeleri ile değiştirileceğini söyledi. Taşcı, yeni tip sürücü belgeleri ile vatandaşların uluslar arası sürücü belgesi almaksızın 84 ülkede araç kullanabileceğini vurguladı.

BANKA DEKONTU OLMADAN İŞLEM YAPILMAYACAK
Mevcut sürücü belgelerinin değiştirilmesi ile ilgili olarak İlçe Emniyet Müdürü Taşcı, banka dekontu olmadan kesinlikle emniyette bir işlem yapılamayacağını ifade ederek, “Sürücü olur sağlık raporu (tek hekimden), 1 adet 50×60 mm ebadında arka fonu beyaz son altı ay içerisinde çekilmiş Biyometrik fotoğraf, 1 adet 15 TL tutarında anlaşmalı bankalara yatırılmış değerli kâğıt ve vakıf bedelini gösterir makbuzu alıp, evrakları tamamladıktan sonra İlçe Emniyet Müdürlüğüne gelerek başvuru yapabilir” dedi.
Taşcı, parmak izi alınacağını, daha önce sistemde parmak izi bulunan vatandaşların parmak izi kontrolü yapılacağını vurgulayarak ayrıca kan grubunu gösterir belge alınacağı, fakat sağlık raporunda kan grubunu gösterir yazılı beyan bulunanlardan bunun istenmeyeceğini söyledi.

“YENİ EHLİYET ADRESE GÖNDERİLECEK”
Taşcı, belgelerin eksiksiz olarak kontrol edildikten sonra sisteme ekleneceğini belirterek “Yeni sürücü belgeleri Ankara’da sürücü belgesi tanzim merkezinden kart halinde kişilerin adreslerine posta yoluyla gönderilecek.” dedi. İlçe Emniyet Müdürü Taçcı, İlk defa sürücü belgesi alanlardan ve yabancı sürücü belgesi değişimi yapanlardan şoförler odasından alınan dosyaların kabul edileceğini de söyledi. Taşcı ayrıca, ilk defa sürücü belgesi alacak olan kişilerin 2 yıl süre ile aday sürücü olarak kabul edileceğini sözlerine ekledi.

EGM Ehliyet İşlemleri İçin Online Randevu Sistemi Başlattı TIKLAYINIZ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ehliyette Yeni Dönem Başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!